Ковчегът „Нафтекс”


Ковчегът „Нафтекс”
Кадърът е от славната 1996г., когато порасналият „Нефчо“ би „Левски“ с 5 на 0
15 Май 2009, Петък


Готвят сливането на някогашния славен тим с третодивизионния „Поморие“  
Славният някога „Нефтохмик”, сега „Нафтекс”, се превърна във вторазреден отбор с неясно бъдеще.


Автор: Кристиан Колев

От първостепен фактор и социален феномен в края на 90-е години на миналия век, в наше време тимът не просто идостава, а бавно умира.Последните индикации, че предстои сливане с третодивизонния „Поморие“ потвърждават неизбежното погребение на„нафтата”. В момента отборът е на второ място в Източната „Б” група с реални възможности за бараж и влизане в българският футболен елит. Ще кажете защо тогава правим мрачни прогнози. Защото не е сигурно, че собствениците на тима имат желание за това. За да разберем как се стигна до тук е необходима кратка ретроспекция.
В средата на 90-те „Нефтохимик” е на върха на славата си - воден от Христо Порточанов - ексцентричен, нахален и комбинативен, но след това, с идването на новия бос Митко Събев,  низвергнат поради обвинения във финансови машинации. „Нафтата“ мачка наред в първенството. Стига да сребърни медали през 1997 година и участва в евротурнирите. Колкото и да изглежда странно именно от пролетта на тази година започва началото на края. Защото с идването на правителството на Иван Костов логично е сменено и ръковоството на държавната рафинерия „Нефтохим”. А към този момент Порточанов е близък с финансовите и политически кръгове около БСП, които изведнъж се оказват подсъдими за източването на държавния резерв от горива, за да се спасим от зърнената криза.
Със смяната на шефовете в комбината, спира и кранчето на субсидиите за футболния клуб.Порточанов използва около три години след това натрупаните резерви от приходите след продажба на играчи и едноименната фирма за търговия с горива.Тези пари обаче се изчерпват и в началото на 2000 година клубът се оказва с празна каса. Допълнително положението  се утежнява от конфликта с руския”Лукойл” относно стадион ”Нефтохимик”.Новите стопани на рафинерията от руска страна стават приятели на кмета Йоан Костадинов, който по това време вече е окончателно скаран с Порточанов по политически причини. По-паметливите припомнят, че кметът го намрази, защото веднага след местния вот през 1999г. Порто поиска поста председател на ОбС. Той вече имаше и осем общински съветници, с които успешно извиваше ръцете на Костадинов. Той му го върна като насъска нефтените шефове срещу най-близкия си доскорошен приятел. От руската компания си поискаха  стадиона като твърдяха, че влизал в приватизационния пакет с комбивата. Порто издържа на натиска и изчака появата на „спасителя“ Митко Събев, който в началото на 2001 г. стана спонсор на клуба чрез своята компания „Петрол” АД. Почти веднага след това купи и 34 процента от акциите на клуба. Фалитът беше избегнат и настъпи финансова стабилизация.Бюджетът стана 4 милиона лева и нарастваше с всяка година.През декември 2001 г. „Нафтекс България Холдинг” откупи от Порточанов още 62 процента срещу 6 милиона лева, но в джоба на Порто влязоха едва 4,5 млн.лв. Отборът беше прекръстен на „Нафтекс”, Порточанов продължи да управлява  в качеството му на изпълнителен директор. Но титлата бързо му беше отнета. Събев първо обяви, че е присвоил незаконно над 1 милион лева, Порто отвърна със закана, че ще го съди. Не закъсняха и делата. По-късно към тази битка се присъединиха и данъчните. Съдиха го и за укрити налози от над 1,2 млн.лв. чрез прехвърляне на акции от свое име на името на сина му Божин. Порточанов беше изритан през февруари 2004 година, а мястото му зае семплият юрист Пламен Киряков. През цялото това  време „Нафтекс” бавно, но сигурно пропадаше в таблицата на класирането. Постепенно отборът се превърна в средняшки тим. Публиката, която изпълваше стадиона  в комплекс”Лазур” се стопи. През това време на книга всичко изглеждаше супер, Събев развеждаше журналистите из мекия тревен килим и твърдеше, че прави футбол на европийско ниво, но игра на практика нямаше. А   парите бяха осигурени, базата също. Ситуацията показваше, че кадрите решават всичко и че без Порточанов мач не може да има, Събев обаче не можеше да го проумее. През 2006 година „Нафтекс” изпадна в Б група.
Защо имаме съмнения относно добрите намерения?
Първо  – някак странно съвпадна изпадането на отбора в Б група и създаването на новият клуб „Черноморец Бургас”, който е съвместно акционерно дружество между община Бургас и „Петрол Холдинг”. По същото време „Нафтекс” имаше петият по големина бюджет в България  и съставът му в никакъв случай не беше за втория ешелон. Във футболните среди упорито се зашушука, че изпадането е планирано и внушено от  кмета Йоан Костадинов, известен като яростен запалянко на „Черноморец”.В замяна той вече беше предложил на боса на „Петрол Холдинг” Митко Събев да създаде новия клуб и разбира се даде карт бланш за най- важното – проектът „Черноморец Арена“ заедно със 140-е декара от едноименния стадион. Тази сделка беше аткувана многократно от бившият концесионер на стадиона Ивайло Дражев и все още съдебната битка не е приключила.
Старнно съвпадение е и фактът, че през следващата 2007 година, малко преди местните избори  новият отбор „Черноморец Бургас” влезе в А група. А Костадинов вече беше създал традицията малко преди местни избори да повдига футболния дух на бургазлии. Коментирам тези факти защото те съвпадат с успоредния упадък на „Нафтекс”.През 2007 година все пак отборът стигна до бараж за А група, но при доста съмнителни  обстоятелства го загуби от съвсем скромния  отбор на „Видима-Раковски”. Тогава старши треньорът на „шейховете” Георги Василев с горчивина призна,че „някой не е искал отбора да влезе в елита”. Спускането надолу продължи, финансирането беше ограничено, заложи се само на млади играчи от школата. През м.г. отборът стигна до осма позиция.
Интересен е фактът със собствеността на клуба. В момента над 95% от акциите се притежават от фирма „Фиона Комерс”. Реално тя е свързана с дейносттта на „Петрол Холдинг”  и се занимава с търговия на горива и автомобилни масла, а неин изпълнителен директор съвсем доскоро беше същият юрист Пламен Киряков. Сега той е прокурист на „Черноморец”,  а на негово място в „Нафтекс” дойде доскорошният спортен директор на „Черноморец” Тодор Хънков. Той е и в управата на „Фиона Комерс”. С тези врътки трудно може да се заблуди запалянкото кой  реално дърпа конците и управлява  двата конкурентни отбора. Лошото е, че Събев е насочил усилията и парите си към „Черноморец” и проектите му за развитие са свързани с този клуб. В последните години „Нафтекс” се издържа по два източника – чрез печалбите от „Фиона Комерс” и чрез наема, който получава от „Черноморец”.
Да! ”Черноморец” плаща наем в размер на 60 хиляди лева на месец, за да ползва съоръженията на стадион „Лазур”. Стадион „Лазур“ пък е апортиран в капитала на ПФК”Нафтекс”АД. От цялата умишлено създадена(защото е недопустимо здрав мозък да върши подобни глупости – б.р.) каша страда единствено футболният отбор „Нафтекс“, който изгуби своята идентичност. Отдавна има забавяне на заплати за служителите  и за футболистите.Митко Събев явно не желае да издържа два клуба и търси начин да се отърве  от единия. Обяснимо е, че много по-важно за него е да върви напред „Черноморец” и да изпълни суперпроекта „Черноморец Арена”. Той задоволи своите лични и политическите амбиции на Костадинов, но допринесе за унищожаването на най-успелия бургаски клуб.
Последните информации сочат ,че Митко Събев иска да лицензира стадиона в Поморие  и да обедини едноименния клуб с „Нафтекс”. Ако плановете му станат реалност, това ще бъде физическият и юридически край на един отбор донесъл най-много за футболна слава на Бургас, но жертван в интерес на бизнеса.


Сега приемникът „Нафтекс“ рита на същото модерно игрище, само че срещу втородивизионния „Калиакра“ и то на празни трибуни

В категории: Спортен дух

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки