Димитър Стоянов: Има опасност БСП да се разцепи


Димитър Стоянов: Има опасност БСП да се разцепи
01 Септември 2009, Вторник


Местните структури не се зачитат, партията се капсулира в София, това е реалността,  предупреждава председателят на общинската организация


Автор: Интервю на Димка Ташкова

-  Г-н Стоянов,”оставка” ли е паролата на деня в БСП?
- Оставката днес не е решение! Трябва да анализираме грешките, които допуснахме, да набележим нови действия. Така че, не оставка, а промяна е това, което се очаква днес.
-Отново се чуват гласове да се даде път на младите, къде са всъщност тези млади?
- Младите в БСП са сравнително малко. За млади се смятат и 40-45 годишни, познавам част от тях, които за съжаление са склонни да се занимават повече с клюки, отколкото с полезна партийна работа. Реално по критериите на нашия устав, младите в БСП са до 35-годишни. Но няма толкова млади в БСП. Не знам защо, изглежда ние не можем да ги привличаме. Лично аз не мога да изброя примерно пет или десет имена в цялата страна на млади изявени лидери, на мен не са ми известни такива. Ако погледнем другите партии, наистина за тях гласуваха много млади хора, но и при тях няма изявени младежи-лидери. Да не говорим тук, в Бургас - политически подготвени млади хора няма. На мен ми се струва, че хора, които останаха извън ръководството сега най-силно искат оставки. Но по-важното е, че не се предлагат идеи за решение, действия за излизане от ситуацията Освен искащите оставки, които както казах се чувстват лично обидени, има и много хора, които поставят въпроса за оставките, но никога не са участвали в системата на властта. Тях просто ги боли за състоянието на партията, това е другата страна на въпроса. Хорът на искащите оставки е голям и разнороден и затова считам, че в БСП се прие едно балансирано решение, първо да се даде вот на доверие на правителството, но независимо от това, аз очаквам да има промени в ръководството на партията.

-Да но тези промени трябва да носят и нови идеи, а както вече стана дума, такива нови идеи не се чуват.
- Във времето до конгреса първоначалните емоции ще се уталожат и ще надделеят по-трезвите и прагматични решения. В бургаската партийна организация ние поради тези причини решихме заседанието на Общинския съвет да се проведе на 7 септември. В момента провеждаме срещи с актива, на които искаме да чуем мнението и предложенията на обикновените, редови членове.Искаме те да кажат какво да се прави. От прекалена екзалтация да се искат оставски има реална опасност да се разцепи партията.
Свежда се до това, че едните са добрите, другите са лошите, но това до никъде не води. Пред тези обвинения има само задънена улица и нищо повече. Искам да се върна на 2001 година, когато СДС беше в аналогична ситуация. Ако си спомняте и тогава СДС смяташе, че излиза от един успешен мандат и наистина това беше първият пълен, четиригодишен мандат на политическа сила след промените. И те смятаха, че ще се представят изключително добре на тогавашните парламентарни избори. Претърпяха поражение, такова каквото претърпяхме ние сега. Техните лидери тогава  приеха една, така да се каже мъжкарска, постъпка на подаване на оставки. Но от тогава до сега, лидерските борби в СДС не са престанали. СДС се разцепи и днес трудно се бори за преодоляване на 4 процентната бариера. Моите опасения са, че ние сме изправени пред същата опасност.Би следвало да отчетем грешките на нашите опоненти, за да не ги допуснем в същия вид.
- Кои  са най-големите грешки в управлението на правителството на Станишев?
- Сега много лесно се говори за грешки, но нека да говорим за това, което беше добро. Смятам, че всички можем да си сложим ръка на сърцето и да кажем, че това бяха годините на прехода, през които българския народ живя най-добре.Грешките, които се допуснаха и се наслагаха, са предимно проблемите в борбата с корупцията. Един въпрос, който сериозно тегне над нашето общество. Мерките срещу него не бяха достатъчно ефикасни. Множеството скандали, без значение справедливи или не, в които попаднаха част от ръководителите на БСП, тройната коалиция. Изказванията на Ахмед Доган също допринесоха за това. Загубата на БСП по принцип беше предизвистена, никой не очакваше толкова голяма дистанция между първото и второто място. И точно тази дистанция се определя като погром. Аз лично смятам, че във всичко, което правеше БСП не се отчиташе народопсихологията на българина.
Не са без значение и скандалите като проблема с инсулина и рецептите за важни лекарства, който избухна в началото на кампанията. Това дистанцира голяма част от възрастното население. Всичко заедно създаде една изключително неблагоприятна среда за БСП. Предизвика в последния момент да гласват хора, които социологическите проучвания не можеха да “хванат”. Ако пак се върнем назад, по същия начин се гласуваше и за НДСВ. Надигнаха се хора, които по принцип не гласуват. Те обаче, след това не се индифицираха с партия НДСВ. По същия начин е и сега. Пак, точно тези хора не дават надежда за пълен мандат на правителството на ГЕРБ, макар че гласуваха за него.Смятам, че всичко това бяха фактори, които не бяха отчетени от хората които определяха политиката на предизборната кампания на БСП.
Аз съм категорично против негативните кампании.Не е в моя характер, освен това през последните 20 години не съм видял политическа сила, която да е постигнала успех с негативна кампания.
- След последните избори БСП не се ли капсулира само в София? Има ли шанс да се чуят хората от провинцията, след като от там има по един, най-много- двама представители?
- Това е реалността в момента и не зная как ще се излезе от нея. Ние искаме промяна, но в парламента ще останат хора, които бяха в правителството, както и хора, които са в ръководството на партията. В БСП това е един от нашите големи проблеми - факт е, че местните структури не се зачитат. Последно например, липсата на бургазлии в нашата листа също бе проблем при гласуването на много хора. Ние нямаме депутат от Бургас.
- Много партийни членове и симпатизанти приеха водача на листата Орешарски като  наказание за социалистите в Бургас, вие, ръководството, как го приехте?
- Той, макар че е бил един от ръководителите на СДС, през последните години доказа, че е личност, не толкова партийно обвързана, колкото професионално изявена. Сред бургаските депутати от всички политически сили няма фигура от неговия мащаб.


В категории: Интервю

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки