Даниела Войнова (вляво) изработва кукерска маска. Тъкачката Янка Иванова (вдясно) е дошла да обмени опит с колегите си кожари - Снимки Митко Димитров
01 Септември 2009, Вторник
На Международния фоклорен фестивал в Бургас майстори демонстрират своите умения
Автор: Лъчезар Лисицов
Демонстрация на традиционни български занаяти съпътстваше цяла седмица Международния фолклорен фестивал в Бургас. Все още, и днес(петък), между 10 и 13 часа в Етнографския музей зад църквата „Св. св. Кирил и Методий“ майстори показват как се тъкат котленски килими, как се правят грънчарски и медни съдове, кукерски маски и кожени изделия. Стар морски вълк от Крайморие пък демонстрира плетене на рибарски мрежи и връзване на морски възли.
Даниела Войнова от София е музикален педагог, но произвежда кукерски облекла на професионално ниво, въпреки че този занаят й е само хоби. Участва за четвърти път в Международния фолклорен фестивал. Иначе е член на фондация „Етнографски център Ботевград“, чиято основна цел е популяризиране на българския етнос.
Янка Иванова е от Бургас и тъче котленски килими. Учила е в Котел. Преди се е занимавала професионално с тъкане. Един стандартен стан за килими е голям колкото стена на апартамент – 3 на 4,5 метра. На изложението Янка е докарала малък, само за демонстрация. Бургазлийката със съжаление разказва, че е продала всички килими преди няколко години в Турция, след което е затворила ателието си, защото бизнесът й не вървял. Тя била последната тъкачка в областта, нямало вече интерес към този вид производство.
Евгени Русев е последният медникар в Източна България
Евгени Русев пък е последният медникар в Източна България. Минал е по цялата верига на обучение – бил е чирак и калфа при майстор Петър Паунов в известния габровски комплекс „Етър“. Сега Евгени живее в Айтос и успява да се изхранва само от този бизнес. Казва, че работата му доставя огромно удоволствие. Ателието му е в битовия хотелски комплекс „Генгер“, който е построен през 1984 г. и е емблема на град Айтос. Майстор Евгени Русев разправя, че все по-малко хора се занимават с медникарство. Има информация и за извън страната - в европейската част на Турция медникари вече нямало, а в Гърция са останали едва десетина.
Рибарят Анести Савов плете поредната си мрежа
Сред занаятчиите е и потомственият рибар Анести Савов от Крайморие. Наследил е занаята от дядо си и баща си. Предал го е и на сина си, който е завършил рибарското училище в Бургас, а сега е водолаз в бордовия контрол на Гранична полиция – близък колега на Михаил Цонков. Анести е пенсионер от 10 години. Има си малка рибарска база на Ропотамо, където стои 1-2 месеца в годината, докато има добър улов. През останалата част от годината живее в Рибарското селище, както подобава на един професионален риболовец.