Не правителство, а банка ще ни управлява


Не правителство, а банка ще ни управлява
22 Октомври 2009, Четвъртък


А имаме ли си ние българска такава? Май  нямаме! Което означава, че Симеон Дянков ще заложи белите ни пари за черни дни в чужбина. А сега си спомнете откъде дойде той…

Автор: Огнян Стефанов

Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че фискалният резерв на държавата няма да се пипа и остава в БНБ.
Вероятно изявлението му беше резултат от разгорялата се в последните дни дискусия около идеята на финансовия министър Симеон Дянков част от фискалния резерв да бъде изваден от БНБ и даден на търговските банки.
Борисов все пак оцени като добра идеята на Дянков, но не конкретизира, защо я спира.Истинската причина четете долу

Този човек е просто неудържим, непредвидим и май твърде рядко е в час. Почна като финансов министър в правителството Му, след това се преквалифицира в министър на здравословния начин на живот, а сега се опитва да се превърне в национален генератор на идеи. Идеи, които може би имат някаква допирна точка с някоя икономическа теория, но за съжаление често се оказват твърде далеч от действителността. А разликата между теорията и практиката понякога е направо фатална.

Новата идея на финансовия министър Симеон Дянков е да се вложи част от фискалния резерв на държавата в търговска банка, за да се реализира печалба от лихва в размер поне на 6 на сто. Първо, защо изобщо е нужно това, второ - каква част от резерва, трето, повече или по-малко от 6 на сто ще е очакваната лихва и, четвърто – и много важно – коя търговска банка и как ще бъде избрана за целта? Но нека я караме поред.
Както е ясно, заиграване с фискалия резерв на държавата е имало по времето на правителството на царя. Направено тихомълком, с неизвестна цел и неизвестни резултати. Ако не е имало загуба от тази процедура, то все пак печалбата не ще да е била голяма, защото следващото правителство не я повтори. Единственият ясен факт е, че играта с финансовия резерв бе замислена и осъществена главно от двама души, за които има вероятни индикации, че не са играли само за България – Симеон Сакскобурготски и Милен Велчев. Единният бивш цар и дългогодишен изгнаник, другият – висш чиновник във фалиралата и повлякла световната икономическа криза банка “Лемън брадърс”.
Сега друг бивш чиновник в глобална финансова институция – Световната банка, предлага да започнем същата игра. Само дето не казва с каква част от фискалния резерв, защото и 5 на сто и 99 на сто също са част от цялото. Дянков предполага, че държавата ще спечели поне 6 на сто от лихвата. Погледнато чисто езиково, това “поне” означава, че цифрата 6 на сто е минимално очакваната.
Тъй като въпросът за печалбата е основен, нека хвърлим бегъл поглед към нивото на лихвите по влоговете у нас и в чужбина. Нашите банки предлагат между 6,50 и 9,75 на сто доход за 3-месечен депозит. В Евросъюза приходът от такива пари в банка варира от 0,96% в Белгия до 4,06% в Кипър. От това става ясно, че Дянков явно се гласи да влага парите у нас – в чужбина печалбата очевидно би била по-ниска.
Лихвата на всяка банка обаче е баланс между риска и гаранциите. По-големи гаранции – по-малък риск. Малката, но съществена подробност обаче е тази, че при по-големите гаранции лихвата пада. Тоест, ако правителството в лицето на Дянков направи – простичко казано – влог с част от финансовия резерв в търговска банка в България и иска от нея пълни гаранции (а това трябва да бъде така), то лихвата няма да бъде нито 6 на сто, нито дори 4 на сто, а по-малко. Тогава каква е целта на занятието?
Другият съществен момент е изборът на банката. Идеята на Дянков е с изричната добавка, че този избор ще бъде прозрачен. Политическата практика в последните 20 години у нас обаче категорично сочи, че колкото повече едно нещо ни се набива в главите, толкова по-голям е шансът след време то силно да се размирише.  Така че, ако това с фискалния резерв въобще ще се прави, то банката вече е избрана. А нищо чудно и идеята да е нейна. Защото коя банка не би се зарадвала на свежи пари в условията на криза, при това в такова количество?
Изниква още един въпрос.  Имаме ли си ние сега чисто българска търговска банка? Май  нямаме! Което означава, че Дянков – ни повече, ни по-малко – се гласи да заложи белите ни пари за черни дни в чужбина. А сега си спомнете откъде дойде той…
Накрая нека поговорим малко за белите пари за черни дни. Какво правите вие с тях, когато сте в криза? Използвате ги, за да оцелеете. Не ги влагате в банка, за да печелите от тях, защото в това време ще ви спрат тока, водата, а може и от глад да пукнете.
В какво се изразява кризата в българската икономика? В намаленото с около 30 на сто производство и свързаната с това увеличена безработица и наченки на социална криза. При експортно ориентирана икономика, каквато е нашата, производството намалява само в един случай – когато няма износ. Защо тогава правителството не дотира с част от фискалния резерв родното производство, за да има то по-конкуренти цени навън? Което ще доведе до по-голям оборот и повече пари от данъци, включително и от работниците, които няма да бъдат съкратени?
Отговорът е прост. Защото вече по всичко личи, че не ни управлява избраното от нас правителство, а банките. И е добре да запомните това.


В категории: Анализи

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки