Арх.Камен Шипков: Има нещо много криминално в петролопровода
Арх.Камен Шипков опитва да връчи папаката на народните представители и да зададе въпрос. Пресконференцията беше тутакси обявена за приключила.
24 Октомври 2009, Събота
Вижте хората в министерствата на Бойко Борисов и си правете извод дали има разлика в отношението към проекта „Бургас-Александруполис“ между ГЕРБ и тройната коалиция, казва председателят на Сдружение „Чисто море“
Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов
Този понеделник новоизбраните бургаски депутати от ГЕРБ направиха първата си голяма грешка – редуцираха броя на медиите в мейллистата, чрез която от партията им изпращат прессъобщения за предстоящи събития. „Десант“ беше отразян от първата им пресконференция след началото на мандата, обявена като отчет за свършеното през изминалите три месеца. Попитани дали има общо решение на групата да не се допускат опозиционни медии или е еднолично разпореждане на областния лидер Димитър Бойчев, ето какво отговори самият той в препълнената с журналисти и представители на обществени организации зала: „Все пак вие сте узнали и сте тука, не сме ви казали да излезете“. Всъщност пресконференцията не беше никакъв отчет, а запознаване с това кой в какви постоянни комисии в НС членува. Разбра се, че правителството не е заложило в бюджета за 2010 г. изграждането на детелина при кръстовището за Созопол и Меден рудник, а след като представители на екологични организации потърсиха подкрепа срещу изказването на министър Трайчо Трайков, че „няма причина проектът „Бургас-Алексундруполис“ да не се осъществи с монобуйове“, брифингът беше обявен за приключил.
-Г-н Шипков, какво искахте да питате депутатите от управляващата партия ГЕРБ, поради което те прекратиха пресконференцията си в понеделник? -Може да се притесняват от нещо. Исках само да знам дали биха отправили парламентарно питане до ресорните министри по развитието на проекта за петролопровода. Дали ще ни съдействат за среща със същите министри, за да се чуе и нашето мнение.
-Може ли да се каже, че позицията на новото правителство е продължение на тази на тройната коалиция? -Старото правителство беше твърдо „за“ петролопровода. Новото уж се колебаеше, докато министър Трайков не обяви, че няма причина проектът да не се осъществи, и то с монобуйове. И забележете – един от най-дейните привърженици на петролопровода – Стефан Гунчев, продължава да е началник на кабинета на министъра на регионалното развитие и благоустройството и при новото правителство. Това какво ви говори?! Вие сами решете дали има особена разлика между двете правителства. За съжаление България е малък играч в цялата геополитика. Заблуждение е, че само Русия има изгода от проекта. Огромен корпоративен интерес имат и петролни компании от Западна Европа и САЩ. Гърция пък ще доразвие рафинерията си в Александруполис. Само България губи и не защитава своите интереси. Това е национално предателство!
-Днешният депутат от ГЕРБ и довчерашан зам.кмет на Поморие Иван Алексиев също е член на Сдружение „Чисто море“. Какво казва той? -Той се надява, че все пак вариантът с буйовете няма да се случи. Наясно е, че в противен случай доверието в ГЕРБ ще се срине, а следващите избори ще бъдат загубени. Според него министър Трайков не е достатъчно информиран и е бил заблуден от проектната фирма.
-Има ли друг проблем с петролопровода, освен опасността от нефтен разлив? -Мога да дам пример с петролопровода „Баку-Джейхан“. В залива на Джейхан риба вече няма. Според специалистите това се дължи на мощните вълни и вибрации, пораждани от огромните нефтени танкери. Вероятно и мини-разливите на нефт също прогонват морските видове. Рибите са спрели да изхвърлят хайвера си там. Тази среда за тях е враждебна. Това ли искаме да се случи с Бургаския залив, който е много по-уязвим в това отношение, защото е с пъти по-малък от залива при Джейхан?
-България в най-добрия случай ще получава 35 милиона долара годишно от такси. Дори и привържениците на проекта не отричат, че това е твърде малко. Колко според Вас е цената, която трябва да ни се плаща на фона на риска, на който ще подложим туризма и екологията в Бургаския залив? -Това е сметка, която аз не мога да направя. Обаче дори и тези 35 милиона не са сигурни, защото по сегашния договор те ще се изплащат само при целогодишно използване на максималния капацитет на тръбата.
-Т.е. проектът е икономически нон-сенс за България? -Да. Има нещо много криминално в този тръбопровод. Дълбока заблуда е, че изпълнителят на проекта е междудържавна фирма. „Транс Болкан пайплайн“ е частна фирма, при това офшорка. България има дял в нея, който също предстои да бъде приватизиран.
-Разочарован ли сте от отношението на ГЕРБ към петролопровода? -Да. След референдумите в Поморие, Бургас и Созопол Бойко Борисов беше казал, че хората категорично са показали отрицателното си отношение към този проект. Но тогава той беше в опозиция. Сега ГЕРБ се обърна на 180 градуса, което е много смущаващо.
-Кой е най-удачният вариант по отношение на петролопровода? -Ние сме за разтоварване директно на кей и сме твърдо против буйовете. На пристанището в „Росенец“ се разтоварва нефт от няколко десетилетия и проблеми никога не е имало.
-Не е точно така. Допреди 15-20 години централният плаж в Бургас редовно бе замърсяван с нефтени петна.
-Да, защото дотогава не се използваха нефтосъбирачи и бонови заграждения. Отдавна проблеми с това няма.
-Дали наистина обаче вариантът с буйовете не е по-безопасен? Все пак корабите няма да влизат в залива, няма да се налага да маневрират за заставане на кей? -Години наред пристанищните пилоти имат опит с маневрирането по заставане на танкери в пристанището на Росенец. Няма причина за безпокойство в това отношение. Другояче обаче стоят нещата с буйовете, където има много неизвестни.
-А не е ли най-добре петролопровод изобщо да няма? -Да, това определено е най-добрият вариант.
-Тогава защо не се борите за него, а настоявате за разтоварване на пристанище? -Защото се оказва, че вече е късно. Държавата е поела твърде много ангажименти и е сключила международни договори.
-Има ли шанс „Бургас-Александруполис“ да не се осъществи? -Шансът проектът да не се осъществи е правителството да протака нещата във времето, докато дойде моментът, в който и външните фактори ще се откажат от него. Рентабилността на „Бургас-Александруполис“ е много съмнителна дори и за Русия. И колкото повече време минава, толкова проектът става по-неизгоден за нея. Тройната коалиция ни остави пред свършен факт, но все пак има надежда. Шансът ни е да отлагаме.