Този отрасъл у нас отчита все по-малко продукция, а в България истинската криза още не е дошла
Автор: Интервю на Диана Славчева
Димитровден, освен че е един от най-големите църковни празници, се чества и като ден на българския строител. За това каква е актуалната ситуация в строителния бранш у нас, разговаряме с Димитър Янакиев, член на УС на Камарата на строителите в България и председател на Областния съвет на камарата в Бургас, за който Димитровден е не само професионален, но и личен празник – неговия имен ден.
- Г-н Янакиев, какви проблеми посрещат българските строители своя професионален празник и какви са перспективите пред строителния бранш у нас?
Световната икономическа криза се отрази преди всичко на инвестиционната дейност и всички фирми, инвеститори, собственици и пр. ограничиха своята дейност. В началото на годината, още преди да се разрази ситуацията в такъв мащаб, направих изявление пред медиите, че спадът през настоящата година може да достигне 30 %. Колегите му разкритикуваха, че съм бил песимистично настроен. След няколко месеца се оказа, че съм бил твърде голям оптимист. За съжаление нашият отрасъл тази година ще произведе продукция с около 30-35 % по-малко спрямо миналата година. За следващата година ми е трудно да направя прогноза, но тя ще е значително по-малка. Средствата, които се предвиждат в бюджета като капиталови разходи, както и финансовите средства, които ще получим от еврофондовете за инфраструктурни проекти и други капиталови разходи, свързани с дейността на нашия строителен отрасъл, ще бъдат значително по-малки. Аз се притеснявам и от това, което каза преди два дни г-н Борисов, че ако дефицитът се запази на 2,5 %, както го е предвидил финансовият министър Симеон Дянков, или се увеличи още, може би положението ще остане затруднено, но трябва да ни е ясно, че истинската криза при нас още не е дошла.
С намаляването на строителните дейности, много от хората, тръгнали по стъпките на Кольо Фичето, днес останаха без работа. Каква е реалната ситуация по отношение на пазара на труда за кадрите в областта на строителството?
Безработицата засега не е много голяма, като се има предвид, че част от персонала на фирмите, на които в момента са намалели поръчките, са в платен или неплатен отпуск и всяка от строителните компании се стреми да запази най-качествения състав за да го използва за бъдещото изпълнение на евентуални поръчки. Аз съм трезвомислещ човек и разсъждавайки върху реалната икономика и всичко, което става по света, стигам до извода, че нашата страна ще излезе по-бавно от кризата по няколко причини – ресурсите са ограничени, ние сме във валутен борд и нямаме право да харчим валутните си резерви, много трудно бихме могли да харчим и фискалния резерв, който не е малък и при добро стечение на обстоятелствата би могъл да се използва за определение цели. Това е много тревожно явление. Преди два дни управителният съвет на камарата се срещна с министър Росен Плевнелиев и настояхме правителството да помисли как да подпомогне реалния сектор, така както помисли за стабилизирането на банковия и финансовия сектор. Защото никой не би могъл да предвиди как ще се развият събитията през следващите няколко месеца. Прогнозата е немалка част от строителните фирми да останат без работа, както е и сега. От строителния регистър отпаднаха около 1500 фирми, които не успяха да се пререгистрират. Не казвам, че всичките те са фалирали, но при всички случаи са преустановили дейността си, очаквайки по-добри времена. Като цяло строителството у нас ще намалее. Може би в следващите няколко години този строителен бум, който наблюдавахме напоследък, няма да се повтори. Обектите, които сега се започват, са много малко. По информация от всички черноморски общини, издадените строителни разрешения сега са единици, докато преди бяха хиляди.