Няма да се учудя, ако поискат и моя имунитет, казва ексминистърът на финансите
Автор: Катя Касабова
Ексминистърът на финансите и настоящ червен депутат от Бургас Пламен Орешарски охлади страстите на бургаските депутати от ГЕРБ, които в продължение на две седмици обикаляха услужливите местни телевизии и вестници и популяризираха „вестта“ за осигурени от тях пари, с които стартира строежът на детелината в най-невралгичното място от Южното Черноморие – кръстовището в Бургас, което извежда автомобилния поток към многохилядния жк „М.Рудник“ и Созопол.
Водачът на ГЕРБ Димитър Бойчев първо каза на пресконференция, че Европейската банка щяла да осигури милионите, но после групата дружно се поправи, че сумата вече се предлагала от Световната банка. Преди разговора ми с Орешарски този понеделник, пред общинската централа на БСП в Бургас екипът ни засече всички червени кметове от региона, очакващи среща с него. Всеки от тях носеше по едно листче с цифри.
Червените кметове заприиждаха в бургасака централа, за да се съветват с Орешарски в понеделник. Когато съзряха фоторепортера ни, Евгени Врабчев, Петко Арнаудов, Иван Иванов и Стефан Бонев (отляво надясно) бързо прибраха листчетата и заеха поза на непукисти
-Г-н Орешарски, защо заприиждаха червените кметове за среща с Вас, всеки беше стиснал по едно листче с числа ? -Това не бяха листчета за искане на пари, както до скоро ставаше, а с числа, изразяващи недостиг на средства, най-вече за следващата година, дори и само орязването на съфинансирането на европейските програми с пет на сто, което се въвежда за общините, ще ги затормози допълнително. Въобще ще ги откаже от правене на европейски проекти, при орязаните капиталови разходи и при силно свитата приходна база нещата стават още по-неприятни. Имаха и въпроси, свързани с макроикономическите очаквания, за да могат да си нагласят своите чисто общински финансови планове.
- Разбрахме, че бюджетите на общините масово ще са изрязани наполовина? - Не са наполовина, сериозно обаче са орязани капиталовите разходи – те са на половина. Това ще се отрази на поддържане на дейностите по благоустройството.
-Ако морските кметове са притеснени, излиза, че във вътрешността на страната рестрикциите ще се отразят още по-зле? -Да, ще се влоши качеството на местните дейности, в частност на благоустрояването, няма да може да се поддържа достигнатото равнище. Кметовете на морские общини казаха, че строителството е стагнирало и не очакват следващата година обрат. Това обобщава песимистичната картина.
-Вие не сте в позиция, в която можете да поемате ангажименти и да давате обещания. Тогава? - Повиках ги, за да допълня своята представа за състоянието на общините като цяло. За мен срещата беше по-полезна, отколкото за кметовете. В българската политика депутатите от опозицията не са особено полезни, но мисля, че това, което ще кажа по време на дискусиите за бюджета в парламента, няма как да не бъде чуто.
- Вашата прогноза за България на фона на световната криза каква е? -Ситуацията ще бъде тежка следващата година. Аз не правя евтини политиканствания. Външната криза и въздействието й продължава да се отразява по неблагоприятен начин върху общото икономическо развитие. Можем само да се надяваме, че ситуцията няма да се влоши прекалено.
-Много сте внимателен с правителството? -Ще се въздържа от категорични изводи, за няколко месеца управление не е уместно да се правят крайни заключения. Запазвам правото си след известно време да оповестя своя анализ. Но за детелината няма да премълча, защото няма да й дойде ред и тази година.
-Аргументирайте се, защото това твърдение звучи злонамерено. Депутатите от ГЕРБ казват, че Световната или Европейската банка били готови да помогнат? - Ако разбират от финанси, ще проумеят, че всички разходни лимити са орязани - в МРРБ, в Агенция „Пътища“, а по отношение подкрепата за общинските капиталови разходи намаленията са стотина милиона. Те говорят за външни източници на финансиране, а не за разходи. За да се осигури външно финансиране, трябва да се намери разходен пункт, а ние говорим за свиване на разходите. В света е пълно с пари, в това число има много институции, които могат да дадат заеми. Но объркването им идва от това, че смятат тегленето на заем за безпроблемно. Което впрочем е характерно за всяко ново правителство, което вижда малки разходни субсидии и си мисли за заеми. От 90-те години на миналия век досега всяко ново правителство прави тази грешка. Няколко месеца са достатъчни, за да се разбере, че заемите не решават въпроса. Във вашия случай с Детелината е същото. Ентусиазмът от многомилиардните заеми от Световна банка, Европейска инвестиционна банка и т.н. не решават въпросите, те са химера.
-Т.е. искате да кажете, че няма да се прибегне до заеми от такива банки и че ни баламосват? -Няма да се прибегне, естествено. Когато едно ведомство има право на разход 100 единици, то има право на разход 100 единици, точно 100, точно толкова трябва да изразходва. Не мога да го обясня на по-разбираем език. Моята прогноза е, че до края на 2010 г. няма как да почне строеж. А иначе бихме подкрепили всякаква инициатива. Не че властите имат нуждата от нашата подкрепа, но все пак е друго, когато всички се обединят около подкрепата на важен инфраструктурен проблем.
- Ще подкрепите ли бюджета? -Бюджетът е близко до балансиран, което аз лично оценявам доста добре. Имам сериозни бележки, ще мисля по тях до първото четене. Ще изслушаме дебата в пленарна зала и тогава ще чуете.
- Ако дотогава поискат и Вашия имунитет? -Не бих се учудил, но това не ме притеснява.