„Лукойл” е тест за зрелост на Бойко Борисов


„Лукойл” е тест за зрелост на Бойко Борисов
Таню Атанасов – обществен посредник в Община Бургас
20 Ноември 2009, Петък


Още стои проблемът с окислителните езера и натискът на бургаските граждани трябва да бъде в тази насока, казва общественият посредник Таню Атанасов


Автор: Лъчезар Лисицов

Общественият посредник Таню Атанасов е на 63 години, женен с две деца. Завършил е „Теория на управлението” в Москва. Работил е 40 години в бургаската нефтена рафинерия. Избиран е три пъти за общински съветник с листата на БСП. През март 2007 г. получава четиригодишен мандат за омбудсман на Бургас, след като Общинският съвет преди това проведе три безуспешни конкурса с повече от 20 кандидати.


-Г-н Атанасов, като обществен посредник как оценявате работата на Бургаския общински съвет и на кмета, след като вече е преполовен мандата. Бихте ли направили сравнение с бившата управа?  

-Общинският съвет се избира от гражданите и нека те дадат оценка. Считам, че в първия мандат на бившия кмет Йоан Костадинов, както и сега при Димитър Николов, имаше усилия за промяна на статуквото. Сериозен недостатък на предишната администрация, обаче, е, че не успя да внедри съвременни системи за администриране, за обработка на документите и за кореспонденцията, нещо с което може да се похвали настоящият градоначалник. Освен това днешната кметска управа за кратко време въведе три стандарта за управление, изработи и Харта за стандартите на административното обслужване. Но това е само началото за функционирането на друг тип администрация – в услуга на гражданите, а не на такава, съществуваща сама за себе си.

-Зад тези комплименти прозира очакването Ви да бъдете преизбран за обществен посредник през март 2011 г., когато все още ще действа настоящият Общински съвет?


-За мен такъв въпрос не стои на този етап. Има много време. Нямам амбиции да се задържам прекалено дълго на едно място.

-Ще се кандидатирате ли за втори мандат?

-Не, нямам такива желания. На този етап.

-В анализа Ви за шестмесечието засягате проблема с шума от заведенията. Дали според Вас той е решен адекватно, след като мнозинството на ГЕРБ, където има най-много хора от ресторантьорския бизнес в ОбС удължи работното време на кръчмите след 23 часа?

-Според мен – не. Хората загубиха доверие. Общинският съвет загуби вярата на гражданите. Ясно се видя стремежът да се противопоставят две групи – хората от ресторантьорския бизнес срещу живеещите в близките кооперации. Чакам от тези, които твърдяха, че именно удължаването на работното време ще доведе до икономически ръст, да докладват пред Общинския съвет, а оттам и на бургаските граждани, че това действително се е случило.

-Нефтозаводът причинява сериозни щети на околната среда и здравето на населението, усеща се изключително тежка и нетърпима миризма. Чужденците се чудят как е възможно да се случва такова нещо в страна от ЕС. Същевременно РИОСВ издава някакъв екобюлетин, който е нереален. Защо  никой не взима мерки?

-На мен не ми е неудобно да говоря по тази тема, въпреки че близо 40 години съм работил в „Нефтохим“. Ще кажа, че значително се постигна по отношение на контрола. Освен това, всички производства от т.нар. тежък нефтохимически синтез, извън нефтопреработката,  са закрити. Т.е. ароматните канцерогенни производства вече не съществуват. Остава обаче проблемът със серните диоксиди. Но такъв мощен инвеститор като „Лукойл“ много трудно се притиска. Подобни гигантски предприятия имат голям принос за развитието на икономиката, но това не означава, че могат да развиват дейността си за сметка на живота и здравето на местните хора. Това е критерий за силата на едно гражданско общество и силата на една държава.

-Смятате ли, че новото правителство в лицето на премиера Бойко Борисов, който е близък приятел на президента на „Лукойл-България“ Валентин Златев ще положи усилия да ограничи отровителя?


-Ние като граждани сме заинтересовани което и да е правителство да решава тези проблеми и ако то не ги решава, за него няма бъдеще.  

-Конкретно в случая с Борисов и Златев, които са приятели...

-Това е много интересно като елемент, който обществото несъмнено следи и знае и това е тест за сила и зрялост и на двете личности. Държавата не изпълни задълженията си по приватизационния договор, съгласно който рафинерията трябваше да отстрани всички последици от замърсяванията, направени до момента на продажбата на предприятието на „Лукойл”. Още стои проблемът с окислителните езера. Натискът на бургаските граждани трябва да бъде в тази насока. Както е към „Кроношпан” –  остра и непримирима позиция. Виждате, че сега там има бял пушек от новото им филтърно съоръжение и това е значително по-добро от онова, което бе дълги години.

-Защо трябва само ние гражданите да проявяваме  инициатива. А институциите?

- Ако администрацията не иска да наложи съответните правила, медиите и гражданите сме тези, които трябва да защитим обществения интерес. И следва да предявим нашите претенции – и пред Община Бургас, и пред съответното министерство, и пред съответното правителство.

- РИОСВ-Бургас дали отчита правилно замърсяването. Публикуваме всяка седмица екобюлетин. Вие можете ли да помогнете?


- Налице е регионална феодализация от страна на  централните структури на съответните министерства, без контрол  на областния управител, това е един от парадоксите на т.нар. преход. Областният управител няма никакви функции.

-Не смятате ли, че Вашата функция е по-скоро украсителна, че нямате нужната реална власт, за да защитите гражданите?

- В България има 23 местни омбудсмани. Проблем е осигуряването на максимална независимост на тази институция. По сегашния закон командировъчните ни, примерно, се разписват от кметовете. Или ако искам да свърша нещо, примерно някаква брошура в полза на гражданите, пак трябва да искам разрешение от кмета. Аз нямам конфликт с бургаския градоначалник и не ми пречи да отправям критични бележки и едновременно с това да запазваме отношения на партньорство и уважение, но много мои колеги от другите общини имат ужасни проблеми с кметовете и общинските съвети, ако отправят критика към тях. Мисля, че обществените посредници трябва да се избират пряко от гражданите, както кметовете и общинските съветници.


В категории: Интервю

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки