Цяла зима свеж зеленчук на масата


Цяла зима свеж зеленчук на масата
Така смело можем да посрещнем зимата
29 Ноември 2009, Неделя


Освен в туршии и компоти, можем да запазим за дълго реколтата от лично производство, но трябва да спазваме определени правила 


Автор: Дина Харизанова

Златната есен напълни щайгите на грижовните стопани с плодове и зеленчуци.  Но реколтата е по-голяма от това, което може да се оползотвори веднага, така че се налага част от нея да бъде съхранена за по-продължително време. Но и за това си има правила. Важно е зеленчуците, които ще пазим за зимата, да не са били прекалено торени с азотни подобрители; да не са поливани обилно преди прибирането им; това да е ставало в сроковете, в които са напълно узрели; да са събирани в хубаво, а не дъждовно време; да бъдат цели, не натъртени, наранени или повредени от болести и вредители; както и да са чисти, сухи и свежи. В помещенията, където ще дочакат изваждането си на трапезата, трябва да се поддържа ниска и постоянна температура от 0 до най-много 2° С и относително висока въздушна влажност, която за кореноплодите следва да е 95-98%, за зелето – 90 %, а за чесъна и лука – 65-75%. Добре е помещението предварително да бъде обеззаразено.
Картофите се съхраняват в щайги с неголеми отвори в стените, за да влиза въздух, които се поставят на рафтове поне на 15-20 см. от пода, без да се нареждат плътно до стената. Ако наредите над тях няколко глави цвекло, това ще подобри съхранението.
Зелето, което не е могло да се побере в каците, за да стане кисело, може да запазите по-дълго като извадите кочаните с корените, отстраните външните зелени листа и просушите в продължение на няколко дена на проветриво място. След това навързаните два по два кочана се окачват на тавана на мазето или друго прохладно помещение и така може да доживеят и до пролетта. Може да се съхраняват и на рафтове, но трябва от време на време да се преглеждат  и да се отстраняват загнилите листа. Някои намазват кочаните с гъст разтвор на глина, така че да не се виждат листата и получените глинени скулптури първо изсушават на открито, а после също ги „обесват” в мазето.
Морковите първо трябва добре да подсушите. Подреждат се в дървени сандъци с плътни стени и капаци, но не трябва да надхвърлят 20 кг. във всеки един от тях. Между тях може да насипете люспи от стар лук, което ще помогне за по-доброто им запазване. Може да се съхраняват и в пясък, като се наредят на пирамидка с височина до 1 м. Най-добре обаче морковите се съхраняват в чамови стърготини с влажност 18–20%. Може да се държат в отворени полиетиленови торби.

Зелените домати може да доузреят в мазето и да посрещнете Нова година със салата от истински домати


Зелените домати, които не са успели да узреят, се нареждат в плоски дървени щайги с мястото на дръжката нагоре и се държат на пода, където е по-прохладно и по-тъмно. Смята се, че ако се сложат 2-3 червени домата при тях, това ще ускори почервеняването на останалите. Ако отделите най-здравите домати, като завиете всеки един в хартия и ги наредите в сандъче, застлано със слама или накъсана наситно хартия, може да имате свежа доматена салата дори в Новогодишната нощ, стига да ги държите докато почервенеят на тъмно и при температура 11-13 °С.
Тиквите се смятат за узрели, когато дръжката им изсъхне. Преди прибирането си за съхранение обаче те трябва да се подържат 10-15 дена на купчини на слънце или в сухо помещение, за да се изпари излишната влага и да зарастнат механичните наранявания по кората. Държат се на пода или на стелажи на един ред с дръжките нагоре, така че плодовете да не се докосват. Подът трябва да се застели със сено или слама.
Пълното мазе или килер със старателно прибраните плодове и зеленчуци, редом с полиците с буркани и кацата с кисело зеле е гледка, която пълни душата на всеки стопанин с харни и топли мисли за сита зима, въпреки кризата.


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки