76-годишната Стоянка Ковачева е една от стотиците хиляди възрастни домакини, които ще приготвят за Нова година традиционните български ястия – печено пиле и баница с късмети.
Според древните поверия на новогодишната трапеза задължително трябва да се сервира хвъркато, за да „излети” старата година по живо, по здраво. В двора на къщата й в село Ливада, общ. Камено, грижовната стопанка отглежда десетина кокошки, няколко яренца и 3 вече стокилограмови прасета – по едно за нея, за сина й и за внука. За празника баба Стоянка ще хване едно пиле и понеже е домашно отгледано, първо ще го сложи малко да поври.
„Купешкото веднага се слага да се пече. Иначе сложиш ли го да се вари, то шупва – нали е хранено с изкуствена храна. Аз давам на моите само зимница (пшеница, б.а.) и царевица, смлени на ярма – обяснява чевръстата за годините си домакиня. – Когато пилето се посвари, го намазвам с мазнина и поръсвам с червен пипер. Предварително съм нарязала дреболийките му и съм ги задушила с ориз. С тази плънка пълня пилето също както гергьовденско агне. После – във фурната и готово. Печеното пиле поставям в средата на масата, разчупено на порции.
Баницата я правя наложена. Сама си точа корите. Сега продават навсякъде готови кори. Всички се научиха да посягат на готовото. И аз съм си купувала готови кори, ама баницата, направена с тях, не е същата. Слагам дрянови клонки (ако не намерим дрян, слагам пъпки от слива) и ги наричам на прасетата, на кокошките, на яретата..., ама вие можете други късмети да кръстите. Тази, която е за къщата, поставям в средата на баницата. Плънката я правя само от булгур. Отгоре нареждам още 2-3 кори и ги заливам с масълце.
Тази баница се реже чак когато се сервира, не и преди това. Когато леко се запече, я вадя от фурната, разбърквам 2-3 яйца, заливам я с тях и връщам тавата в печката, за да се доопече”.