Великденската картичка


Великденската картичка
Великденско яйце – класика в жанра
03 Април 2010, Събота


Писани яйца, пиленца, зайци, агънца и върбови клонки са окрасявали забравените днес пасхални честитки
В днешния век на електронната комуникация старите пощенски картички са абсолютно непознати на младата генерация. Съвременното общуване и размяна на честитки по повод на различните празници е тотално дигитализирано и се осъществява чрез есемеси и имейли. Добрата стара картичка е заровена под мухъла на историята и навява носталгични спомени само у по-старото поколение.


Автор: Диана Славчева

Неговите представители сигурно не могат да осъзнаят революционния забързан ход на времето в последните десетилетия. Все пак не са толкова далечни  времената, когато изпращането и получаването на картички бе неизменен празничен ритуал.
Всъщност историята на пощенските картички се оказва твърде кратка. Те се появяват преди около 140 години. Приема се, че първите такива картички се е появили в Австро-Унгария през 1869 г. Смята се, че идеята те да се илюстрират се е родила по времето на френско-пруската война през 1870-1871 г. сред воюващите армии на Франция и Германия. Някои войници започнали да изпращат посланията си до своите близки, придружени с рисунки. Търговците на мига съзират хляб в цялата тази работа и на практика така се появява първата илюстрована картичка, пусната от френския книжар Леон Бенардо от Бретания, който е последван в това си начинание от германеца А. Шварц от Олденбург. Начинанието им се оказва твърде успешно и тази идея бързо се разпространява по останалия свят. Първите картички в САЩ се появяват през 1893 г., като те не са били предназначени за изпращане по пощата, а са се продавали като... сувенири. Въпреки това на Стария континент още през 1878 г. е приет регламент за размера на пощенските картички от Всемирния пощенски конгрес, който по това време се повежда в Париж. Стандартът изисква те да са с големина 9 × 14 см, а през 1925 г. им се отпуска и по-голяма формат от 10,5 × 14,8 см. Първоначално обратната им страна е предназначена за надписването на адреса, като не се е предвиждало място за друг текст, но от 1904 г. лявата им половина вече е отредена за кратко писъмце.

Какви са били старите великденски картички?

Преди всичко много трогателни и мили. Техните сюжети включват естествено задължителния атрибут за този празник – писаните яйца, но и изображения на великденски зайци – традиция, дошла от Запада, малки  пухкави новоизлюпени пиленца, техните родители – петли и кокошки, други птици, млади агънца, върбови клонки, изображения на ангели и светци и дори любовни сцени, доколкото този празник се е приемал и като символ на любовта.
Първите великденски картички се издавали с благотворителни цели. Парите от техните продажби отивали в помощ на нуждаещите се. С всяка изминала година те станали все по-разнообразни и все по-пъстри. Яйцата вече не позирали самостоятелно, а били включвани в натюрморти на празничната трапеза, гушели се в детските ръце, в кошници или били обрамчвани в растителни орнаменти. Станало традиция великденските картички да се пазят в семейните архиви дълги години и именно благодарение нея до наши дни са достигнали много техни образци – истински шедьоври на тази вече отминала култура.
Един от центровете по изработване и разпространение на картички в по-късни времена става Париж. Те били рисувани от хора, които иначе не можели да се реализират като професионални художници, но пък жънели успехи в този второстепенен жанр. По това време да поздравиш близки и приятели с картичка за Великден било не само въпрос на мода, но и задължително

изискване на етикета.

Повечето поздравителни картички се печатали в Европа и най-вече в Германия, Белгия и Холандия. Често се взимал един и същи сюжет и се сменяло само поздравлението, което било изписвано на езика на страната, за която била предназначена картичката. Така любимият персонаж на немския детски фолклор – пасхалният заек, който носи на децата боядисани яйца, се наместил и във великденските картички, разпространявани и в другите европейски страни. Картичките разнесли и приветствието „Христос Возкресе” – „Воистина возкресе” на километри разстояние в края на ХІХ в. Освен че били изпращани по пощата, тези честитки се прибавяли към подаръците и се оставяли по време на различните визити.
В Русия поздравителните картички по повод Христовото Възкресение изчезват след 1917 г. и остават да съществуват в автентичния си вид единствено в средите на руската емиграция. В България не е имало производство на поздравителни картички и нашите книжари са ги поръчвали от чужбина, предимно от Германия. Върху тях се е нанасял надпис „Христос Воскресе“ с гумен печат на български или се поръчвали картички с празно място, където се е поставял допълнителен текст. Нашенци са правили ментета на чуждите картички и „побългарените картички” с допълнени надписи на български език масово се изкупували от руснаците, които ги пласирали като руска изработка. Естествено нашите символи върху тези картички се различавали от западните и е било изключителна рядкост на тях да се види великденски заек. Преобладавали яйцата, агнето, пиленцата и фолклорните елементи като посещението при кумовете от младите новобрачни семейства.
Великденската пощенска картичка – нека днес си спомним за нея?! Младите, които никога не са я получавали в пощенските си кутии, само може да съжаляват.

Текстове под снимките:
Снимка 1: Българска картичка – менте от миналия век
Снимка 2: Върху немските картички гордо бил изписван лаконичното поздравление "Frohliche Ostern!" (Щастлива Пасха!)
Снимка 3: Старинна картичка от началото на ХІХ в. на издателство M.M.Vienne
Снимка 4: Великденският заек е основен персонаж в поздравителните картички за Великден
Снимка 5: Девойка с върбови клонки – руснаците знаят защо
Снимка 6: Чаровен французин позира с яйца за празнична честитка
Снимка 7: И светците присъстват в пасхалните сюжети


Снимка 1 Снимка 2 Снимка 3 Снимка 4 Снимка 5 Снимка 6 Снимка 7

В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки