Нека „Лукойл“ да каже защо се отказа да обжалва конкурса за винетните стикери. Заради двойния стандарт на държавата спрямо Цветелина Бориславова, ли?, пита бившият зам.министър на финансите, който си тръгна омерзен от натиска на хазартния бос Васил Божков-Черепа
Автор: Велизар Енчев
- Г-н Кадиев, сряда беше страшно интересен политически ден. Премиерът призна за ценообразуването в енергетиката. Как ще коментирате случая с Трайчо Трайков - как може да стои от двете страни – преди е защитавал интересите на електроразпределителните дружества (ЕРД), а сега трябва да защитава интересите на гражданите? -Първо искам да коментирам думите на Борисов за различните цени, на които НЕК купува и продава ел.енергия на ЕРД. Голяма част от това, което каза премиерът не е вярно. Или ако е вярно, то е половината истина. Факт е, че в България има регулиран пазар и свободен пазар. На регулирания пазар НЕК купува ел. енергия на определени цени от различните дружества и след това я продава на ЕРД на цени, които определя Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДЕВР). Обикновено НЕК там продава на загуба, с цел крайният, битовият потребител да плаща по-малка цена. Компенсира тези загуби чрез продажбите, които прави на свободния пазар, на базата на свободно договаряне с било то търговци, било предприятия, които купуват. Така че за мен няма нищо странно, че НЕК купува на 90 лв. и продава на 88 лв., защото това е регулираният пазар. И ако някой трябва да бъде обвинен, това е по-скоро ДКЕВР.
-Той не обвинява комисията. -Ако той мисли, че от 90 лв. утре НЕК ще започне да продава на регулирания пазар на 100 лв. и ще стане печелившо дружество, това е така, само че крайната цена няма да я платят ЕРД-тата, а битовият потребител и хората трябва да го разберат това нещо. А що се отнася до енергийния министър Трайков, за мен ако беше толкова лесно преминаването от едната страна на бариерата към другата и връщането обратно, тогава всички щяха да го правят. Тук има явен конфликт на интереси и не си представям как така до вчера си работил за едни интереси против държавата, защото начинът, по който беше казано от премиера, беше, че той или ще защитава държавата, или ще бъде от другата страна. Значи другата страна е против държавата. Значи той до вчера е работил против държавата.
-Спомняте ли си, че комисията по антикорупция в Народното събрание оневини министър Трайчо Трайков като каза, че не е имало конфликт на интереси. -Хубаво, но днес разбираме, че там са правени страшни далавери, както аз разбирам. Аз, между другото, малко ще ви поправя – две години бях зам. министър на финансите. И част от нещата, които сме проверявали бяха ЕРД-тата.
-И какво установихте? -Наистина не са плащали дивиденти през тези години и имаха няколко данъчни ревизии, бяха открити сериозни данъчни нарушения и те си получиха ревизионните актове и си ги платиха.
-Премиерът говори за половина милиард неплатени... -Държавата има 33 % в тези дружества. Тя има представители в техните бордове, които са държавни служители, обикновено от Министерството на икономиката. Тяхната задача там е да гледат какво става. Уважаемият премиер беше главен секретар на МВР по времето точно когато се правеха тези продажби, защо не ги е хванал тогава? Защо сега, пет години по-късно се сети, че е имало далавери.
-Той заявява и нещо друго – разваляне на приватизационните договори. Какво означава това – одържавяване или първо се разваля договора и се предлага компанията на друг купувач? -Аз не разбирам нито една от неговите тези. Ако има неизпълнение на договора, тогава наистина може да се тръгне към разваляне. Това означава дълго обжалване, най-вероятно от другата страна, най-вероятно арбитражен съд, най-вероятно и дипломатически скандал, защото срещу вас са все пак немско, австрийско и чешко дружество. Това е чист популизъм.
-Но ще се хареса на гражданите. Бъдете уверен в това. -Ами ето - НЕК продава на по-ниска цена, за да натиска надолу цената за битовите на потребители. Така му е казала ДКЕВР. В момента, в който НЕК си вдигне цената, ЕРД-тата автоматично си вдигат тяхната цена и крайната сметка я плаща кой мислите? Потребителят.
- Борисов каза още, че кабинетът се е отказал да съкрати с 10 % бюджетните разходи. - Изходът от тази ситуация е да минат през актуализация на бюджета през парламента, където с 10 % да бъдат намалени средствата за министерства и ведомства. И тук опираме до съществения въпрос – трябва ли да се намаляват тези пари, или не. Държавата очевидно има нужда от пари. За първите три месеца, вече излязоха данните и за март, държавата е събрала приблизително с 1,5 млрд. лева по-малко, отколкото за същия период на 2009 г.
-Имате предвид данъчни постъпления и постъпления от митници? -Данъци, митници и осигуровки.
-Защо наистина не могат да съберат тези постъпления? -Има обективни фактори. Единият от тях е очевидно кризата. След като имате по-ниско потребление, значи имате и по-малко ДДС, събрано върху това потребление. След като фирмите имат по-малко работа, съответно имат и по-малко печалби и по-малко корпоративен данък. След като се карат по-малко автомобили в страната, заради кризата, имате по-малък внос на петрол, съответно по-малки приходи от акциз и от ДДС върху същия...
-Това са обективните. -Да, и от тях не можем да избягаме. Виждате колко е потреблението на горивата, което е много основен момент от приходите по ДДС и акцизи – около 50%, и го сравнявате със същия период на миналата година. Има обаче и втори елемент - контрабандата и кражбата на пари, нещо, с което държавата не се справя в момента. Давам ви пример – акцизите за цигари се увеличиха с 25 % приблизително от 1 януари, а вместо да нарастнат и приходите от акциз на цигари, за първите на три месеца на тази година те са с 14,5 % по-малко, отколкото за същия период миналата година. Хората не са спрели да пушат.
-Нали знаете, че е публична тайна, че можеш да си намериш цигари по 2 лева кутията? -Точно така. Всъщност контрабандата е нараснала. Контрабанда винаги е имало и вероятно винаги ще има. Просто много голям е икономическият интерес. В Сърбия може да купите една кутия цигари за 1,5 лв., а тук да я продадете за 3,5 лв. примерно, а тя струва 5 лв. с акциза в магазина. За 3,5 лв. ще намерите за кого да го продадете. Нали от един картон ще извадите 20 лв. 3-4 картона в един сак и ето ви ги 100 лева. Винаги ще има хора, които са готови да поемат този риск. Въпросът е да хванете голямата контрабанда – корабите, които идват от Украйна, също втобуси, влакове, камиони, контейнери, които карат от Сърбия...
- Имам един много наивен въпрос. Шеф на митниците е Ваньо Танов – човек на ГЕРБ 100 %. Те казаха, че правят реформа в митнииците, какво означава това. - Между другото, когато Танов беше шеф на ГДБОП, сме работили заедно през 2007 г. и сме работили добре по няколко случая, включително и случая, ако си спомняте с един обикновен данъчен служител, който си беше поискал подкуп от 1,5 млн. лв. и беше осъден на две години затвор. Факт е, обаче, че в митниците има натрупани много проблеми, за които трябва силен професионален екип. Един човек не е достатъчен, особено пък когато този човек е извън системата. Това, че взимаш един полицай, бил той и генерал, и го слагаш в митниците, не означава, че автоматично спираш цялата контрабанда.
- Връзката между митниците и НАП, за която ни продъниха ушите... - Връзките между митниците и НАП винаги е била пълна измислица. Всеки, който разбира от проблема, знае, че, г-н Дянков го обясни като два контакта и един кабел между тях – и 800 млн. лева потичат. Всеки, който знае същината на двете информационни системи, първо знае, че не е толкова лесно да ги свържеш. Второ, знае, че оттам няма как да дойдат толкова много пари. Защото това, че данъчният знае, че са минали три камиона през Капитан Андреево с някаква стока, не означава, че автоматично той отива и хваща един нарушител. В масовия случай това са фирми, които все пак се движат по някакъв легален начин.
-Ако сега бяхте в екипа на Симеон Дянков като зам. финансов министър, какво бихте предложили повече, за да се получат тези сборове – от митниците, от НАП... -Първо, аз не никога не мога да бъда в екипа на Симеон Дянков, защото самият той е прокризисна мярка. Една от антикризисните мерки на правителството трябва да бъде неговото отстраняване. Той е абсолютно компрометиран като финансов министър. От една страна – професионални решения, от друга страна обаче и целият му изказ, склонността му да влиза в конфликти през цялото време абсолютно излишно, ненужно между институциите. Ако вие сте един служител на НАП, ще ви карат сам да си плащате осигуровките, ще ви вземат работното облекло, ще ви намалят допълнителното материално стимулиране, всеки ден някакви ритници получавате, няма една положителна новина, която да ви накара вие да работите по-добре. Вие ме питахте какво бих направил. Има едно нещо, което мисля, че е абсолютно наложително за България и това е т. нар. Финансова полиция, под контрола на Министерството на финансите с три прости права – право на арест, право на разследване (на дознание) и право на СРС.
- Нали имаме финансово разузнаване? - Такова е само името му. Всъщност то е финансов мониторинг. То наблюдава само банковите сметки и транзакциите, но то не е финансова полиция. В МФ трябва да има такава структура, която да може да контролира включително и МВР. Спомняте ли си оня скандален запис на бившия директор на ГДБОП Иван Иванов – с пушките, лаптопа...
- Той е на свобода вече. - Ако имаше финансова полиция, ви гарантирам, че още много такива записи щяха да излязат, защото факт е, че гнили ябълки има както в Митници и НАП, така и в МВР. И много често в тия контрабандни канали участват, да не кажа винаги, служители и от едната, и от другата страна.Винаги, когато сме се опитвали да направим Финансова полиция, е имало противодействие от страна на МВР, поради простия факт, че то не иска да дели правото за ползване на СРС-та с някой друг.
- Кажете най-големите кражби не извърши ли всъщност предишното правителство, отговорност за което носи най-вече бившия премиер Сергей Станишев? - Не мога да съдя различните министерства, защото не познавам работата им в детайли. Но знам какво ставаше в МФ. И моята оценка съм я дал юни 2007 г. - подавайки оставка като зам. министър. Това беше моята оценка за МФ.
- Каква беше причината да си отидете? - Имаше няколко причини. Едната беше закона за корпоративното подоходно облагане, където бяхме предложили увеличение на данъка за хазарта. Аз лично го предложих от 8 на 10 %. Дотогава Еврофутбол на Васил Божков и Българският спортен тотализатор плащаха по 8 % данък от приходите, а държавната лотария и бинго-залите – 12 %. Без никаква логика. Никой не можеше да обясни защо едните са на 8 %, а другите – на 12 %. Тогава ние седнахме една работна група и казахме – дайте да ги изравним. Най-големият губещ от тази ситуация беше Еврофутбол, които щяха да плащат допълнително данък от около 5 млн. лв. на година. Това мина като законопроект в МС, влезе в парламента за приемане. При което вече се вдигна шум. Собственикът на Еврофутбол написа едно писмо до МФ, дойде на среща при мен, обясни ми колко е лошо това облагане, как ще се провалят плановете за развитие на фирматаа му. Той си защитава неговите интереси, в това няма нищо лошо, то е нормално. Въпросът беше държавата да си защити нейните интереси. Ние си направихме нашите анализи и установихме, че секторът върви във възход и спокойно може да бъде обложен с по-висок данък.
- Вие станахте жертва на амбициите на Васил Божков да бъде монополист в този бизнес. - Той си е монополист, просто искаше по-нисък данък. Забележете какво направи сегашното правителство. Защото това беше 2007 г. През 2008 г. Божков направи втори опит да си намали данъка, пак не мина. Той искаше по една друга схема – да му се признаят едни разходи. Но загубата за бюджета тогава щеше да е още по-голяма – 40 млн. лв. Мен никой не ме уволнявал. Аз си тръгнах заради един прост факт – видях, че МФ не защитава интересите на държавата, така както аз го разбирах. Влязох в конфликт с тогавашния министър на финансите Пламен Орешарски. Това беше едно от нещата. Другото беше назначаването на Мургина за шеф на НАП. Нещо повече – през юли 2006 г. предложих нейното уволнение с една моя докладна по един конкретен случай, при който имаше загуба за държавата от няколко милиона лева.
- Защо никой не е сезирал досега прокуратурата за винетната афера с банката на Цветелина Бориславова? - И какво като се сезира прокуратурата? Тя наистина даде най-ниска цена. Между другото Лукойл каза, че са предложили по-ниска цена. Никой не каза каква е тяхната цена. Твърдяха, че са били неправилно дисквалифицирани, обжалваха, после си оттеглиха жалбата. Никой не разбра какво точно стана. Ето го конфликта на интереси. Какво пречи на държавата да притисне Лукойл и да им каже: Оттеглете си жалбата. Точно за това аз не искам да има и най-малкото съмнение. Единственият начин е тя просто да не участва. Мисля, че за нея беше сезирана комисията по актикорупция в НС, но май още няма решение. На мен ми прави впечатление двойният стандарт. Тук, за случая Цветелина Бориславова, се говореше как прокуратурата и съдът трябва да се произнесат. Но вижте Цветан Цветанов, който излиза и казва: Наглите трябва да бъдат осъдени на 12 години, без съд, без прокуратура. Излиза прокурорът Роман Василев и казва: Вие сте престъпник, на бившия министър на отбраната. Без съд. Значи какво? Тук няма съд и прокуратура. Но когато стане въпрос за Цветелина Бориславова – те трябвало да се произнесат. Нямаме един стандарт за всички, защото аз за четири години в политиката се научих поне на едно – да не хвърлям безпричинно кал по хората.
Истинска прокризисна мярка е да ги приберат на по топло място та да не могат и един ден още да печелят на наш гръб
1
аз
19.04.2010 20:50:53
0
0
Нали знаете че жена му има няколко фирми,коита са на по две -три години и търгуват ел.енергия от НЕК-по схемата която разкриха наскоро,за въпросните източвания на НЕК чрез ЕРД-та,на наш гръб.Той е един от енергийната мафия.Не случайно Р.Овч.го избра за свой последовател,наследник на партийните постове и т.н.