В далечната 1982 г. Политбюро бие тревога, че районът на Странджа-Сакар се обезлюдява и взима решение да изгради в него Република на младостта. В тази връзка се пръква прословутото 22-ро постановление на МС, на което бабуват министър-председателят Гриша Филипов, Тодор Живков, Александър Лилов, Андрей Луканов, бащата на бившия премиер Сергей Станишев - Димитър Станишев, както и коалиционният им партньор - казионен земеделец Петър Танчев.
Мнозина са българите, позмамени да се заселят в граничния край. Въпреки раздаваните им щедро от партията и правителството безплатни жилища, значителни за времето парични суми, съблазнително високи заплати и опрощаване на дължимите данъци, грандиозното по замисъл начинание се проваля безславно.
Единици са останалите днес в провалената Република на младостта представители на т. нар. „Комсомолски набор“ - вече далеч надхвърлили младежката си възраст.
Едни от тях са Илия и Бърна Саровски, които през 80-те години на миналия век напускат родния си Айтос, за да търсят късмета си в затънтения странджански край. Те се установяват в близкото до Приморско село Писменово – едно от култовите и предпочитани от заселниците места.
Тук отрастват двамата им сина и в един момент родителите решават да им купят места в Приморско, за да се устроят и те. Но така и не успяват цели 20 години да се сдобият с мечтаните парцели. Вероятно защото са най-обикновени трудови хора и нямат вуйчо магистрат.
Затова купуват още един терен в м. „Лозята“ до Писменово. По принцип той е бил 500 кв. м., но общината при поредната регулация е добавила към него още 160 квадрата. Предишните му собственици обаче не са ги платили и това парче останало общинско.
След време новите му притежатели получават Заповед № 402 от 25 септември 2001 г., с която тогавашния кмет на Приморско Димитър Димитров ги задължава в срок от 3 месеца да платят 1280 лв. по сметката на общинския бюджет за тази част от имота им. Като съвестни граждани на републиката, сем. Саровски внася въпросните 1280 лв., за което получават надлежна квитанция, удостоверяваща плащането.
Оттогава минават девет години и в наши дни, покрай настъпилата криза, Илия и Бърна решават да продадат половината си имот. Тези места се търгуват от общината за по 25 евро кв. м. И горе долу толкова вървят и пазарните цени. Фамилията е затънала в кредити, изплащат и кола на лизинг, така че с очакваните петнадесетина хиляди лева, които ще вземат от продажбата, смятат да подпомогнат значително семейния бюджет. А и Бърна вече не е добре със здравето – през миналата година преживяла тежък исхемичен инсулт.
Каква е изненадата им обаче, когато вадейки скица за парцела от Община Приморско, виждат в нея забележка, че за част от имота им има данни за общинска собственост. От февруари тази година досега опитите им да изяснят нещата и да направят сделката с кандидат-купувача стигат до задънена улица. От Общината ги карат да заплатят отново за 160-те кв. м. за цели 13 000 лв.
Проблемът е, че въпреки платените навремето пари за това парче земя, Саровски не са си извадили договор за закупуването им, т. е. Натурален акт. И започва ходенето по мъките. „Неизрядните“ собственици се срещат с общинския адвокат – вездесъщия Евгени Мосинов, разговарят и със сегашната кметица на Приморско Лиляна Димова. Тя им обещава, че след Гергьовден ще им издадат такъв документ.
Хората дори плащат такса от 10 лв. за „вписване на договор за продажба“, както е видно от издадената им за това квитанция. В крайна сметка обаче, когато договорът е изготвен и дори разписан от тях, кметицата отказва да тури подписа си, с аргумента, че нямала право да го разпише със задна дата.
По-любопитното в случая е, че в един момент от общината им подменят издадената вече скица, в която пише, че има данни за общинска собственост, с друга, в която гласи, че такива данни няма и за единствени собственици на парцела са посочени Илия и Бърна, като изрично им прибират стария оригинал. Но писменчани сварили да му извадят копие. Най-куриозното в случая е, че и двете скици имат един и същи изходящ номер 36 и са издадени с дата 11 март 2010 г. При това в тази, в която пише, че някаква част е собственост на общината, надлежно е отразено, че 160-те квадрата са заплатени с квитанция №... и т.н.
Въпреки това от общинската администрация са входирали за разглеждане на следващата общинска сесия на предложение сем. Саровски да внесат близо 13-те хиляди лева!!! Наглостта на общинарите е безгранична. При данъчна оценка на целия имот в размер на 486,40 лв., което прави по близо 1,5 евро на квадратен метър и реални пазарни стойности в района от 25 евро/м2, те искат обърканите хорица да им наплатят по 40 евро на квадрат!
Какви точно машинации се опитват да извършат служителите от приморската община може само да гадаем. Резонно е да предположим, че просто се опитват да вземат от изтерзаните хорица неправомерно и алчно пари, каквито те по никакъв начин не им дължат, на принципа „ако мине номерът“.
Междувременно алармирахме председателя на Общински съвет-Приморско Пламен Георгиев, съветник от групата на Независимите, който веднага се зае с проверка по случая. На срещата, която той организира със собствениците в сряда обаче, отново изплува мистерията с двете кадастрални скици, което засили нашите съмнения за наличието на неправомерни действия от страна на общинските служители.
Поради някакъв проблем копирният апарат в кабинета на г-н Георгиев не работел в момента и се наложило техническия му сътрудник да копира документите, които му представили изтерзаното семейство, в съседната на него стая, обитавана от юристката на общината и експерта по общинска собственост. Когато виждат, че съществува копие на подменената скица, двете служителки изпадат в изумление откъде се е появило то. А след като връщат копирания комплект с документи, Саровски с изненада откриват, че не само не е направен дубликат на въпросната скица, но и самата тя е изчезнала безследно.
Пред наш екип Пламен Георгиев коментира: „Аз много съжалявам, че досега тези хора не са се обърнали към общинския съвет, за да се разреши проблемът им. Едва от вас научих за него. На предстоящата сесия ще предложа да се отложи разглеждането на предложението за заплащане на спорните 160 кв. м. от семейство Саровски, докато нещата не се изяснят окончателно. Но за мен категорично съществуват данни, че има виновни длъжностни лица от общинската администрация, които се опитват нещо да прикрият.
Не е нормално с един и същи номер и с една и съща дата да бъдат издадени две скици с противоположно съдържание. Искрено съм възмутен и от пренебрежителното отношение, на което са се натъкнали тези граждани при срещите си със служителите на общината. Много е смущават изводът до който стигам, запознавайки се с този случай, че или общинските чиновници, като визирам най-вече юристката и старши експерта „Общинска собственост“, се опитват да бойкотират работата на общината, или че им е наредено от по-високо ниво да действат по този начин. При всички случаи ще бъде потърсена отговорност от виновните лица, след като се изясни за какво точно става дума“.
За нас самият факт, че всячески общинарите се опитват да потулят гафа си и заличат всички следи за издаването на един и същи документ с коренно различно съдържание, каквото са направили със скицата на въпросния парцел, буди сериозни подозрения за нездрави помисли и престъпни действия. И се надяваме, че освен че ще бъде отменено несправедливото искане за повторно заплащане от семейство Саровски на едно и също парче земя, няма да остане без последствие и съмнителната документна подмяна на кадастралната скица.
Защото никой не знае колко още хора са притиснати в положението на заселниците от времето на младежката република в Писменово. А и е страшно да си помислим, че е толкова лесно да се подменят скици за земите, а това предполага и други документи, според както им изнася на общинарите – нещо напълно недопустимо от всякаква законна гледна точка. Ние ще продължим да следим развитието на този частен случай и разгадаването на това какво точно се върши зад стените на Община Приморско.