Чавдар Николов: Икономическата ситуация у нас е много тревожна


Чавдар Николов: Икономическата ситуация  у нас е много тревожна
03 Август 2010, Вторник


Проф. Чавдар Николов е на 56 години, декан на Стопанския факултет в Югозападния университет. Специалист е по публични финанси, макроикономика и европейско стопанство. Беше независим кандидат за евродепутат през 2009 г., издигнат от инициативен комитет. Социалдемократ по убеждения.

- Професор Николов, мина една година от управлението на партия ГЕРБ. Как бихте го оценили от икономическа гледна точка?

Може да се каже, че това беше година на лъкатушене. Започна с една доста абстрактна програма, вдъхновена от неолибералните



Автор: Лъчезар Лисицов

идеи, които за съжаление все още се изповядват в Световната банка. Абстрактната програма се заключаваше в някои доста опасни неща, като примерно върховен държавен приоритет да е уравновесеният бюджет. Това полека лека стана ясно, че не може да се случи, но беше изгубено ценно време. Защото ГЕРБ трябваше да си изработи една реалистична програма, каквато обаче хората в икономическия екип на партията не са в състояние нито да подготвят, нито да проведат.

Другото важно нещо, което трябваше да се направи, е да се намерят пари - да се изтегли заем. Това го казахме още на правителството на Станишев. Сегашните управляващи решиха обаче да харчат пари от фискалния резерв, което създава опасност за валутния борд. В момента ситуацията е много тревожна, защото нещата при фискалния резерв вървят към една опасна граница, която е към 4 млрд. лева или 2 млрд. евро. Ако паднем под нея, опасността за валутния борд ми се струва, че ще е реална.

- А реален ли е растежът от 3,6 %, който правителството прогнозира за следващата година?

- България вече втора година живее със сгрешена макроикономическа прогноза, с всичките произлизащи от това последствия. Планираният бюджет за догодина също има тези индикации. Растеж от 3,6 % според всички икономисти у нас е невъзможен. Тази година ще има спад между 1 и 3 %, в най-оптимистичния вариант ще сме на нула процента растеж. Кой може да си представи от това положение икономиката да скочи догодина с 3,6 %? Това просто не е реалистично. Ако се заложи на растеж от 1-1,5 %, както се прогнозира за Европа, нещата биха изглеждали достоверни.

- Какви ще са последствията от тази нереалистична прогноза?

- При сгрешена макроикономическа прогноза не може да се направи нищо смислено. А иначе това, което трябваше да планира правителството на ГЕРБ още когато дойде на власт, беше да заложи един структурен дефицит от 3 %, който обаче да бъде посветен на изграждането на инфраструктурата. Това беше реалистичният вариант. Сега имаме дефицит от близо 6 %, който никой не може да ви каже за какво е. Това е много страшно, разбира те ли? Просто се харчат някакви пари. За какво е изхарчен фискалният резерв също не се разбира. Строят се 90 км. магистрали. Но те не могат да оправдаят този дефицит.

- Има ли реална заплаха от срив на пенсионната и социалната система?

- Директна заплаха няма. Заплахата бих я нарекъл по-скоро интелектуална, защото се провежда много силна атака от страна на тези, аз ги наричам чалгаджийските, неолиберални институции срещу пенсионната система. Тяхната идея е доста проста и доста вулгарна. Тя е да се откажем от разходопокривната система, от договора между поколенията, която е сега класическата система, възприета във всяка една страна в света, с изключение на Чили. Ако нямате такава система, пенсиите могат да се изпарят при всяка една криза. Та те сега искат вноските на по-младото поколение да отиват в някакви специални сметки или фондове. Нали разбирате кой ще разполага с тези пари и кой ще ги харчи – именно тези, които доказаха, че не могат да управляват финанси. Ако се въведе тази капиталова система, тогава рискът цели поколения да останат без пенсии е доста голям.

- Като че ли най-голям приоритет на Бойко Борисов за този мандат е да построи няколко магистрали. Това правилна стратегия ли е според вас?

- Това е една много правилна стратегия. Аз съм изключителен привърженик на това и въпросът, по който правителството на Станишев отнесе най-много критики от мен, беше нестроителството на инфраструктура, защото погледнете - те нищо не построиха. Откровено казано, там не може да намерите и километър построена магистрала, ако изключим нещо по Люлин, което не е ясно в какво дередже е. Може да е банален изразът, но действително страната в момент на криза трябва да бъде една строителна площадка. Защото няма друг начин да субсидирате, да замените тези работни места, които изчезнаха в строителството в България. В момента с изграждането на магистрали са заети около 4-5 хиляди човека. Но трябва да са много повече.

- Добре, но трябва да има и средства за такива разходи. Смятате ли, че следва да се да се реже от държавната администрация?

- Това с рязането на администрация е нож с две остриета, ако трябва сериозно да си говорим, защото всяко съкращение на администрация я дестабилизира. По един начин работи човек, който е сигурен за работното си място, по съвсем друг начин – който е постоянно в някаква реорганизация и съкращения. По-важно е не толкова да съкратиш администрацията, а да я накараш да работи. А пари винаги могат да се намерят, включително една от рецептите е заем от Европейската инвестиционна банка, която дава дългосрочни кредити при много добри условия и при ниски лихви и те могат да служат за кофинансиране на европейските средства. А ние нашата инфраструктура трябва да я градим най-вече с европейски средства. Апропо, много коварно беше това, което предишното правителство готвеше – да строи инфраструктурата на концесия. Когато имаш европейски пари, да строиш на концесия, значи заробване.

- Миналата година твърдяхте, че назначението на Трайчо Трайков за енергиен министър е груба грешка. Стана ясно, че Борисов за малко е щял да го уволни преди месец. Какво мислите за Трайков в момента?

- Аз казах тогава, че има конфликт на интереси. Защото човекът идваше от такава сфера на бизнеса, която е свързана с непосредствената му работа и това за Европа не е обичайно. За „Горна Арда“ нещата хайде да не казвам, че намирисват. В никакъв случай не е редно един човек, който е работил в ЕВН, да дава толкова голям проект именно на тази компания.Във всяка друга държава това би било скандал.

- Докога българинът ще получава фрапиращо ниски трудови възнаграждения и пенсии, на фона дори на такива държави, които доскоро бяха раздирани от граждански войни като Сърбия и Хърватска? Какво трябва генерално да се промени в нашата държава?

- За да се получават по-високи заплати и пенсии, трябва да имате социално партньорство и силни профсъюзи. Трябва да се промени идеологията в държавата. В никакъв случай не бива да залагаме на това да сме привлекателни с ниските си заплати. Ние трябва да сме привлекателни с квалифицираните си кадри. С ниска заплата не можеш да бъдеш привлекателен за дълго, защото в един момент ще се намерят други с още по-ниски заплати, отколкото са у нас. Плюс това, в България направихме всичко възможно разпределението на доходите да е много несправедливо, включително с въвеждането на плоския данък. Това, което стана у нас през последните години, аз не мога да си представя да се случи в някоя развита страна с будно гражданско общество.



В категории: Интервю

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки