На няколко пъти през вековете Девин е променял своето име - Делен, Дьовлен и др. И може би е крайно време да го смени още веднъж и да се кръсти Доган вилает.
Китното родопско градче все повече се превръща в символ на всичко, заради което лидера на ДПС е прицел на справедливо обществено негодувание. Още преди няколко години Доган призна,
че е инвестирал в Девин. "Баташкото плато от Лондон до Урал е едно от най-дебелите в озоново отношение. Знаете ли каква реклама може да се направи там за здравен туризъм и т.н.?! Неслучайно съм инвестирал в Девин, не само за топлата вода да си топя краката там, да се правя на интересен", похвали се тогава лидерът на етническата партия с присъщата за него наглост.
Името на Доган открай време се свързва със спа-центъра "Орфей" в Девин. Той бе открит от него през лятото на 2005 г. по време на предизборната кампания за парламентарните избори. Официално инвеститор в обекта е бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов и неговата фирма "Бългериън еко проджект". Спа-комплексът се състои от няколко масивни сгради с обща разгърната застроена площ 23 000 кв. м. Центърът разполага с 475 легла, открит басейн с площ 1400 кв. метра, два закрити басейна, солариум, сауни, вани, египетска и турска баня, три ресторанта и др. Според експерти в него са вложени 15 млн. лв.
По същото време обаче, единствените официални доходи на Ахмед Доган бяха от депутатската му заплата, с приспаднатите от нея глоби за вечните му отсъствия. Лидерът на ДПС реши да поправи това несъответствие, което будеше неприятни за него въпроси, съмнения и предположения в обществото.
И отново се обърна към своя вилает в Девин и намиращият се на негова територия хидровъзел „Цанков камък”. Изведнъж Доган се превърна в мастит хидроенергиен консултант, който получи хонорар от 1 млн. евро от проекта. Парите са получени през 2008 г. от института по минно дело. Основен акционер в този институт е "Минстрой холдинг", част от бившата "Мултигруп" и собственост отново на Николай Вълканов. При създаването на института е имало участие на тогавашното министерство на енергетиката и има много съмнения, че държавният дял не е бил ликвидиран по времето, когато Доган получава хонорара си.
Според специалисти стойността на целия проект е около 400 млн. евро. В тази сума влизат и 200 млн. лв., платени за новия 22-километров път Кричим – Девин, тъй като старото шосе ще бъде залято от язовира. Този път е най-скъпия в България, тъй като е прокаран в изключително труден терен.
Дори според специалисти от австрийската фирма "Алпине", която е основният изпълнител на обекта трасето на този път сякаш е избирано така, че да се похарчат максимално много пари и има други, по-евтини варианти.
Целта явно е била част от парите да се присвоят или пък в суматохата някои мръсни и съмнителни капитали да се изперат. Това едва ли ще се докаже някой ден, но е много вероятно хонорарът на Доган е следствие на едно от двете неща.
Тъй като според предварителните планове проектът "Цанков камък" трябва да заработи до края на годината в момента на обекта кипи усилен труд. Работниците, събрани от всички краища на България, почти не се задържат в специално построените за тях бунгала, някои от които служат за офиси и канцеларии, здравен пункт и т.н. Не може да се отрече, че австрийците са се погрижили максимално добре за работниците си. В чукарите на Родопите има изградено дори баскетболно игрище.
Новият път Кричим - Девин вече е пуснат в експлоатация, макар че по трасето му все още текат довършителни работи. Шофирането по него в момента е адреналиново преживяване, тъй като непрекъснато трябва да се внимава за работниците, които сноват по все още пресния асфалт и огромните машини "Волво", които изскачат изневиделица от острите завои иззад скалите.
Шофьорите на ТИР-ове се оплакват, че пътят им удължава много маршрута и вече им се налага да горят много повече нафта за по-малко курсове до Девин и обратно. Има много съмнения, че този път ще бъде неизползваем през зимата, тъй като се издига твърде високо в планината. От това са притеснени в "Девин" АД, най-голямото предприятие в града, което произвежда известната минерална вода. Ако този път е неизползваем единствената връзка със света остава маршрутът през Широка лъка и Пампорово. Жителите на тези курорти обаче вече са се заканили, че ще спират с живи вериги тежките машини, ако те тръгнат да минават през тях.
"Цанков камък" е най-големия язовир, строен в България от 80-те години на XX в. насам. Според техническите данни стената на язовира е висока 130 метра. Обемът на язовира ще е 111 000 000 куб. метра, а използваният бетон е 465 000 куб. метра. Електроцентралата ще има сравнително малка мощност, но според проекта язовирът трябва да подобри работата на останалите централи от каскадата Въча. Язовирът е собственост на НЕК.
Съоръжението наистина е внушително и само по себе си може да изпълва с гордост всеки българин. Ясно е, че живеем в пазарна икономика и никой няма да направи нищо, особено пък такъв огромен обект, без да има някаква печалба от него. Проблемът обаче е, че всичко тук е правено по възможно най-скъпия начин за сметка на данъкоплатеца и е използвано от един политик, за да се облагоделства финансово. "Цанков камък" едва ли ще бъде запомнен като най-големия язовир, построен след ерата на комунизма. Той е и най-вероятно ще остане символ на наглостта и цинизма на лидера на ДПС Ахмед Доган.