Съгласно нашата Конституция „Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото”, а „Гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи.” В действителност обаче, държавата в лицето на МОСВ не само, че не гарантира това гражданско право, но и създава предпоставки чрез свои действия или бездействие, то да бъде системно нарушавано. Как – чрез удовлетворяване на инвеститорските интереси, за сметка на
обществените. Така се стигна до вандалското унищожаване на природата, което наблюдаваме напоследък и което неизбежно засяга всички ни.
След като изсякоха горите и презастроиха Черноморието, алчните инвеститори побързаха да изпратят децата си в чужбина, където природата е издигната в култ. За нас останаха мръсният въздух, нерегламентираните сметища, бетонираните курорти, унищожените дюни, недостъпните плажове, нищо, че всички те са изключителна държавна собственост. Но пък ни компенсираха със СПА комплекси, където си плащаме прескъпо за всичко, което природата ни бе дала безвъзмездно и което бе общодостъпно – калните бани, минералните извори, аромата на полските цветя и билки (имитирани от процедурата „ароматерапия“) и песента на пойните птички (тях пък ви ги пускат на звукозапис в т. нар. „релакс“ зони). Да живее имитацията на природата! Да живеят олигарсите, които ни дадоха “луксозен” начин на отдих и почивка – вместо сред природата – в скъпоплатени инкубатори и резервати! Да живеят българските политици, които унищожиха единственото красиво нещо, което ни остана – природата!
Своеобразна форма на геноцид и престъпление срещу държавата е и случаят в софийското село Опицвет, намиращо се на около 30 км западно от столицата и предпочитано място за отдих на мнозина софиянци. Там в местността “Кошарите”, на площ от 670 дка предстои да се открие и експлоатира за срок от 25 години поредната (четвърта в района) каменна кариера от фирма “Кариери за чакъл и пясък – България” ЕАД, София. Местността обаче е в защитена зона „Натура 2000“! Нещо повече – районът на местността “Кошарите”, където ще се извършва експлоатационната дейност на кариерата, се намира на около 700 метра от водната помпена станция на село Опицвет. Водите за помпената станция постъпват от карстови извори, чиито канали минават под местността “Кошарите”. Питейната вода ползва населението на няколко села и градове в района – с. Опицвет, с. Безден, с. Богьовци, с. Петърч, с. Храбърско, общ. Божурище, гр. Сливница и част от населението на гр. Костинброд, както и някои производствени предприятия. При извършване на експлоатацията в кариерата, от взривовете – на 15-20 м. дълбочина, има реална опасност да се деформира водопроводната мрежа, каналите на карстовите извори да се запушат и да спре притока на питейна вода. Това ще доведе до спиране на водоснабдяването на населението от целия западен район на Софийска област. Кариерата се намира на около 1 500 м. от първите къщи на селото. От нейната експлоатация ще бъде замърсена околната среда и водите, ще се образуват прахови замърсявания, които при появата на западен вятър ще покрият цялата обработваема земя и отглежданата в нея земеделска продукция. Към настоящия момент, от намиращата се в съседство каменна кариера “Целовижда” в с. Опицвет са унищожени от взривовете и от тежките камиони и машини стотици декари обработваема земя – частна собственост. Такива ще са последствията и след разработването на новата каменна кариера в местността “Кошарите”, опасяват се жителите на селото. Те се събраха на мълчалив протест, заедно с жителите и кметовете на съседните села, и се обявиха категорично против изграждането на новата кариера, като заявиха готовност и за гражданско неподчинение. Въпреки протестите на хората и обективните доводи срещу изграждането на кариерата, с решение № 578 от 2 юли 2009 г. Министерският съвет предостави на концесия местността „Кошарите“ за кариера. От Инициативния комитет се възмущават, че населението в района не е уведомено и не е искано неговото съгласие за това. „Още през февруари изпратихме писмо, в което настоявахме да бъде изпратена експертна комисия от Министерството на околната среда и водите, която на място да извърши проверка. Но отговор не получихме. Казаха ни, че писмото било изгубено“ – недоумява от безхаберието на държавните служители председателят на Инициативния комитет Цано Цанов. Всъщност това, което местните хора искат, е държавата да не им отнема въздуха и водата! Не е много, нали?
****
Стефан Алексов, кмет на с. Опицвет:
Унищожиха ни земеделието
Минното поле е заредено и готово. То обхваща около 1 декар и половина и са направени около 350 дупки на дълбочина 5 м. Всичко е подготвено – направени са сондажи. Експлозивите са приготвени. Това е началото на кариерата. Унищожиха ни земеделието – отсреща е рудник „Козяк”, наблизо е кариера „Пуклин”, наскоро направиха трета кариера – „Целовижда” и сега това ще бъде четвъртата. Никой не е уведомил местното население и обществени обсъждания не са правени.
Нона Караджова, министър на околната среда и водите:
Няма да допуснем компромиси
Госпожо Караджова, защо е допуснато изграждането на кариера в местността „Кошарите”, при положение, че местността е защитена по „Натура 2000” и под нея има карстови извори?
Преди да бъде предприето каквото и да е, ще бъде извършена процедура по Закона за опазване на околната среда. Ще се направи Оценка на въздействие на околната среда на този инвестиционен проект. Както Ви е известно, в тази процедура има широки обществени обсъждания и освен мнението на експерти дали проектът ще навреди на качеството на околната среда или на питейната вода, ще бъде взето под внимание и мнението на хората от района. Така че, уверявам Ви, в никакъв случай няма да бъде допуснат компромис за тази инвестиция за сметка на жителите на този район и на околната среда.
Да, но вече има направени сондажи за кариерата? Кога ще изпратите експертна комисия?
За какво експертна комисия?
За проверка на място.
Ааа, процедурата по Оценка на въздействието на околната среда изисква подготовка на много детайлен доклад, което означава и посещение на терен. Ще има и обществени обсъждания. Заповядайте на тях!