Хроника: Журналисти и писатели потеглят към Добруджа, страната ликува


Хроника: Журналисти и писатели потеглят към Добруджа, страната ликува
Генерал Владимир Заимов (вдясно) като кадет във Военното училище
22 Септември 2010, Сряда


Преди

50 години

Много се дискутира напоследък да се увеличи или не пенсионната възраст на трудещите се българи. Да видим какво е било отношението към пенсионерите преди половин век. За пример взимаме кореспонденция на в. „Труд” от 17 септември 1960 г.



Автор: Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас

„Профкомитетът при рудник „Бориева” в Родопския руден басейн непрекъснато укрепва връзките си с профгрупата на пенсионираните миньори и служители в родопското село Върбина. Вместо да стоят със скръстени ръце, те пожелаха да работят както по-рано. Много от тях помагат в рудника с опита си на стари миньори. Профкомитетът пък редовно ги снабдява с карти за летуване, абонаменти за вестници, прави им посещения”.

От ежедневника разбираме също, че:
”Престои откриването на къща-музей в памет на големия славянофил и патриот ген. Владимир Заимов”.

Преди

70 години

За това от колко отдавна е вкоренено в нашенци удрянето в кантара разбираме от кратка информация, публикувана в далечния 17 септември 1940 г. на страниците на в. „Вечерна бургаска поща”:

„Завчера органи на областната служба „Мерки и теглилки” съвместно с органи на областното полицейско управление, са съставили акт на магазинера на районния кооперативен съюз Д. Маджаров, находящ се в кв. Акациите. Същият е теглил слънчоглед от стопанството на народния представител д-р Николаев, което е претеглил по-малко”.

Пак в областта на търговията, но с положителен знак, е друго едно съобщение от същия брой:

„По случай започването на новата учебна година инспекцията по труда разрешава на всички книжари да бъдат отворени и през обедните почивки от 15 септември до 15 октомври”.

След като Добруджа е върната в българските граници, към нея се стичат десетки специалисти от вътрешността на страната. Така например дописка от Варна с дата 18 септември 1940 г. съобщава:

„Тая сутрин пристигнаха във Варна журналистите и писателите, които ще придружават войските при влизането им в Добруджа. Пристигнаха и някои от ръководителите на радио София, начело със Серафим Северняк, които ще организират първото радиопредаване от Добруджа”.

Два дена по-късно вестникът информира как Бургас ще ознаменува връщането на войските ни в този изстрадал край на родината ни:

„Утре по случай тържественото навлизане на българските войски в Добруджа от 9 до 12 ч. ще бъдат затворени абсолютно всички учреждения и магазини. Черковните камбани ще бият, а сирените на параходите, фабриките и автомобилите ще свирят. Всички домове ще бъдат окичени с трикольори и килими. Учащата се младеж ще манифестира по улиците. Тоя тържествен ден за България трябва всяко българско сърце да се радва”.



Един от първите парни локомотиви (литография) Посрещане на освободителите на Добруджа през есента на 1940 г.

В категории: История , Горещи новини , Фоторазказ

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки