Д-р Антония Първанова: Здравна реформа? В България няма такава


Д-р Антония Първанова: Здравна реформа? В България няма такава
08 Октомври 2010, Петък


Д-р Първанова, как ще коментирате факта, че в 21 век в България от „навременна и компетентна“ медицинска помощ наскоро 3-годишно дете умря от спукан апендикс?



Автор: Здравка Христова

Това не се дължи на медицинската наука, а на неглижиране на сериозността на отговорностите, които носи всеки един в даденото лечебно заведение. Това е в групата на т.нар. лекарски грешки, може да са още административни, организационни и всякакви други, които са довели до този лош изход.

В България срещнах огромни затруднения, когато преди години започнах да говоря за увреждане здравето на пациентите вследствие на такива грешки и за фаталните случаи, довели до летален изход за пациента.

Статистиката в ЕС показва, че между 10 и 40 % са случаите на увреждане на здравето в следствие на такива грешки и от 3 до 5 % са с фатален изход. Ако ние си давахме труда, както е в по-напредналите страни, да засичаме тези инциденти, да правим пълен анализ, да последват курсове за подобряване на квалификацията, на дисциплината и отговорността, може да се стигне дори до преразглеждане на учебните програми на медицинските университети. Има много модели и изградени системи.

В Израел например има специално изградени звена, които разглеждат всяко оплакване на пациент, всяка допусната грешка и въз основа на анализ правят препоръки за предотвратяването им. Целта не е да се разобличи, да се посочи с пръст и да се заклейми допусналия грешка, целта е да се помогне да не се допускат същите или подобни грешки. Всичко е в интерес на пациента. Нашето мислене е да хванем някого в крачка и да го смачкаме. Целта е ученикът, студентът, лекарят, администраторът да научи нещо, а пациентът да си отиде в по-добро състояние.

 

Каква е оценката ви за поредната реформата в здравеопазването, подета преди няколко месеца?

 

Няма започната такава реформа. Откровено казано, наблюдавайки от страни, реших, че състоянието на кадрите в управлението на Министерството на здравеопазването е неспасяемо. Дори е безсмислено е да се коментират глупостите, които те успяват да произведат.

Прави ми впечатление, че министърът Анна – Мария Борисова (вече бивш) не е в състояние по никаква част от реформата да комуникира публично. Обикновено се консултира, но явно не достатъчно качествено, защото след тях не произтичат по-добри нейни изказвания.. Честно казано самото отношение към здравеопазването и състава на министерството се нуждае от реформа и то много отговорно.

Такива смешни недоразумения не биха могли да бъдат допускани повече. На моменти те могат да разсмиват обществеността, но де факто цената им е толкова висока, че никой от нас не може да си позволи да я плаща. Не е смешно на хората, които нямат достъп до медицинска помощ и на хората, които загубват близък, защото не може да бъде лекуват качествено. Не е смешно на лекарите, които не могат да практикуват спокойно и си губят пациентите, защото колегите не спят и не работят спокойно.

 

Белег на какво е според вас да се стигне до там, че българските лекари да замерят с бутилка вода заместник-министъра на финансите?

 

Когато се говори, когато се предлага, когато имаш намерение да влезе в диалог и искаш да помогнеш, а от другата страна виждаш хора, които са абсолютно безпомощни в незнанието си, очевидно изразните средства не остават много. Не е цивилизовано някой да бъде замерян с бутилки, но също така е нецивилизовано, когато си бил най-обикновен експерт, толкова да се самозабравиш, че да приемеш предложението да станеш зам.-министър.

В многото разговори, които в предишния мандат сме имали с въпросния Владислав Горанов в качеството му на най-редови чиновник в министерството, в знанията и кариерата си дори не беше стигнал до началник на отдел, много пъти съм му обяснявала лично, че по-скоро може да направи беля, от колкото да помогне. Изведнъж, самозабравяйки се до степен, в която да си въобрази, че може да бъде зам.-министър - ето го резултатът.

Той определено не се справя. Въпросът ми е налага ли се да бъде публично освиркан и унижен, за да може той и началникът му да разберат, че нещата вървят на зле. В цивилизованите стани хората по-рано се усещат. Очевидно при нас се налага с малко по-силови средства това да бъде обяснено. Съжалявам, че на колегите ми се налага да преминат към такива силови методи.

 

По-достъпни ли стават здравните услуги за хората, в условията на криза?

 

Няма нужда аз да го казвам, казаха го съсловните и пациентските организации - здравните услуги стават по-недостъпни, по-ограничени като възможности и като качество. Не, защото лекарите не могат да дадат качество, най-вече защото няма възможност да разгърнат потенциала си - няма апаратура, няма подходяща организация, която да им даде възможност да работят професията си адекватно. Това е безспорен факт.

Проблемът е, че няма адекватни предложения за реорганизирани и защита на възможността за достъпа до здравни услуги. Трябва реорганизиране и преструктуриране на здравната система. По определени критерии и правила хората да знаят къде, какво, как им се полага, колко би им струвало, какво им се покрива, самите те какви мерки трябва да вземат, колко са ползвали и какво им остава.

 

Обявихте, че през следващите месеци ще съсредоточите усилията си в каузи срещу фалшифицирането на лекарствата и достъпа им до пазара по интернет, правата на пациентите при трансгранични медицински услуги, на болните, страдащи от редки болести. Какво е измерението на тези проблеми?

 

Голяма част от националните правителства, включително и българското, се оправдават с това, че здравеопазването е обект на субсидиарност. Да, но това важи за организациите и финансирането. Докато предоставянето на медицински услуги, равнопоставено на всички граждани на територията на дадена държава, както и качеството на услугите, са европейски въпрос.

От данните, изпратени ни от Комисията по отношение на неравнопоставеността в здравния статус на населението, виждаме много големи различия между страните членки. Затова ние искаме това да се преразгледа и в рамките на бюджетната стабилност на ЕС да се наблюдава устойчивостта на здравните системи.

При нас целево със закон се събират от гражданите пари за здраве, а те се ползват де факто да осигуряват бюджетния дефицит. От 2001 г. не спирам да твърдя, че това е несправедливо.

Не съм съгласна с никое от правителствата, което е правило това, включително и с правителството на НДСВ, чийто представител съм. Когато се събират пари точно с мотива здраве, а се ползват за запълване на дупката в бюджета, започва да прилича на измама и цинизъм, но на високо държавно ниво.

Трябва да има непримиримост и неправителствените организации трябва много по-силно да надигат глас. Гражданското общество е коректива и затова е много важно. Липсата на страх у него, липсата на самочувствие като партньор, всичко това ще бъде платено доста сериозно и то с човешки животи в конкретния пример.



В категории: Интервю , Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки