ДПС наказа непослушно село в Родопите


ДПС наказа непослушно село в Родопите
Улиците в най-голямото село Припек в Кърджалийско са в безобразно състояние след разкопките на В и К
12 Октомври 2010, Вторник


Цяло село в Родопите е обречено да тъне в кал и тъмнина, защото от години в него не влиза нито един лев от общинската хазна в бастиона на ДПС – Джебел. Наказанието е заради поведението на местните помаци, които вместо в джамии, влизат в църкви. И не искат да гласуват за кликата около Ахмед Доган.



Автор: Златина Стоянова

Притиснати до стената, тези дни жителите на Припек потърсиха помощ от областния управител на Кърджали Иванка Таушанова, заради купищата нерешени социално-битови проблеми. Преди да се обърне към нея, кметът Асен Славов писал напразно и до премиера Бойко Борисов, безуспешни останали и многократните му настоявания пред общинарите в Джебел, инфраструктурата на най-голямото село в областта да бъде оправена. А Таушанова им заведе група експерти, за да огледат на място състоянието на Припек.

Сигналите до областната администрация за отказ от инвестиции в подобряването на уличната и водопроводната мрежи напоследък са станали прекомерно много. Преди 2 г. в селото е стартирал проект за битова канализация и подмяна на водопровода, финансиран от МРРБ. След приключването му обаче улиците са останали в безобразно състояние, разкопани и неравни от слягането на почвата. „Миналата година

предизборно асфалтираха 150 метра

и това е. А мрежата е повече от 6 километра. Квартал 36 е без обратна канализация, не е предвидена и пречиствателна станция за отпадните води”, обясни кметът Славов. Освен, че местните хора са принудени да се движат като в окопи, те се борят и с мрака нощем.

Оскъдното улично осветление е много стар проблем в Припек, поддържат се едва 33 лампи. Общинарите в Джебел обявиха за незаконни предоставените като дарение през 2007 г. 55 осветителни тела, те бяха изключени, а впоследствие демонтирани.

Дарението тогава беше осигурено от кърджалийската организация на БСП, което очевидно вбеси общинския кмет в Джебел Бахри Юмер. Освен градоначалник, той е и несменяем областен лидер на ДПС.

„Нищо, което може да облекчи живота ни, не се прави за нас в селото. Газим кал, бродим в мрак, но за сметка на това джамията е ремонтирана. А в Припек мюсюлмани няма, ние сме помаци но ходим на църква. Живеем като в някакъв анклав, помашки анклав, заобиколени сме от изцяло турски села”, гневят се хората.

Те обаче подчертават, че никога между тях и обикновените хора от съседните села не е имало вражда или конфликти. За отчайващото им положение припекчани категорично обвиняват общинската управа, която е

изцяло от активисти на ДПС.

„Ей тука ще си измрем, а ДПС-то не се трогва за нашите проблеми, защото никога не гласуваме за Доган. За нас няма работа, няма инвестиции, за благоустрояване не смеем и да мечтаем”, надвикват се жени и мъже.

Въпреки, че жителите на селото редовно плащат таксата за смет, организирано сметосъбиране няма, липсват и контейнери за отпадъците, не е определено законно сметище, а боклукът се трупа на всевъзможни места. Край купищата мръсотия и отпадъци пък играят деца, бездомни кучета ровят в боклуците и ги разнасят, страхът от разнасяне на зарази е повече от основателен.

На входа на селото е наложително изграждането на подпорна стена, тъй като при обилни дъждове свличането на земни маси блокира достъпа до една от махалите. Кметът и сътрудниците му настояха пред областния управител Таушанова да се асфалтира черният път от Припек до Върлино в съседната община Неделино. Сега учениците от Върлино, които учат в Припек, вървят пеш. Ако се ремонтира,

ползата няма да е само локална,

защото това е най-късият маршрут от Неделино за Кърджали и от Припек за Смолян, твърди кметът Славов. Освен подобряване на пътната инфраструктура между областите Кърджали и Смолян, ефектът ще е съживяване на района и изваждането му от изолация, подчерта той. Таушанова се ангажира да постави въпроса пред Областното пътно управление. Тя обаче препоръча постоянна комуникация с общинарите в Джебел и упорити настоявания за равнопоставеност при разпределението на средствата.

Припек е най-голямото село в община Джебел с население над 1 000 души, които обитават 346 къщи. Селото е забележително и с факта, че е сред малкото населени места в Родопите, устояли на миграцията. Там никой не продава земята или къщата си. Заради надеждата, че и над Припек ще пекне слънцето.



Кметът на село Припек Асен Славов /зад бюрото вляво/ и сътрудниците му са притиснати от безхаберието на депесарската управа Подобни нерегламентирани сметища са редовна картина в Припек – няма сметосъбиране

В категории: Общини , Репортажи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки