Две служителки на Община Бургас – Милка Петрова и Стела Георгиева, си позволиха най-безсрамно в официален документ да излъжат, че незаконно вдигнатото минаре на мюсюлманския молитвен дом е съборена. Но вместо да ги уволни и предаде на прокурор за грубата фалшификация, техният работодател –
кметът на Бургас Димитър Николов, нравоучително им размаха пръст, показвайки им само жълт картон. Така за престъпления, които в цивилизована Европа се наказват със затвор – а именно съставянето на документ с невярно съдържание и потъпкване на съдебно решение, градоначалникът им наложи съвсем лека санкция – предупреждение за уволнение. От администрацията преценили, че не е необходимо да са чак толкова сурови към Петрова и Георгиева и нямало да ги предадат на магистратите. Нищо, че за извършеното от тях престъпление българският Наказателен кодекс предвижда до 3 години лишаване от свобода.
Изграждането на криминалния мюсюлмански храм в Бургас беше спряно преди повече от година и половина, след като патриотите от местния парламент, подадоха сигнал до кмета Димитър Николов за незаконното строителство. Групата настоя постройката да бъде съборена, но въпреки искането им, бе издадена заповед само за спиране на строежа, като бе разпоредено да бъде премахнато единствено минарето, вдигнато без всякакви разрешителни. Ислямската организация обжалва в съда решението, издадено от зам. кмета по устройство на територията, но три съдебни инстанции разгромиха безпочвените твърдения на мюсюлманите и те, съвсем логично, изгубиха делото. Върховният административен съд откри и ново престъпление, извършено от строителите на молитвения дом – джамията е вдигната върху 20 квадратни метра повече, отколкото е било разрешено. Според становището на върховните магистрати това е незаконно и дава правно основание сградата да бъде съборена, като решението на съда е окончателно.
На 10 септември т. г., малко след окончателното произнасяне на върховните магистрати, общинските служителки Милка Петрова и Стела Георгиева са изпратени да извършат контрол върху събарянето на обекта. Те подписват официален протокол, с който удостоверяват, че незаконно вдигнатата част от сградата е премахнат. Оказва се обаче, че чиновничките са удостоверили с подписите си нагла лъжа – минарето продължава да стърчи, а джамията стои непокътната.
Либералното отношение на общинската власт към провинилите се чиновнички не дава отговор на няколко важни въпроса, които биха изяснили истинските мотиви, принудили служителките да престъпят закона и да предадат вярата и сънародниците си – дали те са извършили този антибългарски акт на своя глава, защо преките им началници, които трябва да осъществяват надзор върху работата им, се измъкват сухи от скандала, и се правят на ни чули, ни видяли, сякаш не работят в общината, а в институция, нямаща никакво отношение към този случай. Отговорът на тези въпроси ще хвърли яснота върху един много важен елемент от пъзела с незаконната джамия – има ли договорка между ГЕРБ и ДПС за съдействие при изграждането на ислямския храм срещу подкрепа на изборите догодина.