В Община Несебър предизборната кампания е започнала отдавна, макар че кметските избори са чак в края на 2011 г. Там, както е добре известно, партии като ГЕРБ, БСП, СДС и други подобни национални субекти изобщо не виреят, като за тяхна сметка върлуват регионални формации като „Местното обединение за разцвет и единство” (МОРЕ), коалиция „Победа“, Християн-социален съюз, коалиция „Либерално демократичен съюз Несебър“, партия „Дела“ и други подобни.
В този регион за политика трудно може да се говори, поради което и предизборните кампании на местните партии се крепят най-вече на т. нар. черен пиар, базиран на обвинения, че политическият противник защитава нечии тъмни икономически интереси. И докато на национално ниво си имаме „Движение за права и свободи“, което всяка уважаваща себе си партия обилно трябва да оплюе, ако иска да спечели изборите, то в Несебър аналог на ДПС се оказва една (друга) „дяволска“ корпорация, от която всички непременно се дистанцират и задължително обвиняват опонентите си, че са влезли в коварен комплот с нея. Става въпрос, разбира се, за печално известната „Феста холдинг“ на олигарха Петя Славова, която в продължение на няколко години драпаше да застрои една пета част от стария град. Това заплашваше полуостровът да бъде изваден от пословичния списък на ЮНЕСКО за обектите от световното културно наследство.
И даде хляб за безкрайни караници между водещите партии в Несебър „Дела” и МОРЕ, които така и не можаха да се разберат кой е по-голям слуга на Славова. Почти всяко прессъобщение на „Дела” твърди, че „кметът Николай Димитров и партията МОРЕ на братя Диневи защитават корпоративните интереси на „Феста холдинг““. От общината пък винаги светкавично отвръщат с контраизявление, че именно „корпоративната партия „Дела” обслужва единствено интересите на „Феста холдинг““, а не кметът Димитров, който иначе е отдал под наем свой личен имот на дружеството.
В крайна сметка излиза, че фирмата на най-богатата българка (състоянието на Петя Славова се оценява приблизително на 267 млн. лева) се е превърнала в изтривалка за двете най-големи партии в района. На практика двете местни политически формации отсега показват, какъв ще бъде стилът им по време на следващите избори. Те явно ще градят кампания на гърба на „Феста“, обвинявайки се помежду си, че скрито или явно защитават корупционната сделка за делфинариума.
Най-хубавото в цялата работа е, че Славова най-накрая се отказа да строи, заради започнато досъдебно производство от Върховната касационна прокуратура (ВКП), свързано с въпросната сделка с общината. А на местните партии май ще им се наложи да си намерят друг обществен враг, върху когото да концептуализират кампанията си за изборите догодина.