Малко вероятно е името на града да произлиза от „плитко море” или „крайсолие”, както смятат някои
Малко вероятно е името на града да произлиза от „плитко море” или „крайсолие”, както смятат някои – не за друго, а защото рядко имената на древните градове сесвързват с географски признаци или с поминъка на населението.
Класическата версия е, че основателите на Анхиало идват от малоазийския град Милет, един от водещите тогава полиси. В едно свое обзорно изследване Димитър Стефанов развива версията, че в близост до град Милет е имало градче Анхиало, а недалече от него река Ахелой.
В това събиране на едно място на обектите обаче Димитър Стефанов е допуснал грешка, лесно обяснима с липсата на достатъчно информация в момента на написване на книгата. Да, те наистина съществуват, но град Анхиало е в Киликия, област в близост до днешната турско-сирийска граница, която е доста отдалечена от Милет. При това той не се намира в Киликия, а в Кария.
За основаването на този град Анхиало съществуват две версии. Едната е, че осномите му са положени от нимфата Анхиала, дъщеря на Япет, а другата го свързва с асириеца Сарданапал, който, забележете, в един ден, освен Анхиало, основал още един град – Тарсус. Наша проверка не установи в Киликийският Анхиало да са сечени монети по време на римското управление.
Защо коментираме именно монетите.
Правим това, защото се появи една с по-особен надпис на реверса (опакото) – ANXIAЛА, вместо обичайното ANXIAЛЕΩN (сн. 1). Тя е сечена по време на управлението на император Комод (сн. 2).
Отличителното при нея е , че на реверса й е изписано и името на управителя на провинция Тракия по това време – Тит Суелий Марциан. Именно това помага за нейното идентифициране – дали е от Тракия или от Киликия.
Наистина при третото име има известно разминаване, но струва ни се, че то е в резултат на съкращаване, за да се спести място. Подобна практика не е прецедент и е установявано и при други монети.
Неведоми са търговските пътища, но все пак трудно обяснимо е намирането на монета около днешно Поморие, отсечена в град на далечна Киликия, за който при това няма сведения, че се е занимавал с подобна дейност. Затова считаме, че монетата е на Анхиало, разположено в днешна България, а особеното изписване на името му е много тясно свързано с произхода му.
Но да се насочим към другата следа – реката Ахелой, която тече в околностите на Анхиало. Да, има река Ахелой срещу остров Тафос – разположен в Адриатическо море, в близост до остров Итака – островът на Одисей.
И сега внимание –
островът има за цар съвременника на Одисей – Анхиал, участник в Троянската война. В „Одисея”, строфа 175, има интересен пасаж, който в свободен превод звучи така:
„Всичко откровено ще ти разкажа.
Аз съм Ментес, мъдрият син
на цар Анхиал, управлявам
народа на веслолюбивите тафосци.
Сега моят кораб е в Итака
заедно с моите хора аз съм
направил пътешествие в Тъмно
море към народи с друг език”.
Кое е Тъмното море и кои са народите с друг език?!
Алюзията е ясна – Черно море и траките – много народи с един език. Могилите около Анхиало, независимо,че са от по-късен период, свидетелстват, че в района е имало тракийско население. Подчертали сме веслолюбиви, защото не е никак трудно за хора, за които гребането е хоби и страст, да се озоват в негостоприемното тъмно (черно) море.
Също така никак не е случайно, че монета с подобен надпис е отсечена при ексцентричния император Комод.. Известно е, че той се е вживявал в ролята на Херакъл (Херкулес) и че е бил почитател на митологията – т.е. в случая се набляга на връзката на името на града с митологията. Това едва ли е останало незабелязано от императора.
Сблъскваме се с класическия случай – чиновниците много добре знаят какво иска и какво се харесва на техния господар (императора) и го правят, за да спечелят благоволението му.
От друга страна логично е мястото, където се е установил Ментес (явно населено от траки) в края на пътешествието си да бъде именовано на забележителния му баща Анхиал. Това автоматично измества съществуването на града под името Анхиало с още няколко века назад в историята (плюс утвърдените 25), като се има предвид кога е писана „Одисеята” и кога се е състояла Троянската война.
Тази хипотеза в никакъв случай не е първата, което свързва Анхиало с Троянската война. Според една друга теория началото на съществуването на градчето е положено от бащата на митичния Еней, основателя на Рим – Анхиз, който му е дал и името си. Тя обаче не издържа много, защото според Омировото произведение Анхиз не се отправя към Тъмното море, а към днешна Италия.
Така че нашето предположение, че именно
Анхиал е кръстникът на днешното Поморие,
не изключва, а допълва множеството съществуващи хипотези, като за разлика от тях има в основата си като доказателство великото и вечно Омирово произведение.
Налице в нейна подкрепа е и представеното веществено доказателство – малката монета, оцеляла през вековете и надживяла хората от епохата, в която е отсечена.