Доц. Константа Тимчева стана носител на тазгодишната награда Лекар на годината. Родена е в гр. Сапарева баня. Кариерата си започва в болницата на Дупница, а след успешно завършена дисертация в Санкт Петербург, става лекар в Националната онкологична болница. От 2001 г. е начело на Клиниката по химиотерапия, а от юли 2010 г. е Национален консултант по онкология.
- През последните години диагнозата „рак” се поставя все по-често и то не само на възрастни, но и на млади хора. Кои са най-често срещаните форми на коварното заболяване?
- Наистина в Клиниката по химиотерпаия преминават всяка година с по около 25 % пациенти повече от предходната, като най-разпространената диагноза е карцином на млечната жлеза. При мъжете най-често се среща ракът на белия дроб. На едно от челните места в Европа сме по заболеваемост от рак на маточната шийка. Като цяло общата заболеваемост от рак у нас нараства с около 2 % годишно.
- Има ли случай от вашата практика, който ви е оставил ярък спомен?
- Аз помня всичките си пациенти и всички те за мен са пример за духовна сила и човешка воля да се справиш с болестта. Никога няма да забравя Теди Захариева, която не само показа воля да се бори за живота си, но и да дава сили на останалите пациенти, както и да отстоява техните права! Тя първа повдигна въпросите за снабдяването с лекарства и осъди тогавашното Министерство на здравеопазването заради този проблем. Това е изключителен пример за воля и решителност и аз го давам винаги, когато се налага. Защото тази воля за борба е много важна – ако пациентът се примири с диагнозата си, битката с болестта е наполовина загубена.- Какво ще препоръчате за профилактика на онкологични проблеми?
- В голямата си част болните се диагностицират в напреднал стадий на болестта. И докато в западните страни, където имат добри скринингови програми, смъртността от рак на млечната жлеза например намалява през последните 10-15 години, при нас все още не можем да говорим за такава тенденция. Причините за това са много – от една страна е ниската здравна култура на населението, а от друга това, че не се обръща внимание на профилактиката. Като специалист препоръчвам поне два пъти годишно да се отделя време именно за профилактични прегледи.- Кой продукти са най-канцерогенни? Напоследък се препоръчва да се избягват пушените храни и колбасите, тлъстото свинско месо и зеленчуците, пълни с нитрати?
- Като канцерогенни се сочат различните добавки към храните, като например оцветители, консерванти, подсладители. Обикновено те биват обозначавани с прословутите Е-та на етикетите. Разбира се не бива да пропускаме и нитратите, но сред най-вредните фактори аз определено смятам, че са цигарите!