В Несебър се намира българската Венеция. Роден еквивалент на Канале гранде пресича квартал "Черно море", а многообразието от обитатели в потоците от вода, превръща района в своеобразен градски аквариум.
Картината можеше и да е идилична, ако сравнението нагледно не илюстрираше в колко много отношения Италия и България са два различни свята. Вероятно щеше да изглежда дори романтично, ако действието в Несебър не се развиваше в 21 век, в
град, който има претенции да е европейска туристическа дестинация, и ако в случая над 1000 обитатели на квартал „Черно море“ не бяха принудени години наред да тънат в кал, мръсотия и тиня. Да се чувстват заложници в собствените си домове, в място, където дори линейките не могат да минат, защото затъват в блатото от нечистотии.
"Плащаме данъци, а вместо да вървим по улици, тук газим с гумени ботуши в реки от кал. Не смеем да излезем от домовете си, защото рискуваме да затънем в огромните локви. Като завали дъжд пък, настава тотален апокалипсис. Нощем става още по-страшно. Осветление няма. Роми на талази се спускат из квартала и прибират всичко, до което се докопат. Викаме полиция, но и униформените са безпомощни. Защото патрулните коли затъват в калта. Сега и магазините в квартала могат да останат празни, доставчиците отказват да преминат през района с камиони. Помогнете ни. В капан сме", казва 34 - годишната Таня Маркова от Несебър. Тя е една от жителите на квартал "Черно море", които готвят гражданско неподчинение в знак на протест срещу абсолютното безхаберие и на общинските власти и на държавата към съдбата им.
Макар че проблемът с инфраструктурата там да е с 10 годишна давност, до момента решение няма.
През юни т.г. от община Несебър, която иначе има претенции да се нарича най-богатата община в България, се похвалиха, че най-после са намерили изход от кризата в квартал „Черно море“.
Твърденията на градската управа, че процедурата за изграждането на улици в квартала е приключила и общината е в процес на подписване на договор с вече избрания изпълнител, който ще се ангажира изграждането на главните артерии, се оказаха евтин пи ар, извършен на гърба на обитателите. Днес, почти седем месеца по-късно ситуацията в района не само не се е подобрила, но е станала и още по-трагична. Дупките стават още по-големи, тинята още по-дълбока. При посещението си в квартала екип на „Десант“ се натъкна на локва с радиус 30 метра, която смело може да влезе в Рекордите на Гинес.
„Протестът ни не е политически. Исканията ни са чисто човешки – да живеем като нормални хора“, казва Дичко Минчев, който е един от организаторите на протеста. „Искаме спешни мерки за гарантиране на собствеността ни и сигурността на децата ни“, казват жителите на квартал „Черно море“.