Иван Иванов е народен представител и зам. председател на ПГ на „Синята коалиция”. Зам. председател на Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения и член на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм. Той е един от Временната анкетна комисия за проверка на разходите, назначенията и сделките, извършени в последната година от мандата на правителството на Сергей Станишев.
- Какво ще се случи с енергийните дружества, които трябва да изпълнят определени норми, свързани с опазването на околната среда. В Старозагорския район това е „Брикел”, в Кюстендилския – ТЕЦ-Бобов дол.
- Би трябвало министър Нона Караджова да отговори на въпроса дали методът, който се прилага към ТЕЦ „Брикел“ ще бъде ли приложен и за останалите мощности страната, засегнати от този проблем и дали, ако се предоставят допълнително квоти от националния резерв да се продължи експлоатацията на ТЕЦ „Брикел“, това ще получи благословия от Европейската комисия. Защото в противен случай ще ни се стоварят санкции, непосилни за националния бюджет. Христо Ковачки заяви в началото на септември, че ще осигури банкова гаранция за сероочистки на ТЕЦ „Брикел“, но дума не обели за ТЕЦ „Бобов дол“, чиито мощности също са негова собственост, а не е заделил и лев за изграждане на пречистващи инсталации.
- Държавата няма ли никакви лостове, с които да го застави да изпълнява ангажиментите си?
- Няма. Държавата може финансово да го санкционира, но не и да отнеме собствеността му например.
- Кое е най-слабото звено от трите държавни власти – законодателната, изпълнителната или съдебната?
- Най-слабото звено е съдебната власт. Трите власти ги оприличавам на едно трикрако столче и когато единият крак е счупен, човек не може да седи на него. А тъкмо съдебната власт непрекъснато ни сервира абсурдни и срамни истории на безнаказаност – Доган, Алексей Петров, Маргините, Галевите... Това дестабилизира правителството. Ние неведнъж предупреждавахме ГЕРБ, че трябва да бъде променен състава на ВСС. В него има хора с тесни връзки с Красьо Черничкия, а това не може да бъде олицетворение на една независима съдебна система. Не бяхме послушани и сега правителството ще си тегли последствията от своята собствена нерешителност.
- Какви други груби грешки допуска това правителство?
- Ами да вземем бюджета например. Той се решава от депутатите, а ГЕРБ отказа да разговаря с нас. Но когато бюджетът в една държава се решава от синдикатите, се стига до много тежки последици. Защото те решават общите интереси на определена група от хора, но не могат да видят управлението на държавата за 5 или 10 години напред и да предприемат някакви реформи. Борисов обаче реши, че може да проведе един ползотворен диалог с тях и се стигна до положение те да поемат ангажименти,който се оказаха неосъществими.
- Кое е най-фрапиращото „недоразумение“ в новоприетия бюджет за следващата година?
- Не може в една нормална страна за поддръжка на инфраструктурата на общините да се дадат четири пъти по-малко средства , отколкото са предвидени за подслушване. А за 2011 г. за капиталовите разходи на 267 общини са заложени едва 27 000 000 лв., докато за подслушване на МВР ще се отпуснат 100 000 000 лв.
- Защо депутатите допуснаха мобилните оператори да наложат у нас най-високите цени на услугите си от целия ЕС?
- Отговорност за това носи по-скоро Комисията за регулиране на съобщенията,която трябваше да наложи санкции на мобилните оператори и да ги задължи в определени срокове да свалят цените. В Кипър например се плащат по четири стотинки на минута.