Падащи комини, напукани стени, полуразбити улици, пропадащ мръсен канал. Това засега са първите последствия от незаконното и безконечно преминаване на тирове през центъра на най-голямото великотърновско село Самоводене. Тежките машини извозват техника и строителни материали за строежа на фотоволтаичната централа на българо-корейската фирма "АСМ-БГ Инвестиции" в покрайнините на
населеното място. Кметът на Самоводене Николай Милаковски още преди две седмици е сигнализирал в Районното полицейско управление за високата скорост, с която тежките камиони профучават покрай училището и детската градина.
По 10 часа не спира върволицата на камиони покрай къщите ни, сподели баба Мария Стефанова. На няколко метра от дома й на ул. "Стефан Кънев - Водски" в края на селото асфалтът над канализациония канал е провиснал във въздуха. Отворила се е дупка и всеки момент тръбата с мръсотиите може да се спука. А случи ли се това, дворовете на 11 къщи ще потънат във фекалии, възмущават се самоводчани.
Тировете са разбили два километра от централните улици в Самоводене – „Васил Левски“ и „Стефан Кънев – Водски“. Те за последно са асфалтирани през 1986 г. и не са направени така, че да поемат тежестта и трафика на 40-тонните камиони, аргументират се съседите Пламен Стефанов и Снежана Гаврилова и се чудят откъде ще се намерят пари да се оправят разбитите пътни артерии.
А тепърва предстои да започне доставката на слънчевите колектори, поради което се очаква да прекосят селото още 160 тира, пренасящи фотоволтаичните клетки. На площадката, където се изгражда централата, продължават взривните работи за подравняването на терена. Натрошените от каменоломните машини камъни също се извозват през селото, въпреки забраниелните знаци. Наскоро един от камионите, спускащ се с превишена скорост по нанадолнището покрай училището за малко да отнесе едно дете, пресичащо улицата със закуска в ръка. Всички самоводчани се кръстят строителството нае обекта да се размине без жертви.
Алтернативата е инвеститорите от българо-корейската компания „АСМ-БГ Инвестиции“ да насипят с каменна фракция минаващия в околностите на селото през нивите черен път, по който да стигат до строителната площадщка, без да минават през населеното място.