Раждането в началото на декември на бебе с половин мозък и само с една ноздра в Бургас възкреси спомени от чернобилско време, когато появата на бял свят на новородени с малформации беше нещо обичайно. Макар че тогава масово бременните бяха карани да правят принудителни аборти, случаите на регистрирани уродства не бяха никак малко, колкото и да се прикриваха официално. А секцията на Медицинска академия, в която се събират образци на генетични малформации,
преди двадесетина години редовно бе „захранвана“ с доста дефектни човешки ембриони.
Проблемното бебе в Бургаската болница още се намира в критично състояние, въпреки направените му сполучливи животоспасяващи операции и денонощните грижи, които персоналът на отделението по неонатология полагат за живота му. Лекарите почти не дават надежда, че ще оцелее дълго.
През лятото на миналата година бум на родени с малформации бе регистриран в специализираната АГ болница във Варна. Само за месец юли там проплакаха 5 бебета с вродени дефекти.
Според различни данни, в последно време годишно новородените деца с малформации в България съставляват между 3 и 5 % от броя на всичките раждания в страната. За съжаление статистика за това колко е бил техният процент в годините след аварията в Чернобил, или не съществува, или пък е дълбоко засекретена като под стоманения саркофаг над гръмналата украинска АЕЦ. Но според огласения през април т. г. доклад на Академията на науките на Ню Йорк озаглавен: „Чернобил – следствия от катастрофата за хората и околната среда“, и занапред предстои да се увеличават болестите, свързани с генни мутации сред хората.
За щастие най-вероятно случаят в Бургас не е следствие от евентуални завишени нива на радиация. Бургаските неонатолози не могат да посочат точната причина за настъпилите увреждания, тъй като не разполагат с данни как се е развивал плода по време на бременността на майката, защото тя не е посещавала женска консултация. Но са категорични, че от години не са ставали свидетели на раждания с малформации и няма причина за тревога. Техните притеснения са други.
От началото на т. нар. икономическа криза медиците в най-добрия град за живеене отчитат нарастване броя на недоносените деца. Цифрите са категорични – през 2007 г. са се родили 245 пеленачета с тегло под необходимите килограми; през 2008-ма недоносените са вече 269, а през миналата 2009 г. числеността им нараства до 274 бебета, които от утробата на майка си директно са попаднали в кувьозите. Подобен пик на новородени с ниско тегло е отчетен и през лятото преди две години в русенския АГ-комплекс.
Лекарите винят за това влошеното качество на живот заради връхлетялата ни криза, следствие на което храненето на бъдещите майки не е достатъчно пълноценно, те консумират хранителни продукти със съмнително качество и в недостатъчно количество. А като капак на всичко това се прибавя и отчайващо високия и травмиращ ги стрес, на който са подложени родилките – къде заради влошените битови условия, къде заради липсата на достатъчно пари, къде заради обричащата ги на мизерия безработица и прочее ядове. Кризата измести от челните места в черната класация на причините за раждането на проблемни деца актуалната досега ниска (буквално непълнолетна) възраст на болшинството родителки. И докато доскоро предимно жени от ромски произход раждаха недоносените, сега неонатолозите отбелязват, че в последните две-три години циганките вече нямат никакъв приоритет в тази статистика и все по-често българките не могат да износят нормално поколението си.