От няколко години списание „Грация“ избира български жени на годината. Категориите се 11: мода-дизайн, мода-лица, актриси, музика, спорт, изкуство, тв шоу, тв публицистика, бизнес, политика, общество. Списъкът не предвижда отличие в области „образование” и „наука”, но това са подробности от съвременния пейзаж. В крайна сметка и тази година наградите бяха раздадени.
Ще си спестим коментарите за окичването с призовата титла на Елена Петрова, реставрирала позавехналата си слава с участието си в „Стъклен дом“. Но не можем да премълчим, че покрай отличените в отделните категории, извън номинациите останаха няколко наистина достойни за титлата българки. Докато пиех кафето си в известното виенско кафене “Central” например, в един вестник прочетох, че цигуларката Албена Данаилова е избрана за концерт-майстор на Виенската филхармония – за първи път в повече от 160-годишната й история, жена застава на тази висока позиция в един от водещите оркестри в света. Покрай всичките кинодеятелки, които се изкачиха на сцената във Военния клуб на 11 декември обаче беше редно да видим и българката Дориана Илиева Льондева, известна в Италия като Леондеф, написала сценария за фирма „Какво искам повече“, който наскоро обра овациите на премиерите си в Рим и Женева. Уви отличието за Жена на годината в категория „Изкуство“ беше дадено на някакво неизвестно „пространство за идеи, изложби и иновации“, носещо името „Склада“!
В липсващата категория „наука“ пък ние ще си позволим да номинираме Мариана Сендова – първата жена, избрана за професор по физика в 50-годишната история на един университет в щата Флорида, получила най-големия грант в история на университета – около 2 милиона долара за проекта си за наночастиците и тяхното приложение във физиката, химията, биологията, армията и реставрацията на творби на изкуството, изложени в американски музеи. Нейният девиз е „Аз или ще намеря пътя, или ще създам нов път”. Достойна за наградата „Жена на науката“ е и родената в Кохенхаген дъщеря на българка и датчанин Милена Пенкова. Най-младата професорка в сферата на невронауката никога не пропуска да заявяви: „Чувствам се българка. Затова и запазих фамилията на моята майка”. Наскоро на въпроса на журналист: „Ще получите ли Нобелова награда?”, Пенкова със самочувствие отговори: „Защо не?!“ Да се надяваме, че от нобеловия комитет ще оценят по-достойно именитата българка, отколкото сп. „Грация“.
А ето и едно наше момиче, което спокойно можеше да се конкурира с Маги Вълчанова, представителките на AVON , директорката на „Белла България“ и спечелилата приза в категория „Общество“ Радина Велчева – казва се Ирина Данков и е единствената европейка, работеща в полицията на САЩ. Завършилата Полицейската академия в Лос Анджелис девойка вече се появява на Оскарите, където охранява известни артисти при връчването на наградите.
Преди броени дни нашенката Красимира Димова получи австрийската награда за човечност. Макар че от 20 години живее в чужбина, тя не спира да помага на сираци, старци, болни и хора с увреждания в България. Но в родината й по-достойни за отличия се оказаха „отчаяни съпруги“ от „Станция Нова“ Вихра Христова и Мая Савова – светъл пример на „Работещи майки“ у нас.