- Г-н Димитров, кое е най-голямото ви удовлетворение след работата ви като министър без портфейл?
- Смятам, че изпълних програмата на ГЕРБ в частта й за българите в чужбина, която до голяма степен беше изготвена от мен. Най-важното е, че отблокирахме процедурата за придобиване на българско гражданство, която касае близо 2,5 млн. наши сънародници в държави като Албания, Косово, Украйна,
Молдова, Румъния, Сърбия, Македония, Турция и други. Ние имаме отрицателен прираст на населението от около 27 хиляди души годишно. Чрез ускорената процедура осигурихме три пъти повече български гражданства – т. е. около 21 хиляди, с което почти успяхме да компенсираме този негативен баланс. Това е най-големият стратегически успех и с него ще се гордея, докато съм жив. Аз съм сигурен, че следващата година щяхме да постигнем пълно покритие на демографския дисбаланс, но се надявам това да свършат наследниците ми.
- Извършихте ли някакви реформи в подчинените ви структури?
- Да, много сериозни реформи. За да отговорим на промяната в Закона за гражданството, създадохме структура с компетентни хора, които вече са снабдени и с необходимата техника – специална машина за проверка достоверността на документите на кандидатите за гражданство. Т. е. „Калинки“ в България няма да влизат. Отделно, в Агенцията за българите в чужбина като цяло вече работят отдадени на каузата служители, имат си и читаво ръководство. Доскоро там не се вършеше никаква работа, те не бяха решили нито един проблем. Като направих проверка на дейността им, просто бях изумен. Излезе, че агенцията се е ползвала като място за раздаване на синекурни постове за „наши хора“. Ръководили са я лица, които са далеч от проблематиката на тази служба. Не бяха свършили нищо.
- След шпионските скандали в последно време, смятате ли, че професията на шпионина девалвира и тя вече няма да е желана от тези, които са били амбицирани да се развиват в тази област?
- Не знам, не съм компетентен по въпроса. Ако мислите, че съм бил шпионин, трябва да кажа съвършено ясно, че аз работех в един научен институт, който се занимаваше с българското културно-историческо наследство. Този институт само юридически беше закрепен към националната сигурност и, за разлика от много хора, не искам да се правя на специалист в областта на шпионството. Това беше същата работа, която вършех допреди година и половина в Националния исторически музей (НИМ) – никаква разлика. Защо е трябвало да бъде навремето засекретена? Ясно е защо – защото работа в чужбина не можеше да мине, без да бъде под егидата на Държавна сигурност.
- Вие какво успяхте да свършите тогава? Чували сме за работата ви във Ватикана...
- От там аз внесох 90 кадъра, но съвсем официално. Не мислете, че съм се катерил нощно време по стените на Ватикана, облечен в черно, с маска на лицето и с много чувствителен шпионски фотоапарат. Работех си като нормален учен, има такава служба - фотографска, от която си поръчваш каквото поискаш на съответната цена. Ако ти трябват кадри за хубаво издание, си поръчваш диапозитиви, които струват 40 долара. Плащаш и ги получаваш. Това е.
- Категорично ли се отказвате от депутатското място и предпочитате работата в Националния исторически музей?
- Категорично, въпреки тройно по-малката заплата, защото иначе би било лицемерие от моя страна. Би било лицемерие и за ГЕРБ, ако ме задържи - след като ГЕРБ не е съгласен да бъда министър, как бих могъл да бъда техен депутат в Народното събрание? Не би могло да има двоен аршин. Голяма част от депутатите са ми приятели и просто им спестявам неудобството да се чешат по главата и да ме търпят, след като тази дейност (в ДС – б. а.) е за укоряване. От определена гледна точка тя е за укоряване – да издирваш миналото на българския народ означава да не укрепваш неговата национална идентичност, а май това в днешните времена на глобализация не е на мода, а е по-скоро укоримо деяние.
- Усеща се огорчение от това, което се случи с вас...
- Не, не се усеща огорчение, по-скоро просто се шегувам.
- Разбра се, че може да има частични избори за нов мажоритарен избраник в Бургас, след като се отказвате от депутатското място.
- Не, няма да има. Защото сега се приема закон, който отменя това положение, което наистина е глупаво. Естествено хората не гласуват само за мажоритарния депутат, дайте да не се заблуждаваме, те са гласували и за ГЕРБ. И е нормално да влезе следващият от пропорционалната листа.