Петко Бочаров е най-възрастният действащ български журналист. Работил е за БТА, БНТ, радио "Свободна Европа", "Дойче веле" и др. медии. Роден е на 19.02.1919 г. в София. Отличава се с безрезервното си доверие в правителството на Бойко Борисов. "Десант" взе първото интервю за 2011 г. от доайена на журналистиката ни с надеждата поне частица от неговия оптимизъм да озари отчаяния български народ.
- Г-н Бочаров, честита нова година! Вие сте човек с огромен житейски опит. С какво беше по-особена според вас 2010 г. по отношение на българската политика?
- 2010-та ще влезе в историята като повратна година. Това, което очаквахме от 10-ти ноември 1989 г., се случи през 2010 г., а именно полагането на основите за развитието на страната по-нататък. Като казвам полагане на основите, имам предвид концепцията на правителството, което дойде през 2009 г. – че първо трябва да се построи инфраструктурата, като база на това, което ще се строи отгоре. И докато основата не е построена, народът трябва да затяга коланите и да търпи, нормално е да не достигат пари за много други неща като филми и театри – те могат да почакат.
- Построяването на магистрали може ли да бъде най-важната кауза на едно правителство? Не трябва ли по-скоро да се мисли за образованието примерно, където нещата доста куцат?
- Би трябвало наистина, защото без образование, здравеопазване, пенсии и т. н. не може да се мине. Но би трябвало, пак повтарям, основата да бъде построена с цената на жертви и спестявания. А тези неща, докато държавата си стъпи на краката, те могат да преживяват, както се казва, на ръба. А те засега преживяват на ръба и според мен това, което прави сегашното правителство, е успешно.
- Бойко Борисов обвини тройната коалиция за закона за разкриване на досиетата на Държавна сигурност, заради който сега бяха извадени наяве посланиците – агенти. Прав ли е той?
- Целият този проблем с досиетата на ДС е сбъркан от самото начало. Това, което сега оповестява комисията, не отговаря на истинската картина, защото много архиви са били извадени и унищожени. Други са били пренесени някъде другаде. Най-правилното нещо беше още на 10 ноември 1989 г. целият този архив да отиде в пещите на Кремиковци и тогава всичко щеше да бъде наред.
- Мислите ли, че сега президентът трябва да отзове посланиците, които са от Държавна сигурност?
- Президентът не трябва да се ослушва и да говори глупости, а да ги отзове незабавно. Защото никоя държава няма да приеме насериозно като представител на България човек, за когото са излезли такива данни. Това е абсурд. От този момент нататък всички тези посланици са дискредитирани. Конституцията казва, че президентът ги отзовава. Ако той отново се заинати, правителството ще намери начин да ги върне, като остави там изпълняващи длъжността. Само, че България по този начин ще продължи да се излага.
- А късно ли е за лустрационен закон – хора на ДС да не могат да заемат ръководни държавни постове?
- Аз съм абсолютно „за“ такъв закон. Както е в повечето други бивши социалистически страни, а също и в Германия по отношение на нацизма.
- Казахте, че това е първото правителство, което прави нещо сериозно за България. А как оценявате правителството на Иван Костов, което извърши също много сериозни реформи?
- Да, и много големи беди и поразии. То беше с много големи постижения в началото, първите две години, но извърши една необмислена приватизация и показа необяснима инертност и нежелание да продължи разчистването на атмосферата от бандити.
- Какво мислите за демографските проблеми? Днес малките населени места и особено селата масово се циганизират. Българите същевременно намаляват, а образованите от тях бягат навън. Има ли изход от тази ситуация?
- Ето, сега вие ме настъпвате по най-болезнения „мазол“, защото наистина това е ужасен проблем. Покрай ежедневните ни несгоди ние забравяме това, което предстои на България. А ако продължат така нещата, ни очаква много страшно бъдеще. И е крайно време сега, като свърши кризата след една-две години, управляващите в България да поставят на първо място като приоритет демографския проблем. Не може така да продължава оттук нататък още 20 години – на всяко българско бебе да се раждат по четири циганчета и по две турчета. Това е абсурд! Защото простата математика показва какво нещо ще стане в един момент.
- Българската конституция беше направена от бившите комунисти. Тя фатално лоша ли е за държавата и трябва ли да има нов основен закон?
- Вижте, аз отдавна го казвам това, много преди Яне Янев. Тази конституция просто не отговаря на реалностите на 2011 г. България през 1991 г. беше абсолютно друга държава. Ние днес сме членове на ЕС и НАТО, чакаме да влезем в Шенген...
- Но управляващите от ГЕРБ не говорят за това нещо.
- Ами не говорят, защото проблемът е толкова страшен, той е толкова съдбоносен, че наистина, ако започнеш да говориш за него, хората ще се сащисат. Ако пък го разчепкаш из дъно, това значи гражданите действително да се паникьосат. Но идва моментът, когато кризата ще приключи, и това ще стане към края на тази година и по времето на това правителство, и тогава ще трябва да се вземат сериозни мерки, да се определи един екип от 4-5 известни конституционалисти, прависти, които да започнат да работят върху новата конституция. Защото трябва да се работи много, за да бъде направена като хората. И на следващите парламентарни избори вместо за обикновено, да се гласува за Велико Народно събрание, което да приеме тази нова конституция, изготвена според реалностите на днешното време. А после институцията Велико Народно събрание трябва да се разпусне завинаги, защото тя спъва прогреса.
- Как виждате бъдещето на България в близка и по-далечна перспектива?
- Пред бъдещето на България има такива открити хоризонти, каквито тя никога не е имала. Стига управлението да бъде достатъчно умно и хитро, бих казал, защото дипломацията е хитра работа, за да може да се минава между подводните скали.
- Т. е. вие сте оптимист за бъдещето на страната?
- Да, оптимист съм. Ще ви кажа само това – защото винаги досега мнението е, че нашите специални отношения с Русия са спъвали развитието ни, понеже тя е искала да ни използва като 16-та република – ами ако тази Русия бъде приета за партньор на НАТО, както сега за първи път се очертават такива възможности? Щом един Медведев казва, че страната му иска да участва в противоракетния щит на САЩ – това е преломно изказване и хората не му обърнаха внимание, но ако се тръгне по пътя на партньорство с НАТО, тогава нашите отношения с Русия ще станат толкова цветни, колкото никога не са били.