Д-р Ангел Кунчев е началник отдел „Надзор на заразните болести" в Министерство на здравеопазването. В тази област той работи вече повече от 20 години. Започва кариерата си непосредствено след дипломирането си е пловдивския Медицински институт в отдел „Противоепидемичен контрол" в ХЕИ-Хасково, а от 2001 г. заема различни постове в здравното министерство и на няколко пъти е бил временен експерт в СЗО.
- Хората в цялата страна са обезпокоени от нарасналата заболеваемост от хепатит в района на Стара Загора, пловдивско и хасковско. На какво се дължи този бум по това време на годината и въобще има ли той нещо общо с настоящия сезон или причината за него е в нещо друго?
- Наистина има сезонност в проявите на хепатит и тя по принцип се проявява в късната есен – началото на зимата. Обикновено пикът на заболеваемостта е през октомври, ноември, декември. Сегашната ситуация в засегнатите региони се развива малко по-късно от този нормален период. Но тя е следствие на неща, които са се случили преди 30-40 дни, тъй като инкубационният период на заболяването е горе-долу с такава продължителност. Това е една от причините да не можем да се насочим точно към определен продукт, тъй като хората трудно си спомнят за един такъв дълъг период назад какво са консумирали, в кои заведения са ходили и т. н.
Категорични сме обаче на базата на проучванията, които правим, разпитвайки абсолютно всички болни и в трите региона, че не става въпрос за замърсена вода – каквито слухове витаеха в Стара Загора. „Водните“ епидемии са с по-различен характер и са много по-тежки, тъй като засягат доста повече хора от всички възрасти. Докато хепатит А се съсредоточава повече в младата активна възраст между 20 и 40 години, и то преимуществено при мъжете. По този повод сме търсили и други евентуални фактори.
Възможно е да е имало някакво производство или по-точно някаква храна или напитка, която преди месец – месец и половина еднократно да е осъществила заразяването с хепатит на повече хора, както в Стара Загора например броят на заболелите достигна 300 души. Но и в трите региона заболеваемостта вече започна да спада.
- Възможно ли е все пак да се стигне до разпространение на заболяването и в други части на страната?
- Нашите очаквания са, че едва ли ще се стигне до по-широко разпространение на хепатита, тъй като просто сега не му е сезонът. Друг е въпросът, че навлизаме в една по-епидемична година. Тъй като освен сезонност, при това заболяване има много силно представена цикличност. То се развива на цикли от 5-6 години, а в последните две години регистрирахме най-ниската заболеваемост от него, откакто изобщо правим тази статистика. И се натрупа контингент от неимунни хора, т. е. такива, които не са се срещали с вируса и нямат защита.
Това, при неспазване на обществената хигиена, създава условия за заразяване и възникване на подобни ситуации. Така че очакваме наесен постепенно повишаване на броя на заболелите, като тази година най-вероятно той ще е по-голям от предишната. Но това ще се случи по-късно.
Що се отнася до настоящия инцидент, той няма да приключи изведнъж, тъй като при този тип заболявания има една опашка от случаи на предаване на заразата по контактно-битов път в семейството или на познати. Все пак важно е да се знае, че хепатит А не е заболяване, което се предава по въздушно-капков път и неговото разпространение не е чак толкова лесно. Не можем да се заразим от болен в офиса или като се здрависаме с някого на улицата.
Необходима е една доста по-голяма доза вируси, които трябва да погълнем, за да се осъществи заразяването. А това става при грубо неспазване на някои правила на хигиената при приготвяне на храна, при поднасянето й – както вкъщи, така и в обществени заведения, и пр. Изобщо заразяването с хепатит А е функция на нивото на хигиената преди всичко.
- Имаме сигнали от наши читатели за прикриване на множество случаи на туберкулоза в сливенския регион. Съществуват ли тревожни данни за нарастване и на това позабравено заболяване?
- За съжаление не съм аз човекът, който може да даде най-точна информация. Има специална дирекция в министерството, която се занимава само със случаите на туберкулоза и СПИН. Но да се прикрие едно такова нещо е изключено – по принцип цялата програма има за задача да установя възникналите случаи възможно най-бързо и най-рано. Така че по-скоро те активно се откриват, отколкото да се прикриват.
- Да очакваме ли и тази година грипна епидемия в нашата страна?
- Не само у нас, но и в почти цяла Европа и целия свят, няма година, в която да не се развие под някаква форма сезонна грипна епидемия. Разбира се, в някои години тя е по-интензивна, в други – по-слаба. Това е много характерно за грипа, тъй като доста бързо се променя неговата структура и се появяват все по-нови и нови щамове, срещу които нямаме имунитет, а това му дава възможност да крие огромен потенциал за възникването на епидемии. С това така или иначе се срещаме всяка година и то точно в този период.
Обикновено в 90 % от случаите избухването на грипна епидемия става в края на януари – началото на февруари и така вървят нещата и сега. Не можем да пророкуваме съвсем точно, но е факт, че в Западна Европа – Англия, Ирландия, Норвегия, Белгия, Франция, Испания, Португалия, вече са в навечерието на епидемия. А по принцип в рамките на 3-4 седмици грипът засяга и другите страни и достига до източния край на континента, където се намираме ние.
- Настъплението на какви вирусни щамове можем да очакваме през този зимен сезон?
- За щамовия състав има яснота вече в известна степен, тъй като колегите, най-вече в Англия, много добре са го проучили. За разлика от САЩ и Канада, където са почти 50:50 представени и свинският грип „Калифорния“, и новият „Пърт“, в Европа засега в голяма степен преобладава свинският грип, установен при 85 % от случаите. Поне в Западна Европа е така и едва ли ще има някаква промяна. Среща се и „Пърт“, но в значително по-малко случаи – при около 10-15 % от болните. Циркулират и отделни грипни вируси от тип Б, но те нямат някакво отношение към развитието на епидемии.
- Трябва ли да се плашат хората от мистериозния свински грип, за който се изписаха тонове страници колко бил страшен. Появиха се дори и съмнения, че той е измислен с маркетинговата цел, за да се продадат по-големи количества ваксини?
- Аз дълбоко не вярвам в теориите за световна конспирация. Няма как една международна организация, в която членуват всички страни, да служи на интересите на индустрията. Наистина имаше големи опасения, че епидемията от свински грип ще бъде доста тежка, но те не се сбъднаха изцяло. Че пандемия имаше – имаше; че вирусът на свинския грип е налице – така е и сега също го установяваме. В това няма никаква изненада.
Изненадата беше дотолкова, доколкото се мислеше, че той ще засегне много повече хора и то доста по-тежко. Но и с тези над 18 000 доказани смъртни случаи по целия свят, се оказва, че свинският грип не е нещо невинно. То и по принцип грипът не е невинно заболяване. Докато един млад и здрав организъм може да го изкара без особени последици, както е нормално да бъде, при много от възрастните хора или такива с придружаващи и хронични заболявания обикновено се стига до тежки усложнения, които представляват сериозен риск за здравето и живота им.
Но не трябва да се изпада в истерия и паника, както стана през миналата година. Това се дължеше донякъде и на нас, донякъде и на желанието на медиите да си вдигат тиража с големи стряскащи заглавия. Може би в голяма степен вина имаме всички ние.
- Каква е вашата прогноза за здравното състояние на българина през 2011 г.? Може ли да се очаква влошаване на неговото здраве или нацията ни ще стане по-здрава през второто десетилетие на 21 век?
- Отговорът на този въпрос е доста комплексен и много труден. Но ми прави впечатление, че хората у нас започнаха да обръщат много по-голямо внимание на здравословния начин на живот, както и на правилното хранене и това не може да не даде отражение на здравния статус на нацията като цяло.
Общо взето наблюдаваме намаляване на тютюнопушенето, повече хора вече обръщат внимание на теглото си, спортуват – всичко това са положителни тенденции. Но същевременно има и много фактори, които работят в обратна посока – стресът нараства, натоварванията също се увеличават и т. н. Така че не може еднозначно да се каже дали ще станем по-здрави, или не.