- Г-н Василев, ситуацията в РЗС наподобява пълен хаос. Искат се оставки... Какво се случва в партията?
- Ситуацията в РЗС е абсолютно ясна и подредена и не знам на вас кой ви говори пък за хаос. Казвам ви го съвсем директно и приятелски...
- Така изглежда отстрани. От няколко дни упорито се говори за оттеглянето на Яне Янев от политиката, днес (сряда – б. а.) членове на РЗС пък му искат оставката...
- Ние по принцип не коментираме действия и изказвания на подлеци, но в конкретния случай не става въпрос за членове на РЗС. Те са подали оставки преди месеци, преди година. Днес от пресцентъра на партията разпратихме молбите, с които те са заявили, че се оттеглят от РЗС и ръководните й органи. На Атанас Железчев оставката дори е нотариално заверена. Така че това са група подлеци, безпартийни граждани, които очевидно се опитват да манипулират медиите и общественото мнение.
- И все пак, кой ги е организирал, каква им е мотивацията да ви атакуват, след като вече не са членове на РЗС?
- Пак казвам, не мога да коментирам действия, изказвания и мотивация на подлеци. Моля ви, не ме обиждайте повече с такива въпроси.
- На 6-ти февруари ще има събрание на ръководството на РЗС, на което ще се взимат ключови за бъдещето на партията решения. Какво очаквате да се случи?
- Тогава ще заседава Управителният съвет на партията, състоящ се от 101 члена. Той трябва да избере нов политически съвет, който пък е съставен от 10 човека. Съгласно устава на РЗС предложенията за нови членове на политическия съвет, както и за освобождаване на старите членове, е в пълномощията единствено на председателя Яне Янев. Така че всичко, което ще се случи на 6-ти февруари, е изцяло в ръцете на г-н Янев.
- А очаквате ли на тази дата той да подаде своята оставка, както се говори?
- Това са въпроси към г-н Янев. Той публично заяви, че е разочарован от политиката в България, тъй като ясната, последователна, дългогодишна антикорупционна политика на РЗС среща едно жестоко противодействие от страна на управляващите от ГЕРБ. Очевидно е, че те всъщност не се борят с корупцията, а дебело подчертавам – ГЕРБ се борят с хората, които се борят с корупцията.
- Т. е. като антикорупционна партия вие очаквате държавна подкрепа?
- Да. РЗС е 100 процента именно такава партия и затова г-н Янев изрази разочарование и съжаление, че общественото мнение е склонно да не ни дава достатъчно подкрепа в тази кауза. Ето защо той в публичните си изказвания постави въпроса дали изобщо някой си струва да се занимава с политика в България. А какво ще предприеме г-н Янев на 6-ти февруари си е негова работа и аз не мога да го коментирам.
- И все пак, ще заминава ли Яне Янев за Америка?
- (смее се) Ще отговоря така, аз съм учредител на „Ред, законност и справедливост“, проектът възникна преди близо 11 години, през 2000 г. Познавам всички хора, които се занимават сериозно с политика в България, от целия политически спектър. И това, което мога да заявя с абсолютна сигурност, е, че ако има почтен политик в България, то той се казва Яне Янев и че не познавам по-кораво момче от него, сред целия политически елит на България.
- Защо и на кого е обиден всъщност той?
- Мисля, че вече отговорих – в публичните си изяви Яне Янев заяви, че е разочарован от организираното противодействие на държавата срещу антикорупционната политика на РЗС. Разочарован е като цяло от състоянието на гражданското общество у нас.
- Каква ще е ролята на Алексей Петров оттук нататък? Стана ясно, че той ще се кандидатира за президент. Петров ли ще е вашата кандидатура на президентските избори?
- Категорично заявявам, че не желая повече Алексей Петров да бъде пришиван към „Ред, законност и справедливост“. Просто това стана една медийна дъвка, която се дъвчи сигурно вече две години в медийното пространство. И защо се получи така? Защото Петров беше нарочен за главния октопод на държавата, той послужи като средство на Бойко Борисов и Цветан Цветанов да имитират борба с организираната престъпност. И всички, които през годините са имали някаква роля в кариерата и развитието на Петров, като почнем от Иван Костов, който чрез генерал Атанас Атанасов го е назначил на времето на офицерска длъжност в тогавашната Национална служба за сигурност, като минем през правителството на НДСВ, чийто министър на вътрешните работи го е награждавал, издигал го е в звание и в длъжност, всички тези хора изведнъж решиха, че това е горещият картоф, който вече не им е необходим и го прехвърлиха на РЗС. За нас това е напълно абсурдно и по никакъв начин ние не приемаме тази роля, която се дава на Алексей Петров в „Ред, законност и справедливост“.
- Излиза, че Алексей Петров е един вид изкупителна жертва на всички държавници на прехода?
- Да, точно така. Алексей Петров беше превърнат в изкупителна жертва на прехода и всички, които са го използвали през годините, се отрекоха от него и решиха да го прехвърлят на единствената парламентарно представена партия в сегашното Народно събрание, която никога не е участвала в изпълнителната власт – РЗС. И която най-малко би могла да ползва по някакъв начин тези дивиденти, които другите управляващи през годините всъщност са черпели от Алексей Петров.
- И все пак, Алексей Петров ли ще е вашият кандидат за президент? Няма ли да го подкрепите?
- Вижте сега, в медиите се говорят всякакви неща. Наскоро прочетох за самия себе си и то не в жълтата преса, а в уважавани вестници – че аз съм дясната ръка на Алексей Петров. По-голяма глупост не съм чувал през живота си, защото този човек съм го виждал два или три пъти, като общата продължителност на нашите разговори е не повече от 15 минути. Същевременно, преди няколко дни, когато беше вотът на доверие, Бойко Борисов изпрати Цецка Цачева да ме покани на кафе и аз разговарях с премиера повече от 30 минути. Така че от тази гледна точка, специално за себе си говоря, аз мога да бъда дясна ръка повече на Бойко Борисов, отколкото на Алексей Петров. А иначе на Петров ние му желаем успех на президентските избори, но той не е номинация на „Ред, законност и справедливост”. Ние ще издигнем собствен кандидат за президент на Република България и той няма да се казва Алексей Петров. Абсолютно ясно го казвам.
- Има ли напрежение в местните структури на партията?
- Няма никакво напрежение. Управителният съвет, който се състои от 101 члена от всички региони на страната, с нетърпение очаква ренегатите, ако имат смелост, да се появят на заседанието на Управителния съвет и тогава ще видите какво ще се случи.
- В РЗС има постоянен отлив на депутати. Извинявайте, но вие лично знаете ли колко са те в момента?
- Значи, по въпроса за броя на народните представители на РЗС се обърнете към премиера Бойко Борисов.
- Защо?
- Той най-добре знае.
- А вие можете ли да кажете колко са?
- Не, обърнете се към Бойко Борисов. Само той знае колко са депутатите на РЗС.