Суши с... бюреци на мултикултурно парти


Суши с... бюреци на мултикултурно парти
Ън Си Джин от Южна Корея изпя „Седнало е Джоре дос”
17 Март 2011, Четвъртък


Чужденци от 9 националности, които от години живеят в Кърджали, спретнаха кулинарно парти. Проявата беше организирана в местен хотел от Бюрото за интеграция на имигранти. А истинска атракция стана участието на южно- корейката Ън Джин. Тя извиси звънлив глас и изпя на перфектен български „Седнало е Джоре дос”.

После показа как се приготвя суши – с пълнеж от рулца от раци, тънък омлет,



Автор: Златина Стоянова

шунка, варени ориз и моркови, краставица, всички продукти нарязани на ленти и после увити в правоъгълен лист от водорасло. Ън Джин включи и журналисти в урока си, а след това им връчи за вкъщи приготвените от тях самите вкуснотии.

В завиването на специалитета се включиха и кореспондентът на Канал 1 Красимир Ангелов,  и фоторепортерът на в. „Нов живот” Мехмед Реджеб. Жени-имигрантки допълниха екзотиката на импровизираната маса с турски, руски, американски и други манджи.

Американката Вера Бърг предложи топли кукита с парченца шоколад и тиква. В Кърджали живеят чужденци от общо 39 националности – има руснаци, турци, американци, корейци, китайци, също и австралиец. Скоро града ни ще обитават и още две американки, каза координарът на бюрото Петя Стоянова.

„Необяснимо, но факт - все повече чужденци предпочитат България като място за живеене. Сега по улиците на родопския град може да се видят американци, англичани, руснаци, италианци, поляци, украинци и дори корейци. Чужденците, избрали България за своя нова родина, казват, че ние, българите, не осъзнаваме какво богатство имаме”, посочи още Стоянова.

Тя е организирала и курс по български език за новопристигналите. Странно, но повечето от имигрантите научават бързо и турския език, вероятно покрай съседите си, коментира ръководителката на бюрото.

Оказва се, че не е толкова трудно да оставиш бреговете на Жълто море, за да живееш край бреговете на река Арда. Преди 8 години Ън Си Джин идва в Кърджали като преводачка на корейска бизнесделегация.

След завръщането си у дома, тя разказала на съпруга си колко е хубаво в Родопите и така цялото семейство се засeлва тук. Вече близо 5 години съпрузите и трите им деца, две от които са родени в Кърджали, живеят с местните си приятели.

„Първоначалният стрес беше с езика – тук е мултикултура в града, има българи и турци, преди 5 години никой не знаеше английски, но сега е вече добре”, разказа Ън Джин. Тя и съпругът й имат туристическа агенция. Децата им учат в български училища и засега родната Корея не им липсва.

Вера Бърг се е установила със съпруга си в изцяло турското село Брош, недалеч от областния град. Преди седмица при нея са пристигнали още две млади американки с твърдото намерение да заживеят в селото.

Най-голямата група чужденци в Кърджали е от бившите републики на Съветския съюз. Марина Кутелова е украинка. Казва през смях, че е избирала между 250 милиона мъже в Русия и Украйна, докато попадне на най-хубавия – Иван от България.

Марина е екскурзовод и всеки ден по време на туристическия сезон работи със стотици чужденци, дошли да разгледат древния град Перперикон. Смята, че много от тях ще дойдат да живеят в Родопите.

„Всички англоговорящи туристи са възхитени. Всички мои приятели харесват Кърджали. А много от рускоезичните споделят намерения да закупят имоти покрай пътя за Гърция през прохода Маказа”, разказа още тя. Според нея чужденците, станали вече родопчани, не разбират само едно – защо българите напускат родината си и се заселват в други страни.



Журналистите Краси и Мехмед обраха овациите с приготвянето на екзотичното руло Част от вкусотиите на партито, преди да бъдат унищожени

В категории: Новини , Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки