Васил Филипов: Поддържането на монополи се превърна в национална стратегия


Васил Филипов: Поддържането на монополи се превърна в национална стратегия
23 Март 2011, Сряда


Васил Филипов е роден в ломското село Черни връх през 1953 г. Кариерата му е започнала в МВР, работил е дълги години в „Програмни продукти и системи“ АД. По време на служебното правителство на Стефан Софиянски е назначен за изпълнителен директор на „Булгаргаз“, където престоява в периода 1997-1998 г. Завършил е ВИИ „Карл Маркс“, сега УНСС, през 1979 г., специалност „Вътрешна търговия“. В момента е енергиен експерт, анализатор на енергийни проекти, съпредседател на Гражданско сдружение „Видовден“.



Автор: Лъчезар Лисицов, lisicov@desant.net

- Г-н Филипов, какви са причините за високите цени на горивата у нас? Имаше граждански протести, но не стана ясно срещу кого точно са насочени те.

- За мен в национална стратегия на държавата се е превърнало поддържането на монополи. Те вероятно са си купили правото да упражняват тази дейност, и не става въпрос само за горивата, но и за всичко останало. Така че в случая държавата не си е на мястото, тъй като не приема принципи и закони за ограничаване ограбването на народа. А монополите са функция на обстоятелствата.

- Има ли разлика между различните правителства в това отношение или всичките са едни и същи?

- Има една народна приказка – кучето скача според тоягата. Почти всички правителства, които минаха в този преход, са от едно котило родени и управлявани от едни и същи кукловоди. Така че мисля, че не може да търсим кой знае какво разграничение - те всички си приличат. Общо взето никой не го е хабер населението как ще просъществува. Но в края на краищата това е нашият потенциал - национален, кадрови и т.н.

- Вие бяхте казали, че енергийната мафия властва у нас, но кои са лицата на тази мафия?

- Не бих си позволил да подсказвам, мисля, че всеки грамотен човек вижда какво е положението. Моят конкретен упрек днес е към регулатора, а това е председателят на комисията за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. За мен това е основният виновник и мисля, че самото му назначаване е голяма грешка на правителството. Този човек при цялото време, в което се мотае в енергийните среди, нанася само щети. А пребиваването му три години в „Булгартрансгаз“ е върхът на неговото зловредителстване. Сега вече виждаме държавната власт в лицето на ДКЕВР като регулатор на тези обществени отрасли, а на мен буквално ми се струва, че неговите лични интереси са се слели с тези на монополистите и вече няма никакъв контрол. Интересът на населението и на икономиката не е защитен - оставаме си с общите приказки и продължаваме да пътуваме на самотек.

- Ангел Семерджиев не е ли с вързани ръце? Не е ли нужно да се предприемат някакви законодателни мерки оттук нататък?

- В България има много сериозни закони, които са приети и които могат да се прилагат, но виждате, че всичко го е ударило на „пет за четири“, както имаше едно предаване, и всеки гледа ден да мине и друг да дойде или както беше в казармата – ден да мине, комар да загине. Съдебната власт не е на място, всеки се е затворил, си е очертал периметъра и върлува в него, няма преследване на противозаконна, незаконна и т.н. дейности. Така че да ходим да ги търсим кой къде е, кой какъв е – не си струва. Просто нашата държава много сигурно вече и много бързо потъва и е време да се мисли за нов обществен модел, тъй като този, който изживяваме, води до ликвидиране на всичко, до изчерпване на нашите национални капитали, на нашите наличности. Ние сме просто, не искам да кажа тази страшна дума, но ние сме обречени. Това поколение след нас, не че сегашното е облагодетелствано, но ние почти вече не можем да разчитаме на национален капитал и ще останем, и тези след нас ще останат да работят с капиталите на големите чужди банки, ще работят с големи лихви, главницата ще ни стои на врата като камък и така... Просто не виждам светлина в тунела, дори и влак няма срещу нас.

- Бойко Борисов е близък приятел на шефа на Лукойл Валентин Златев. Цветан Цветанов пък от СРС-тата стана ясно, че покровителства контрабандата на същата тази петролна компания. В що за държава живеем, щом най-висшите държавници в момента явно покровителстват един монополист?

- Аз другояче ще подходя - бих ви препоръчал да проучите и да направите обществено достояние каква е структурата на капитала по приватизацията на Нефтохим-Бургас – оттам ще видите, че „Лукойл“ е собственик на 39% от акциите. Над 50% ги държи една личност с офшорни компании – вижте това и тогава ще започнете горе-долу да се ориентирате. Днешното правителство, което споменахте – премиер и вицепремиер, те могат да понесат доста укори, защото не предприемат мерки за натиск върху този монополист, но в края на краищата погледнете, че съдебната система също не подкрепя правителството, от което всички очакват средства за препитание, за заплати, пенсии и т.н. Просто при нас се действа на парче и хаотично. Трябва да се изчистят въпросите още от приватизирането на Нефтохима, ако говорим в частта горива - там е заровено кучето. Там има неща, които не са оправени, а Валентин Златев не е основният играч в Нефтохим. Той от доста години отговаря само за бензиностанциите - не е баш босът.

- Казвате, че над 50% от акциите на Нефтохим са концентрирани в един човек – кой е той?

- Запитайте Иван Костов дали има нещо общо с тази дейност – по предоставянето на някакви дялове на тоя и на оня, и по продажбата на най-голямата рафинерия на Балканския полуостров за 82 млн. долара. След като в Нефтохим има над 25 инсталации, които струват по 100 милиона, на какво основание той продаде тези дялове за 82 млн.?! Би трябвало да се обърнете към него като вестник, а и СКАТ също да го покани да отговори на това

- Канили сме го, но не иска да разговаря.

- Не иска, защото това е една от най-ревниво пазените тайни - структурата на капитала на Нефтохим Бургас и разпределянето му на офшорки, които са собственост на един човек.

- Това разпределение на дяловете променяло ли се е от времето на Костов или винаги е било едно и също?

- Не вярвам, не вярвам да се промени. То ще си проличи. Това е много важно да се изясни, защото виждате колко неща не се решават, тъй като всичко е затапено. Затапени са банките, затапен е Нефтохим, въобще всичко е затапено. Да вземат да си извадят документите за собственост и тогава отново да се проведе обществен дебат.

- Избягвате да критикувате днешните управляващи, но всъщност...

- Не избягвам, как. Аз казах – те са виновни, защото за този хаос е виновно управлението, не монополистите. Ако има строг контрол върху дейността на монополистите, няма да има такава разюзданост и безпардонност. Правителството трябва да ги контролира, но явно има интереси, а би трябвало всяка власт, която е избрана съгласно конституцията, да си гледа работата. Оказа се, че всеки е независим от другия и затова май плачем и за нова конституция.

- Само в РЗС обаче говорят за нова конституция...

- Да ви кажа, всички трябва да се събудят и да подкрепят тази инициатива, тъй като в края на краищата времето показа, че този модел, който изживяхме, е неподходящ – напротив, той ни съсипа и трябва промяна. РЗС седнали сега да одумват там една личност. Една лястовица пролет не прави. Яне Янев проведе кампания, реализира такава подписка (за предизвикване на референдум за свикване на Велико Народно събрание и приемане на нова конституция – б.а.). Направиха там няколко изпълнения, за да я компрометират, но в края на краищата ние трябва да подкрепим промяната. Това ни е спасението, иначе с това статукво - виждате едни и същи маймуни, с един и същи кукловод, който им върти камшика и нищо ново не се случва - нищо добро не не чака.

- Кой е кукловодът обаче, не се разбира?

- Кукловодите не са в България, те са в Москва. В България няма, тук ги виждаме, знаем ги всичките. Тук са отрепки, паразити най-различни и храненици.

-

- След тези събития в Япония трябва ли да се промени отношението ни към АЕЦ Белене, АЕЦ Козлодуй?

- Не, не би трябвало. Това е една огромна трагедия. Не знам Япония как ще продължи да съществува, под какъв вид и в каква форма, но за това са си виновни и те. Защото е глупаво на брега на най-силно сеизмичната зона да строиш атомни централи. Това трябваше да го направят на другия – на западния бряг.

- Учудващо е, че точно японците не са го съобразили това нещо.

- Още през Втората световна война един приятел, той е покойник - проф. Марко Марков - беше металург, бил студент в Германия, било е пълно с японци, които не са ходели на лекции, а само на практики. Накрая, на абсолвентския бал става приказка и тоя нашият ги запитва – абе, вие не ходите на училище, а толкова много знаете? А един му казва – абе, ние сме завършили Токайския университет, а идваме да крадем тука – да гледаме германците какво правят и как работят и научаваме технологиите. Те цял живот това правят.

Иначе засега човечеството няма алтернатива за производство на такива големи количества енергия, а да не забравяме, че ще се увеличава консумацията на електроенергия. Дори и да тръгнем да разпадаме водата на кислород и водород, пак ще трябва електроенергия. Колите и те ще минат на електроенергия и Бог знае още какво... Така че трябва нещата да бъдат осмисляни, да бъдат реализирани разумно. Не трябва да се страхуваме - по света работят стотици реактори успешно, просто трябва разум и да си отварят очите.

- Съпредседател ли сте още на движението „Видовден“.

- Да, това е организация, която се развива и мисля, че ще стане един от корективите на съвремието.

- Политическо участие ще имате ли?

Мисля, че не. Не би трябвало, от какъв зор, стават много маймуни на клона. Трябва да се раздели пространството на четири, дето се вика – на леви, десни, центристи и т.н. Но ще трябва да се изчисти тая измет от политикани.



В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки