Стефан Софиянски е роден през 1951 г. в град София. Бивш министър-председател на служебното правителство от 1997 г., въвело валутния борд. Три пъти е избиран за кмет на столицата в периода 1995 – 2005 г. Бил е депутат в 37-то и 40-то Народно събрание. След 2001 г. създава партията Съюз на свободните демократи, на която е председател и в момента.
- Г-н Софиянски, с какво се занимавате в момента, в последно време като че ли отново се активирахте като политически наблюдател и коментатор?
- Чак наблюдател и коментатор никога не съм бил. Напротив – винаги съм имал позиция. А иначе след като приключих с депутатстването, започнах работа по проекти за електроенергия – с вятър и слънце - и смятам, че това е бъдещето на България. Ние имаме хубава природа и много суровини, които не използваме. Богатството на България са слънцето, вятърът, земята, природата и ние вместо да се караме и да търсим решения с руски, арабски, американски и не знам какъв си петрол, първото, което трябва да направим, е да се съсредоточим върху производството на енергия. А по отношение на обществената ми позиция – аз съм лидер на Съюза на свободните демократи - правим редовно сбирки, обсъждаме политическото положение в страната. Ние сме на принципа, че една партия трябва да бъде активна по време на избори, затова и сега – тъй като е изборна година, заемаме една по-активна позиция. Все пак да напомня, че още януари миналата година бяхме първите, които поискахме оставката на министър Дянков. Тогава всички скочиха да го защитават. Мисля, че остава актуално онова, което говорихме тогава.
- След срещата между Дянков и Алексей Петров във вторник, сега очаквате ли Бойко Борисов да уволни финансовия министър?
- Аз тук имам по-различна позиция. Алексей Петров, Бойко Борисов, както и Никола Филчев, бяха изключително близки и това го казвам от лични познания. Да не говорим за „съзнателния гражданин“ Алексей Петров, който занесе на Борисов някакви си документи, вече не помня точно какви. Така че тук не виждам причина Бойко да уволнява Дянков, при положение, че и той се е срещал с Алексей Петров. Не му е това проблемът на Дянков, не му е това проблемът и на Борисов. Проблемът на България е тежката икономическа ситуация, в която те двамата вкараха страната.
- А как синтезирано бихте описали управлението на държавата по времето на ГЕРБ?
- Хаос. Щом искате да е синтезирано.
- Кое бихте предпочели Бойко Борисов или тройната коалиция?
- Ох, хвани единия, удари другия.
- 2005 г. от вашата коалиция БНС обявихте готовност да преговаряте с БСП за участие в управлението, защо не успяхте да влезете във властта тогава?
- Защото не искахме. Вие забравяте, че ние имахме едно условие, и това условие, когато не се изпълни, се оттеглихме. Условието да поемем мандата беше да има непартийно, професионално правителство. Тогава не се говореше за тройна коалиция. Ние смятахме, че парламентарното представителство не предполага да се съберат коренно противоположни политически сили и да правят правителство и че това ще е противопоказно. За съжаление, не предполагахме, че това ще стане. Ние казахме – да, ще вземем мандата, при положение, че се съгласим на непартиен премиер и професионално, непартийно ангажирано правителство. Това не беше прието, беше посочен Сергей Станишев за премиер и ние се оттеглихме. Мисля, че тези неща са достатъчно ясни. Тогава първо пропадна вариантът за мандат на БСП, после пропадна и НДСВ и трети, нормално беше мандата да го вземем ние, ако искахме ДПС да го заобиколим. Това беше един от нашите мотиви да преговаряме – да не се даде мандата на ДПС. Тогава изобщо не предполагахме, че може именно в този парламент да се постигне баланс между НДСВ, БСП и ДПС.
- Един актуален проблем - народът не може да разбере АЕЦ „Белене“ жизнено важен проект ли е за България или обратното – ще зароби нацията за десетилетия напред. Пълни контрасти от двете страни. Вие какво ще ни кажете по този въпрос?
- Аз ще кажа първо, че бърка този, който не може да различава Русия от Съветския съюз. Проектът „Белене“ се политизира повече, отколкото трябва. За мен проблемът е икономически, примерно сега може да има оскъпяване, заради това, което стана в Япония. Второ, аз не бих искал да гледам „Белене“ като самостоятелен проект, ние трябва да имаме енергийна политика. Когато имаме енергийна политика, тогава вече можем да кажем дали има място за Белене, или няма. Това, което липсва на днешното правителство, е ясна стратегия. Предишното и по-предишното правителства градяха върху „Белене“, а сегашното не знае върху какво гради. То трябва да намери баланса между атомна, алтернативна и конвенционална енергия. И докато го няма този баланс, аз не бих казал важен ли е „Белене“ или не, не бих се наел да правя такава прогноза. Не искам да се политизира въпросът, искам да имам данни, да имам цифри, за да видя с колко ще се оскъпи сега заради повишените изисквания за сигурност. И тогава вече да се види какво ще се прави с другите проекти, откъде ще доставяме, как ще произвеждаме електроенергия, ако го няма „Белене“. Така ще имаме базата да преценим. Сега се хвърляме чисто политически да викаме „да“ или „не“. Това е груба грешка.
- Вие ако бяхте на мястото на Бойко Борисов какво бихте направили?
- Досега щях да знам какво да правя. Щях да имам информацията, да седна, да се съсредоточа, да сметна, да изляза пред хората и да кажа – взимам това решение, и щях да го аргументирам. Вие виждате, че сега не се взима никакво решение, защото няма никакви аргументи. Между другото, днес сутринта (сряда – б.а.) излезе едно изследване на Красен Станчев от Института за пазарна икономика, което е хубаво да се прочете. То даде много добра база за взимане на решение.
- Според това изследване АЕЦ „Белене“ ще струва 11,5 млрд. евро!
- Аз съм близко до позицията на Красен Станчев, защото първо - го уважавам, второ – прегледах цифрите и те са близки до моята позиция. Струва ми се, че минусите са повече от плюсовете.
- Т.е. „Белене“ не трябва да има според вас?
- Не мога да кажа категорично, но смятам, че изводите са правилни и трябва да се прецени. Понякога може да вземеш решение, в което минусите са повече от плюсовете, но в дългосрочен план да се окаже правилно. Не мога да разглеждам „Белене“, без да знам цялата енергийна политика.
- Защо в България нямаме енергийна политика? Кой има интерес от това?
- Защото има слабо правителство.
- Но ние вече 20 години нямаме енергийна политика.
- Е, малко се променят нещата. Предадохме „Козлодуй“, което беше грешка, можехме да се борим още и сега нямаше да стои този спор пред нас, но така или иначе в момента има нови дадености в енергетиката, има проекти като „Набуко“, има възможности за алтернативна електроенергия, просто трябва да се реши, някой трябва да реши. Аз и да ви говоря, не съм този, който решава. Този, който ни е министър-председател, да сяда и да мисли, няма ние да мислим вместо него!
- Създавате усещането, че сте от малкото хора с управленски капацитет у нас, бихте ли приели да участвате в управлението в близко или по-далечно бъдеще?
Да, но само след избори, в които видя, че хората подкрепят моите позиции. Иначе, да участвам и да не ме подкрепят – какво ще правя, да отида на Бойко на гърба ли? Никога!