Едно съдебно дело, оплетено в паяжина от подмолни интереси, пропътува 1 760 км из пътищата на България, за да превърне в нагледно доказателство за падението на Темида. Тази история можеше да звучи като глава от булеварден роман за мафията. Случаят притежава всички необходими елементи на жанра - заплетена криминална интрига около продажбата на хотел в "Златни пясъци", въоръжени с калашници гангстери, които искат да сложат ръка върху същия този хотел, един бизнесмен,
поставен на колене пред шайка престъпници, покровителствани от най-високите етажи, послушни магистрати, зад чиито решения за прекратяване на производства прозират собствените им страхове и един нотариус - бивш апаратчик от службите.
Целият този мрачен сюжет за съжаление е реалност, случва се във Варна и осветява най-грозните процеси, които протичат в държавата - пълно безвластие на третата власт, която работи не в услуга на гражданите, а робува на съмнителни интереси.
Аферата е за 15 милиона лева. Толкова, според оценката на Пощенска банка, струва хотел "Владислав Варненчик" в к.к. "Златни пясъци", който 61 - годишният бизнесмен Тинко Георгиев преустроил от туристическо общежитие с 30 легла в елегантен хотелски комплекс, с годишен оборот 1 милион лева и договор за 340 000 евро с най-големия туроператор, обслужващ скандинавския пазар.
Днес същият този хотел е в ръцете на кипърска офшорка, зад която стоят подставени лица от престъпна групировка. Приклещен в капан, заложен от мутри, Георгиев е принуден сам да се оттегли от бизнеса и буквално да подари хотела си. Зловещата история с него се случва през 2004 година.
"Дойдоха, заплашиха децата ми, после ме принудиха да разписвам документи под дулото на оръжие. Държаха ме под ключ във вила в покрайнините на Варна. Под предтекст, че ме пазят от руски мафиоти, които ме преследвали уж заради дългове. По това време обаче аз нямах финансови проблеми и не съм се обръщал към никого за помощ“, разказа Тинко Георгиев пред репортер на "Десант".
„Загрижените“ за здравето му въоръжени мъже са хора на Иво Иванов - Гела, сочен за кръстник на Варненската мафия и приближен до покойния вече бос на „ВАИ Холдинг“ Георги Илиев. В дъното на историята е и
един от най-влиятелните нотариуси
в страната Янчо Несторов, който с печата си е документирал "изрядността" на сделката за продажбата на хотела.
Схемата на обсебване на "Варненчик" е елементарна, издържана в духа на силовите изпълнения на борческите групировки от 90-те години, преди еволюцията на дебеловратите бизнесмени в „бели якички“.
Най-напред Георгиев е принуден да прехвърли 30 процента от дружествените дялове от фирмата си "Здравец Тур" ООД - Добрич на Иво Гела. Под заплаха, той бил отведен в кантората на нотариус Несторов, където разписал декларация, че е получил сумата от 2 милиона лева. После започнало ново издевателство над него - "панорамни обиколки" из околностите на Варна под охрана, още няколко "нощувки" във вилата на приближен на силовия бос (където отнели всичките му телефони, и свалили даже колана му, за да не посегне на живота си).
Слез като жертвата била достатъчно обработена, дошло време за финалната сделка. Георгиев отново бил отведен в офиса на Гела в сградата на бившите хали "Шипка". Там го "убедили", че трябва да премести представителството на фирмата си от Добрич във Варна, а бащата на Гела - Иван Иванов, който в момента е управител на "Варна мотърс" ЕООД – да му стане съдружник.
"Охраняваха ме гардове, оборудвани с бронежилетки и въоръжени с калашници. Такова снаряжение и в полицията не съм виждал. Притиснаха ме. По телефона през цялото време говореха с депутати, казваха, че държат и министри. Нямаше как да не разпиша документите", споделя Георгиев.
В крайна сметка той се съгласил да им прехвърли цялата собственост върху "Варненчик". И тази сделка била изповядана от нотариус Несторов.
В късния следобед на 7 декември 2004-та година в кантората на нотариуса на ул. "Мария Луиза" в центъра на Варна се събира доста любопитна компания. Там се намират Тинко Георгиев, заедно със счетоводителката си Марияна Ташева, Гела с адвоката си, баща му Иван Иванов и още един от хората му с инициали Н.М.(през 2006 г. той ще бъде разследван за участие в организирана престъпна група, но още две години по-късно досъдебното производство срещу него е прекратено от варненската окръжна прокуратура с официален мотив "липса на престъпление").
Така, 15 минути преди полунощ срещу 8 декември Тинко слага подпис пред нотариуса. Дали от късния час и извънредната работа, но на Несторов изобщо не му прави впечатление въоръжената охрана в кантората му. Според сделката, изповядана пред него, хотелът бил продаден за ... 1,8 млн. лева. В нотариалния акт е записано, че е платено в брой, Иванови твърдят, че донесли парите в куфарче.
Георгиев обаче твърди друго.
Оказало се, че сред документите липсва протокол от общото събрание на съдружниците в "Здравец тур" ООД, с което се изрязава съгласие за продажбата. За това спешно бил необходим подписа на съдружника на Георгиев - Христо Христов. Мъжът живее в село Бранище, община Добрич. Вече след полунощ към към дома му се отправили три автомобила - в едната кола били Тинко Георгиев и счетоводителката му, в другата нотариус Несторов, а третата - била джипка, натоварена с мутрите на Гела.
Продажбата на "Варненчик" на пръв поглед изглежда изрядна, ако по-късно не бяха открити няколко смущаващи детайла в поведението на нотариус Несторов. Сделката е изповядана на вечерта на 7 декември 2004-та година, а в нотариалния акт е посочена друга дата – 8.12.
В поведението на нотариуса има още един смущаващ факт, казват юристи. Той е изповядал сделката в извън работно време. А това нарушава разпоредбите на Гражданско-процесуалния кодекс, според който, сделки, които се отнасят до недвижими имоти, могат да се изповядват от нотариус, само в канцеларията му и само в рамките на работното време, което е до 5 часа.
Налице е и още един пропуск. Нотариусът издал заверка извън съдебния си район на действие, което пък е закононарушение.
С случая не става въпрос за продажба на селски имот, а за обект за милиони левове. И според закона за мерките срещу изпирането за пари за всяка сделка на стойност над 30 000 лева нотариусът трябва да ги накара да подпишат специална декларация за произход на средствата и да уведоми финансовото разузнаване. В случая обаче това не е направено. Макар тези нарушения да са фрапиращи, според разследващите във Варна, пропуските били формални. А и освен това вече били минали всякакви давностни срокове.
За особеностите на "особените" отношения между гангстери и прависти, последиците или по-скоро отказът да се търси каквото и да е било отговорност за тези обязаности и каква е цената на бездействието не прокуратурата във Варна, е показателна хронологията на последващите събития.
Наплашен, Тинко Георгиев мълчи за случилото се цяла година. След което, за по-голяма сигурност подава сигнал до НСБОП. От столицата, антимафиотите обаче прехвърлят случая отново към морето, с мотив - по компетентност.
Материалите по делото са предадени на окръжната прокуратура във Варна, но няколко години събират прах в магистратските канцеларии, докато прокурор Димитър Кайряков го прекратява. Официално -
не открил данни за престъпление.
При липсата на рационално обяснение за решението му - при очевидни нарушения да излезе с подобно становище, изниква въпросът свободно ли е формирал своята воля магистратът и дали е парафирал становището си по съвест. Защото в противен случай действията му могат да бъдат тълкувани като алогични и са ясен сигнал не толкова за некомпетентност, колкото за наличието на външни влияния и намеси.
Решението е обжалвано в Апелативната прокуратура, адвокатът на Георгиев подава и сигнал до новия главен прокурор на България Борис Велчев. По разпореждане на обвинител № 1 делото е изпратено да се разследва от магистратите в Русе. Какви са били мотивите на Главния да възложи случая за проверка на 300 километра разстояние от Варна, можем само да гадаем. Показателен обаче е факта, че магистратите в Русе откриват между кориците на делото данни, които им дават основания да разделят разследването - едното се води за организирана престъпна група за рекет, а другото - е конкретно срещу нотариус Несторов, който колегите им от Варна избягват да споменават в служебната документация по случая.
Прокуратурата в Русе излиза с мнението нотариусът да бъде изправен пред съда за документно престъпление. И случаят отново е върнат във Варна. Изведнъж цялата варненска районна магистратура
вкупом си прави отвод и отказва
да разглежда делото. И по разпореждане на Върховната касационна прокуратура "горещият картоф" е прехвърлен в Бургас.
„Шест години по мъките ходя. Гледам как хотелът ми е в ръцете на мутри, а същият този нотариус продължава да работи. Въпреки че срещу него има десетки сигнали. Защото той се счита за невинен. Сега очакваме най-после да бъде признат за виновен. Това е израз на някаква справедливост“, казва Георгиев. Доказателствата са налице. Разрешаването на казуса за магистратите вече е единствено въпрос на желание. И ако това се случи, можем да говорим за истинска защита на гражднските права.
Шест години по мъките ходя. Гледам как хотелът ми е в ръцете на мутри, а същият този нотариус продължава да работи. Въпреки че срещу него има десетки сигнали. Защото той се счита за невинен. Сега очакваме най-после да бъде признат за виновен. Това е израз на някаква справедливост“, казва Георгиев. Доказателствата са налице. Разрешаването на казуса за магистратите вече е единствено въпрос на желание. И ако това се случи, можем да говорим за истинска защита на гражднските права.-------------------------------------------------------
Нотариус Несторов: Аз съм изкупителна жертва
- Г-н Несторов, виждаме, че продължавате да изповядвате сделки. Не Ви ли притеснява фактът, че сте подсъдим?
-
- Не че не мога да кажа, но не знам, защо се занимавате с това дело.
- Защото не е много често срещано явление, човек на закона да е подсъдим.
- Даже много срещано явление е. Кое ви подтикна да се занимавате с този случай?
- Самия казус.
- Самия казус.- Казусът е много смешен. Обвиненията са несъществуващи. Даже съдията им го написа, че делото трябва да бъде прекратено поради несъществуващо престъпление.
- Вие познавате ли Иво Иванов – Гела, около името му доста се шуми през последните години и то само в негативен контекст?
- Сега го познавам, но тогава когато дойдоха - не.
- Имате ли информация, че предишният вече собственик на хотел „Владислав Варненчик“ Тинко Георгиев подписва документите в кантората Ви под натиск? Не се ли усъмнихте?
- Всичко, което стана в кантората беше прекалено дружелюбно и приятелско. Те (б.а. Гела и Тинко Георгиев) се целуваха пред мен. Защото те не направиха една сделка, а повече. Мотивите на този господин са много прозрачни. Ако има възможност да се облаготетелства незаконно. След като веднъж е взел пари, сега иска да събори сделката и отново да стане собственик на хотела....Аз съм една изкупителна жертва.
- - Твърдят, че сте нотариус на мафията
- Кой го твърди това. Може ли да определите някой като нотариус на мафията, като счетоводител на мафията или като адвокат на мафията. При мен хората влизат сами, аз не ги каня.
- Вярно ли че сте изповядвали сделка в присъствието на въоръжени?
- Никога. И дали някой е въоръжен, и стои тука, аз няма как да зная. Задавате ми провокативни въпроси, просто имам добра воля да ви отговоря.