Минчо Спасов: БОРКОР мълчи за престъпление на Борисов


Минчо Спасов:  БОРКОР мълчи за престъпление на Борисов
08 Април 2011, Петък


Минчо Спасов е роден през 1964 г. в София. Завършил е право в Софийския университет през 1985 г. През 1990 г. става общински съветник от СДС в Ямбол, където работи като адвокат. През 2001 г. влиза в НДСВ. Депутат в 39-то и 40-то НС от царската партия. Става особено популярен като председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, когато не пести критики към знакови политически фигури като Румен Петков и Ахмед Доган.


Автор: Лъчезар Лисицов lisicov@desant.net

-    Г-н Спасов, повиши ли се сигурността в българското общество след като на власт дойде ГЕРБ, която е оглавявана от двама полицаи?
-    Според мен - не. За съжаление, такова е мнението и на сухата статистика, която показва 7-процентен спад на разкриваемостта и 30-процентен ръст на битовата престъпност.
-    Защо се получава така?
-    Хората очакваха, освен увеличаване на бюджета на МВР, повишение и на качеството на неговата работа. Това обаче не се случи. Цялата енергия на министъра на вътрешните работи е концентрирана в борбата срещу Алексей Петров и отвличанията, в които той е набеден. А това е по-малко от една хилядна от престъпленията в рамките на общия сбор от престъпността в България. Целият ресурс на МВР е впрегнат в тази насока, не се работи достатъчно в сферата на другата престъпност, което директно се отразява на българските граждани. Само да припомня - в последните 2-3 месеца в София вече стават поне по 30 кражби на коли на ден, докато по-рано цифрата беше 7-8. Това означава, че има ренесанс на този вид престъпления.
-    Същевременно, освен в битовата престъпност, не виждаме резултати и в борбата с престъпността на високите нива на властта, където трябваше да има големи разследвания, присъди на предните управляващи. И там изглежда нищо не се случва?
-    Там, разбира се, не бива цялата вина да се стоварва върху управляващите от ГЕРБ. Може би тук трябва да се види и защо прокуратурата, където работят квалифицирани юристи, продължи да подклажда в управляващите, които са все пак полицаи и нямат юридическо образование - защо прокуратурата не им обясни, че не разполагат с валидни за съд доказателства, за да изпълнят обещанията си. Тъй като съда не се задоволява с предизборни обещания, съда иска факти, иска работа по събирането им. Вече две години сме свидетели как МВР се концентрира върху филмова продукция и пиар акции, а не върху реални следствени действия, които да вършат работа в съда.
-    Корупция ли има, къде е точно проблемът по веригата? Прокуратурата и съда ли са виновни?
-    Отговорността за несполуките в сектора сигурност е разпределена по цялата верига. А некомпетентни хора винаги е имало, но също има и компетентни. Проблемът е дали политическата класа разрешава на компетентните да излязат напред и да заемат ключовите постове, от които зависи машината да върви, или се издигат кариеристите и некомпетентните. Оттам идват и добрите или респективно лошите резултати. Аз вече казах, че в момента резултатите са повече от плачевни.
-    Къде е разковничето – конституцията ли ни е сбъркана, ново Велико Народно събрание ли ни трябва, Държавна сигурност ли управлява след 1989 г.? Къде е основният проблем?
-    За всяка от тези сфери, които вие споменахте, има зрънце истина. Ако се замислим - и икономическата, и политическата власт в страната в продължение на 22 години се ръководят от хора от бившите служби, включително и днес масово присъстват такива хора в ГЕРБ. Виждате, че е най-висок процентът на служители на Държавна сигурност в редиците на управляващите, като изключим разбира се ДПС, които са по-специфичен политически субект. Но статистиката сочи, че в редиците на ГЕРБ и Атака процентът на служители и сътрудници на Държавна сигурност е най-висок.
-    Не са ли най-много в БСП?
-    Не, в БСП през този мандат, доколкото знам, няма нито един.
-    Това е парадоксално.
-    Което е наистина парадоксално. Тези, които са най-големите говорители по медиите срещу Държавна сигурност, имат най-голям процент служители и сътрудници на ДС. Но лицемерието е характерно за политическата класа от всички партии - в различна степен, разбира се.
-    Нямаме информация за агентите на ДС в съдебната власт. Там според вас какво можем да очакваме?
-    Не е точно така. Проверката в съдебната власт мина и мисля, че процентът на служители на ДС беше между 12 и 15, ако не ме лъже паметта.
-    Говорим за прокуратура, съд и следствие?
-    Да, за висшите етажи.
-    А дали престои да изкарат агенти и от по-ниски нива?
-    Не, по-ниските нива са заети от по-млади хора, които не попадат под обсега на проверките.
-    Днес (сряда – б.а.) излезе информация, че е починал т. нар. Мишо Бирата в хотел в Правец, мислите ли, че може да е бил убит? Знаем, че инфаркти вече може и да се предизвикат по определени начини.
-    Нямам информация по този въпрос и не бих искал да коментирам.
-    А има ли според вас улики за престъпление, когато Бойко Борисов е заповядал да се спре проверката на „Леденика“?
-    Да, и затова сезирахме новата специализирана структура БОРКОР, но за съжаление един месец измина и отговор по този въпрос не съм получил, въпреки че г-жа Елеонора Николова (зам. директор на БОРКОР – б.а.) чрез посредник, чрез мои познати, е обещала, че ще се произнесат. Тя се е запознала лично със сигнала, но произнасяне досега няма.
-    А прокуратурата защо никога не разследва управляващите, нали уж е независима структура? Не е ли всъщност нейна работа да работи по този случай?
-    Ами, мога да ви дам телефона на главния прокурор, да го попитате него.
-    А вие как ще го анализирате, защото това е системен проблем - и при предния прокурор Филчев, а и при Татарчев беше същото. Там изглежда най-сериозно куцат нещата?
-    Вижте, прокуратурата има три варианта – или да не действа въобще, или да действа умишлено некачествено и тогава материалите в съда да падат и да се получават оправдателни присъди или индулгенции, и третият – най-желаният от всички ни вариант, е прокуратурата да си свърши добре работата. Не бих обвинявал цялата прокуратура в страната. Има примери за осъдени действащи политици, макар още присъдите да не са влезли в сила - в Ямбол кметът беше осъден.
-    Да, но на следваща инстанция май го оправдаха.
-    Не, Бургаският апелативен съд върна делото за ново разглеждане и сега предстоят нови дебати по него. Ще видим. Разбира се, не бива да се интервенира - презумпцията за невиновност важи до произнасяне на последната инстанция.
-    Какво знаехте и мислехте за Бойко Борисов, когато той беше главен секретар на МВР във вашето правителство?
-    По-важно е какво си мисля сега. А сега си мисля, че е по-добре отново да стане главен секретар в правителството, най-малкото защото по негово време престъпността беше по-малка.
-    Казват, че той е човек на ТИМ и на Лукойл. Ще се съгласите ли с това?
-    Има много данни в тази насока, затова е важно човек да гледа реалните действия, а не да се води по слухове, че има флашки за негови разговори с Валентин Златев или с друг, или с трети. Ако гледаме реалните действия, последните актове на правителството със „замразяване на цените“, с безвъзмездно концесиониране на пристанище Росенец в полза на Лукойл и т.н. говорят категорично в подобна насока.
-    Преди да стане премиер Бойко Борисов като че ли повече се сдържаше и в изказвания, и в политическо поведение?
-    Това самозабравяне в момента се дължи и на приспиващата роля на част от медиите, които създадоха необясним комфорт на управлението. Медиите трябва да са критични, те винаги са били критични към досегашните управления, но по принцип г-н Борисов показа, че е много умел играч на този терен. Той контактува активно, съдържателно и резултатно с ръководствата на водещи медии. И може би фанфарите, които се леят от тях, заслепяват.
-    Какво става с партийната ви дейност, продължавате ли политическата си работа за НДСВ?
-    След като НДСВ загуби изборите преди две години аз трябваше да поема политическата отговорност като заместник-председател и се оттеглих. В момента съм в Контролния съвет на партията, не съм на ръководен пост. Ръководството на НДСВ е друго, но аз съм лоялен към либералните идеи, винаги съм ги изповядвал, а те са свободата на личността, борбата със злоупотребата с прословутите СРС-та, обуздаването на насилието, още повече когато то е стимулирано от държавата и осъществявано без да има някаква съпоставимост и реципрочност на тези действия.
-    Кандидатът на НДСВ за президент знае ли се?
-    Има време.



В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки