Учебници по история се гаврят с миналото ни


Учебници по история се гаврят с миналото ни
Божидар Димитров
14 Април 2011, Четвъртък


Български градове скочиха на патриотични бунтове заради антинационални прояви на държавните институции. В Брацигово са втрещени, че в новите учебници по история тяхното населено място не фигурира като участник в Априлското въстание.

Автор: Лъчезар Лисицов


Гафът е открит от внучката на бившия кмет на общинския град Илия Калинов, която е четвъртокласничка и попитала дядо си защо Брацигово празнува Априлското въстание всяка година, а в учебника не се споменава като център на боевете.
Помагалото е по предмета „Човекът и обществото“, а по темата, посветена на Априлската епопея, били споменати единствено Батак, Панагюрище, Копривщица и Клисура. За Брацигово  се казвало само, че въстанието било набързо потушено след пристигането на турската войска. Всъщност, това е единственият град, който останал непревзет след 23 дни на бурни битки.
„Крайно възмутени сме - градът ни е участвал с над 1300 въстаници и конница от 80 коня”, заяви шефката на местния парламент Денка Николова.
Въпросният учебник не правел изключение – оказало се, че и в другите помагала по българска история Брацигово и местният герой и революционер от Априлското въстание Васил Петлешков били игнорирани.
Общинският съвет е изпратил протестна декларация до образователния министър Сергей Игнатов.
Във Враца пък е тръгнала инициатива да преместят 120-годишен паметник на Христо Ботев в местния музей. Предложението е внесено за разглеждане в Общинския съвет и от няколко седмици е изправило на тръни населението на града.

Учителите са патриоти –
обучават по записки
- Г-н Димитров, как ще коментирате факта, че град Брацигово и Васил Петлешков не са включени като участници в Априлското въстание в няколко учебника по история на България?
- Не се учудвам. Ако има нещо за учудване, то е, че все още се намират по няколко реда за Априлското въстание, тъй като тенденцията във всички учебници е въобще да не се споменава за него. Тези учебници ги пишат група хора около една „червена къща“ (център за култура и дебат, който обслужва протурски интереси, б.р.), които смятат Априлското въстание за махленска свада, а четата на Христо Ботев за терористи. Очевидно нашите деца ще научават истината за Брацигово и Васил Петлешков по други канали – от телевизия СКАТ, от моето предаване (по БНТ – б.а.), от вестници, списания и други – не академични книги, достъпни за обикновените читатели (в бр. 62 на “Десант” бе пуликувана голяма статия за него, б. р.).
- Каква е истината за Брацигово?
- Брацигово е единственият непобеден град в Априлското въстание. Брациговските въстаници – около 1300 души, добре въоръжени, разделени на няколко отряда, отбиват в течение на 23 дни всички атаки срещу градчето и не са победени в нито едно сражение. Когато вече турските сили виждат, че те са непреодолими, влизат в преговори с тях и успяват да ги накарат да сложат оръжие, като са арестувани само ръководителите. Загинали са едва няколко от тях, и то от самоубийство. Васил Петлешков е бил много измъчван и именно затова се е самоубил.
- А кой е виновен за това, което се случва вече толкова години с българските учебници?
- Отговорностите в такива случаи обикновено се размиват, тъй като някакъв колективен орган взима решение – комисия, съставена от няколко човека, изчита текста и се подписва с висшегласие или с консенсус и персонално никого не можеш да обвиниш. В случая комисията е към Mинистерството на просветата. Хубавото е, че живеем в условия на демокрация и децата могат и по други канали да научат какво се е случило по време на Априлското въстание.
- Какви са вашите наблюдения за възпитанието на днешните ученици в духа на патриотизма и родолюбието в училищата?
- Всичко зависи от учителите - лично съм се убедил, защото един ден дъщеря ми се завърна от училище и каза – преподавателката ни каза да не учим от учебника, а по записки. Ако учителят е патриот, той ще преподаде истината на децата. Ако е някакъв катил - естествено, че няма. По-голямата част от българските учители правилно казват на децата – няма да учите по тоя учебник, а по това, което аз ви диктувам. При мен в музея идват много групи, водени от учителите си, включително и днес (сряда – б.а.) и виждам, че като цяло българските учители по история са патриоти.
- Едно от обичайните обвинения към издателите на учебниците е, че се пише на много висок стил, непонятен за учениците. Вие имате ли такива впечатления?
- Имам, да. И се смях до сълзи оня ден, когато едно дете в трети клас на, 7-8 години, очевидно не можейки да се справи, дойде при мене. И там имаше такива въпроси като – какво се случи 1396 г. и кой век е 1396 г. Е, дявол да го вземе, може би трябва да си малко по-голям, за да решиш, че 1396 г. е датата на падане на Видинското царство и че е 14-и век. Аз мисля, че и по-големите хора трудно биха могли да определят примерно 1583 г. кой век е. Учебниците действително са написани на висок стил, но това е нормално – академичните учени, дори когато са много добри, не могат да пишат популярно, те използват и чуждици, които са приемливи в академичния език, но затруднява децата от втори, трети, четвърти клас.
- Може ли да се каже, че днес патриотичната идея преживява ренесанс?
- Да, наистина е така. Това е радостно и аз го предричах в най-тежките години. Тогава съм разговарял с вашия собственик (Валери Симеонов – б.а.), който беше леко отчаян - известно е, че той е голям патриот. Но му казах – не бой се, щом натискат силно пружината или махалото в едната посока, тя се връща със страшна сила обратно. Виждате колко патриотични и исторически предавания има по много телевизии. Книгите на историческа тематика пък са с най-голям тираж – надминават десетократно тиражите на романите. Обществото много рязко реагира на посегателствата върху българската история, какъвто беше случаят с „мита за Батак“. Навремето, с известна нескромност – аз първи започнах, но не очаквах тази реакция от всички български медии, за някои от които, като телевизия СКАТ, беше водеща тема в продължение на месеци. Не забравяйте, че в резултат на всичко това канонизирахме и мъчениците от Батак, с което забихме окончателно пирона върху ковчега на националните нихилисти поне по този случай. Ще го забиеме и по случая с Брацигово, и по случая с Враца. Не знам дали знаете, в момента и във Враца хората протестират.
- Какво точно се случва там?
- Във Враца стар паметник на Ботев, построен преди 120 години, искат да го местят в музея. Ама, той не е правен за музея, той е правен да го гледат хората, да се поклонят. Освен това на паметника са изписани имената на всички 200 Ботеви четници, които в музея няма да могат да се четат, защото ще бъдат от страните, които са скрити за зрителите. Паметникът е редно да е на площад, за да го гледат хората от всички страни, да се покланят на героите. Не бива да стои в музей.
- Казват, че във Враца имало друг паметник на Ботев и не можело да има два негови монумента.
- Ах, как да не може! Христо Ботев заслужава не два, а пет паметника.
- Чие е решението да се премести този паметник в музея?
- Е, още няма решение. Внесено е в Градския съвет, дано той се осъзнае и да не направи тази груба грешка. Но там от чуждата етническа партия (ДПС – б.а.) нямат силна структура. Така че цялата тази мъка си е наша, българска работа.
- Наскоро казахте, че на Васил Божков колекцията е законна, това малко  скандализира общественото мнение.
- Защо ще го скандализира? Къде сте прочели такова нещо - няма начин. Колекцията е декларирана и регистрирана, както изисква Законът за паметниците на културата. Васил Божков я е направил – и понеже е много горд, не се защитава сам, не знам дали има достатъчно добър пиар да направи това нещо. Но аз никога няма да допусна в Националния музей да влезе частна колекция, която не е надлежно регистрирана по установения ред. И трябва да ви кажа, че като се запознах с документите, видях, че той прави нещо, което правят много руски бизнесмени - купуват изнесени съкровища и си ги връщат в държавата. Последният пример е от снощи - един руски бизнесмен за няколко милиона долара купил спускаемия апарат, с който беше изстреляно кучето Лайка. Познайте как е бил изнесен в Америка.
- И Божков ли прави същото?
- На Божков около три четвърти от паметниците-ритони са купени от чужбина, те са били вече изнесени от България в последните 200 години.


В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки