Валентин Николов: „Атака” дискредитира българския национализъм
03 Юни 2011, Петък
Псевдопатриотът Павел Шопов се натискал за избираеми места в листите на ДПС, казва напусналият семейната партия на Сидеров народен представител
Автор: Интервю на Пламен Николов
- Господин Николов, Вие напуснахте „Атака” в знак на несъгласие с поведението на ръководството на партията и лично на лидера Волен Сидеров. Защо обаче точно сега, в навечерието на изборите?
- С наближаването на изборите наблюдаваме активизация на ръководството на „Атака” като единствената цел е вдигане на вече оскъдния рейтинг на партията. Търпението започва да се изчерпва с безобразното поведение на Сидеров пред патриаршеската катедрала навръх Великден.
Последва неадекватната му, недипломатична и безполезна за страната среща с американския посланик в ресторанта. Дойде ред и на безпрецедентната гавра с паметта на новомъчениците от Батак в деня, в който целият град отдаваше почит на саможертвата им.
Не мога да приема за адекватно и нормално поведение като това на Сидеров и хората около него – не мисля, че е нормално да се блъскат деца на сцената. Присъствах на това събитие и когато видях какво се случва, напуснах незабавно мястото. Дойде и скандалът пред джамията, който протече по предварително подготвен сценарий и определено бе предизвикан от активисти на партия „Атака”.
Съвсем логично според мен тези хулигански прояви бяха заклеймени с почти пълно единодушие от българския парламент. С всички тези действия обаче ръководството на „Атака” и лидерът Сидеров ще постигнат точно обратния ефект. Ако продължат в същия дух на изборите наесен, не само Сидеров няма да стане президент, но и трудно ще изберат дори селски кмет. Именно затова се разграничих категорично от тази партия.
- Какво постигна Волен Сидеров със скандала пред джамията?
- Той дискредитира българския национализъм. Вместо да предложи и да настоява за приемането на специални закони, регулиращи строежа и експлоатацията на нехристиянски религиозни храмове, както обещаваше предизборно, този човек сътвори една хулиганска проява с цел повдигане на рейтинга.
Така обаче Сидеров само излага българския патриотизъм и работи против националните интереси, създавайки поле за раздухване на религиозна нетърпимост. Сред обществеността се изгражда образ на патриота като хулиган и лумпен. Именно това не приемам, считам себе си за нормален човек и не мога да остана в партия, която си служи с подобни прийоми.
- Съгласен ли сте с тезата, че с тези си действия Сидеров мобилизира електората на ДПС?
- Напълно. Видяхте, че Доган се събуди от двегодишния сън и наруши мълчанието си, за да тръби нагло, че без гласовете на ДПС не може да бъде избран следващия български президент. Нормално е след тези действия на Сидеров електоратът на ДПС да се стресне, да се мобилизира максимално и няма да се учудя, ако на следващите избори Доган постигне още по-добър резултат.
С действията си Сидеров налива вода в мелницата на ДПС, и то в изключително подходящ за Доган момент. Неслучайно партиите на Сидеров и Доган са олицетворявани със скачени съдове.
- Волен Сидеров каза за Вас: „Напускат ме хора, които аз съм направил депутати”...
- Народен представител ме направиха избирателите в Добричка област. Без да скромнича, мога да твърдя, че съм направил за „Атака” повече, отколкото партията за мен. Когато преди 5 години станах областен и общински председател в Добрич, организацията беше срината. Започнахме от нулата. Изградихме всички структури по места.
Такива резултати Волен Сидеров не е постигал дори в родния си град Ямбол. В партийния официоз „Атака” прочетох декларация, с която уж хората на събранието, проведено на 27 май, ме заклеймили и се разграничили от моите действия.
Имам информация, че въпросната декларация е била подготвена предварително от националното ръководство на партията, била е прочетена и дори не е била гласувана от местните активисти.
Напротив – в залата е имало хора, които са ме защитили и са признали заслугите ми за изборните резултати на „Атака” в Добричко.
В първите дни след като напуснах партията, ми се обадиха почти всички общински председатели и ме попитаха какво да правят, има ли смисъл да остават. Посъветвах ги да вземат сами решението си.
- Лидерът на „Атака” отрича да има каквито и да е финансови и парични взаимоотношения и зависимост, в която са поставени депутати от „Атака”. Кажете най-накрая, каква е истината?
- 30-40 депутати и кандидат-депутати от „Атака” са подписали договори за поръчителство за 150 000 евро в полза на офшорни компании. Сидеров се хваща за термина “записна заповед” и нагло лъже, отричайки да държи в зависимост народни представители.
Той се позовава и на прокурорска проверка, при която обаче босът на „Атака” посочи избирателно определени депутати от най-близкото му обкръжение, които не бяха подписвали договори. Тази форма на зависимост бе задължително условие, за да получиш избираемо място в листа на „Атака”.
Договорите бяха подписани в кантората на Явор Нотев в един ден непосредствено преди регистрацията на кандидатдепутатските листи. В момента 15 депутати от партията са зависими. Никога не съм отричал, че подобен документ съм подписвал и аз. В моя случай и в този на другите напуснали колеги отношенията са в общи линии почти уредени.
Ще сезираме Комисията за борба с корупцията и конфликта на интереси в Народното събрание и Главна прокуратура. Тази порочна практика трябва да бъде разнищена и преустановена, за да не работят народните представители в зависимост. Нека хората разберат кой тръби, че е против офшорните фирми, а работи именно с тях.
- Волен Сидеров заговори за финансови мотиви при напусналите парламентарната му група. На Вас някой плати ли ви?
- Крадецът вика “дръжте крадеца”. Нямам никакви финансови взаимоотношения с друга партия, но е твърде вероятно да насоча субсидията, която държавата дава за спечелените от мен гласове, защото не желая тя да влиза в касите на семейната партия „Атака”, респективно в нечии джобове.
Искам да попитам през изминалите 5 години колко пари от милионите, които „Атака” получи като държавни субсидии, са похарчени за издръжка на организациите в Добрич. Едва от няколко месеца плащат партийните офиси. А дотогава огромната част от финансирането на дейността и предизборните кампании бе с лични средства на хора от местното ръководство в Добрич и областта.
- В хора за морала и цената се включи и дясната ръка на Сидеров – Павел Шопов.
- На моралиста Шопов искам да напомня, че още не се е извинил на хората в Българево за репликата “Ти българин ли си или гагаузин”. С лека ръка този псевдопатриот определи гагаузите за небългари и дори не намери достойнство, за да се извини.
Неотдавна от трибуната на Народното събрание депутатът Рамадан Аталай разкри, че Павел Шопов е подавал заявление за членство в ДПС. После стана ясно, че е висял дни наред в централата на партията на Доган през 2001 г., за да проси избираемо място в листите на ДПС. Сами можете да си направите сметката за какво говорим – за национализъм, или за фалш.
- „Атака” подкрепя управляващите от ГЕРБ и по този начин участва в управлението на страната. В каква степен според Вас тази партия изпълнява предизборните си обещания?
- В почти никаква. И аз искам да се извиня на моите избиратели в Добричка област, защото и аз съм агитирал и съм обещавал, че идеите, които „Атака” прокламира в предизборната си програма, ще бъдат реализирани. Има една книжка, озаглавена „Подкрепи „Атака”, спаси България” с лика на вожда на корицата.
Там е записано всичко, което тази партия обещаваше преди изборите. Сeга искам да попитам какво направи „Атака”, за да изпълни например обещанието си, че ще се бори за ДДС от 15 процента, нулева ставка на основните храни и за лекарствата.
Лично Волен Сидеров от парламентарната трибуна защити оставането на ДДС от 20 % върху всички медикаменти. Какво направи „Атака” за въвеждане на семейното подоходно облагане, за данък върху трансферите на офшорните компании, облекчения в лицензионния режим за предприемачите, осигуряване приоритет на българския бизнес. Но за да се случи нещо и да бъде приета определена идея, трябва да се внесе проектозакон. А такива внесени няма.
- Така или иначе, предстои преструктуриране на патриотичния вот след изпълненията на лидера на „Атака” и логичното разочарование на доскорошни поддръжници на партията. В каква посока очаквате да се трансформират гласовете на доскорошните атакисти?
- Хората вече в голяма степен прозряха фалшивия патриотизъм на „Атака”, на лидера й и най-близкото му обкръжение. Вероятно тези, които бяха повярвали на Сидеров, ще потърсят алтернатива в други патриотични организации.
Например, новата формация на Валери Симеонов. За разлика от Волен Сидеров той в продължение на 17 години е показал последователност в отстояването на идеите на патриотизма. Друга формация с последователно поведение е ВМРО.