Душана Здравкова: С назначението на Владимира Янева чашата преля


Душана Здравкова: С назначението на Владимира Янева чашата преля
17 Юни 2011, Петък


В сряда Съюза на съдиите в България (ССБ) в открито писмо отправи искане за оставка на целия Висш съдебен съвет, заради „безпрецедентна криза на общественото доверие“.


Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов lisicov@desant.net

Магистратите настояват за радикални мерки по реорганизация на ВСС. Потърсихме за коментар Душана Здравкова, която преди две седмици пък подаде оставка като окръжен съдия във Варна след последните скандални назначения в системата.

Здравкова е бивш председател на сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ и депутат в предния мандат на Европейския парламент. Тя напусна сдружението преди няколко години, разочарована от развитието на събитията в партия ГЕРБ.

- Г-жо Здравкова, член ли сте на Съюза на съдиите в България (ССБ), който в сряда поиска оставка на целия Висш съдебен съвет?

- Бях член преди да стана евродепутат. След това не поднових членството си, но винаги съм била съпричастна с колегите в общата ни работа.

- Запознахте ли се с откритото писмо, провокирано от последните скандални назначения в съдебната система?

- Не детайлно, запознах се само с това, което е излязло в медиите, но подкрепям позицията на колегите. ССБ е авторитетна неправителствена организация, която обединява на професионален принцип най-много съдии в България.
 
- Това е донякъде продължение на акта, който вие направихте преди две седмици – подадохте оставка като окръжен съдия във Варна. Тя вече приета ли е и кой всъщност трябва да я приеме?

- Оставката трябва да бъде приета от ВСС. Чакам колегите да вземат своето решение. Колкото до това дали писмото на ССБ е продължение на моята реакция – не е, защото съдиите, които имат позиции в системата, каквито са тези в ССБ, изразяват по свой начин, със свои действия това, което и аз направих с оставката си. Това са различни прояви на несъгласие с взетите решения и с цялостната работа на ВСС.

- В писмото се говори и за „безпрецедентна криза“ в системата. Толкова ли е сериозно положението – достигнат ли е краен предел?

- Пределите са разтегливи, винаги може да стане и по-лошо. Въпросът е защо трябва да се стига до такива кризисни ситуации. Мисля обаче, че наистина е дошъл моментът за сериозна дискусия – за това каква трябва да бъде съдебната система, как трябва тя да се управлява. Или да се върна на една моя стара идея – за нов конституционен модел, включващ и реформа в съдебната система.

Очевидно сега действащата конституция не може да отговори на очакванията на гражданите. Явно и дълго чаканата съдебна реформа не може да се случи, въпреки последователните критики, които идват с докладите на ЕС. Съдебната система винаги е сред най-критикуваните сфери.

Аз обаче считам, че проблемите в нея са конституционно заложени. Има, разбира се, и субективни фактори – морал, лично достойнство и поведение на хората от тази система, която аз познавам достатъчно добре след толкова години професионална кариера в нея.

- Искате реформа на съдебната система чрез промяна на конституцията, но това изисква свикване на Велико народно събрание.

- Така е. Но аз отдавна съм изразила следното мнение – Велико народно събрание трябва да се свика единствено, за да се саморазпусне. Такъв вид парламент няма никъде в Европа, това е изживяло своето време. Трябва да се даде възможност на обикновеното Народно събрание да променя конституцията по определени механизми.

Когато това се случи, ще се отворят възможности за истински ползотворни дискусии, защото тогава няма постоянно да се разсъждава – ама, трябва ли сега, или не трябва да се свика Велико народно събрание за тази и тази промяна. Крайно време е професионалистите и представителите на гражданското общество сериозно да се заемат с въпроса и това да дойде на дневен ред.

- Назначението на Владимира Янева действително ли е толкова скандално?

- Не, проблемът не е в конкретния избор, той е цяла поредица от подобни избори. Това може би е капката, която преля чашата – професионалното търпение на съдиите. Проблемът е, че изобщо съществуват правила, които позволяват това да се случи. Аз затова настоявам за тяхната промяна.

Когато има такава възможност, дали ще е Владимира Янева, дали ще е Георги Колев, който беше единствен кандидат и беше преценено, че той е най-удачният избор за председател на Върховния административен съд (ВАС), няма значение.

В случая с Колев – толкова ли нямаше професионалисти – административни съдии с дългогодишен опит, доказали своите професионални качества, които да заемат длъжността, та трябваше един наказателен съдия да оглави ВАС? Това може да се случи, когато не са ясни или не са добри правилата.

От една страна има изключително голямо формализиране – правят се кадрови справки като брой на отменените актове на съдиите примерно и т.н. В случая сигурно такава справка също е била направена, но друго, много съществено, е пропуснато – вероятността за конфликт на интереси в работата на дадения съдия.

Оттук нататък аз поставям под съмнение и предходните избори, направени от ВСС. Трябваше ли двама членове на ВСС да подадат оставки, за да може инспекторатът да бъде накаран да си свърши работата? А преди, като е нямало оставки, какво се е случвало? Оказа се, че ние спазваме буквата, но не спазваме духа на закона. А в случая духът на закона е да се избере най-подходящия административен ръководител.

- Защо се хванахте да представлявате ГЕРБ преди пет години, не виждахте ли с какви хора си имате работа?

- Вижте, първо аз бях учредител на сдружение „Граждани за европейско развитие на България“, а партията взе само абревиатурата – ГЕРБ, по мое предложение. В този смисъл аз не
съм отстъпила от своите позиции на човек, който е за активизиране на гражданското общество и за стимулиране на активната гражданска позиция.

Аз наистина вярвах, че това ще се случи и че сдружението ще бъде двигателят, инициаторът на проекти, на каузи, на стратегии, а партията просто ще изпълнява тези идеи. Но това, за съжаление, не се случи.

- Все пак се знае, че съдиите нямат право да членуват в партии...

- Не, разбира се, ние сме деполитизирани, но не това е била причината да не стана член на партията. Защото когато се създаде политическа партия ГЕРБ, аз бях депутат в ЕП. Така че нищо не ми е пречело да стана партиен член.

Просто не одобрявам партийния модел така, както той действа в България и считам, че двигателите на обществената промяна трябва да бъдат гражданите и гражданските движения, а партиите да бъдат механизмът, с който те се реализират.

- Алексей Петров изрази желание да влезете в неговия екип. Какво мислите за това предложение?

- По принцип аз съм човек, който работи по граждански проекти. С това  съм се занимавала и преди ГЕРБ, и по времето на ГЕРБ, с това се занимавам и сега. Продължавам да съм ангажирана с граждански каузи, даже в момента работя по финансирането на неправителствени организации чрез европейски програми. Така че с всеки, който има подобни идеи, имаме общ път.


В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки