Автобуси-ковчези задръстват България


Автобуси-ковчези задръстват България
Катастрофиралият автобус, потопил в кръв автомагистрала „Тракия“
17 Юни 2011, Петък


Малко след полунощ в сряда автобус, нает от обвитата с печална слава бургаската фирма "Ентуртранс", пътуващ от София за Бургас

Автор: Фани Христозова Снимки Николай Недев и СКАТ ТВ

и управляван от 43-годишният Светослав Димитров, катастрофира на автомагистрала "Тракия" и се превърна в погреб за 8 души.

Шестима останаха на място, смлени от арматурите на рейса. Други двама, сред които говорителката на Областната дирекция на МВР-Стара Загора главен инспектор Йонка Георгиева, починаха по-късно в пловдивската болница.

Драмата на магистрала „Тракия“ е само част от цяла поредица катастрофи с амортизирани български автобуси. Черната статистика е смразяваща – на 4 април 2004 г. на връщане от Дубровник български автобус, превозващ ученици от Свищов и техните учители, пада в каньона на река Лим до село Гостун. Загиват 12 деца.

На 7 декември 2006 г. турчинът Синан Алиев – шофьор на неизправен камион,  натоварен с жито от Държавния резерв, източено от близка до ДПС фирма, блъска градски автобус край град Бяла, който пада в река Янтра – жертвите са 18.

На 28 май 2009 г., на път за традиционния събор по Спасовден, 17 души загиват на връх Бакаджик, след като шофьорът на 20-годишен автобус „Чавдар” губи контрол върху управлението и помита група пешеходци.

На 20 юли 2010 г., рано сутринта около 7,30 часа, на автомагистрала „Тракия“ в района на „Траянови врати“ става тежка катастрофа, като малко преди тунела автобус с 30 пътници се забива в тежкотоварен камион. За щастие жертви няма, но 13 души са с наранявания...

След всяка подобна трагедия властта лицемерно се пита „Кой е виновен?“. И бързо поднася  на разгневената общественост необходимия „виновник“ – това „като по закон“ е водачът на автобуса, който изкарва по принуда по 16 часа зад волана за жълти стотинки и работи без почивка всеки ден.

В повечето случаи обаче шофьорите са най-малко виновните, защото няма как те да носят отговорността, че държавата допуска саморазпадащи се автобуси да пътуват по вътрешните линии. Не те, а държавата прави компромиси с транспортните фирми и им позволява да внасят у нас рейсове, произведени едва ли не през Балканската война.

Тъкмо държавната администрация все така безгрижно не проявява воля да въведе реален контрол върху тези возила и не си мърда пръста да сложи край на фиктивните технически прегледи.

Нима седящият за волана отруден мъж е този, който разрешава на фирми с десетки актове за неизправност в досиетата си да продължават да си развяват лиценза като байрак и да продължават да извършват необезпокоявани транспортната си дейност.

Последният случай на автомагистрала „Тракия“ е доказателство за това. На практика се оказва, че бургаската дирекция на ДАИ буквално е задръстена с жалби срещу превозвача –
за потрошени автобуси, за отказали спирачки на возилата, за неработещи инсталации, за това, че това, че хора пътуват правостоящи по 340 километра, понеже  фирмата била продала повече билети от реалните места и рейсовете се пръскали по шевовете...

Още през януари 2010 г. един неин пътник разпространи из интернет клипче, в което се вижда, че в 27-местен автобус се возят 36 човека.

През април следващата година друг клиент пусна в мрежата видеоматериал, който документира как автобус на същата фирма препуска по магистралата със 130 км/ч при максимално допустима скорост 100 км/ч. Въпреки многобройните актове в „актива“ на компанията обаче, както виждаме, тя продължава да рискува живота на хората. И макар че още през зимата изпада във фалит, продължава да развива успешен бизнес.

Защото предлага на пазара най-ниските цени – по 20 лева за билет до София, и така разбива конкуренцията.

За да покрие все пак изискванията за безопасност, „Ентуртранс“ купува нови  „Мерцедес“-и. Но след като изпада в несъстоятелност, спира да плаща вноските по договора за покупка и преди повече от година на возилата е направен запор и те са върнати в столицата. Така в  автопарка на фирмата остават само прогнилите автобуси. Това не й пречи всеки ден да реализира по четири курса само от София до Бургас.

В същото време се оказва, че собственикът на „Ентуртранс“ Ениз Ченгел е биларестуван на българо-турската граница при опит да излезе от страната. Както стана ясно, срещу него има издадена европейска заповед за арест, тъй като през 2003 г., докато все още развива преуспяващ бизнес в България, е осъден задочно от румънски съд на три години и половина затвор заради намушкване с нож.

С решение на съда в Констанца от 9 април 2010 г. обаче  присъдата на базата, на която е издадена европейска заповед за арест, е отменена. И с това  отпада основанието за общодържавното издирване на турския гражданин. От този момент нататък лицето не фигурира в базите данни на правоохранителните служби.

И докато българските власти умуват да отпадне ли мярката за неотклонение на бизнесмена,  Ченгел успява чрез сложна схема от документни еквилибристики  да прехвърли собствеността на превозваческата си фирма и „продава“ автобусите на 21-годишния си  племенник и бивш съдружник Борак Саглам.

Борак пък е управител на фирма „Бургас тур 90“, която иначе няма лиценз за превоз. Именно на нея „Ентуртранс“ преотдава срещу договор автопарка от рейсовете-ветерани, с които компанията продължава да изпълнява курсовете си в страната.

С автобус от същата „партида“ е извършен и фаталният превоз на 15 юни. Отлично информирани източници разкриха пред „Десант“, че преди да бъдат пуснати в експлоатация, същите тези автобуси са преминали през сервиз в Турция, за да добият търговски вид. Ремонтът обаче очевидно е бил само козметичен.


Николай Точев, шеф на централния офис на „Ентуртранс“:
Светкавицата не поразява два пъти на едно и също място

„Светкавицата не поразява два пъти на едно и също място“ – с тези думи ръководителят на централния офис на „Ентуртранс“ Николай Точев успокояваше клиентите, които в сряда буквално загряха до червено телефоните, за да питат „Безопасни ли са рейсовете на фирмата?“.

Що се отнася до това дали е гарантирана сигурността на шофьорите, Точев поясни образно пред „Десант“, че: „Ако някой падне от високо ще е или алпинист, или коминочистач. Те (шофьорите) знаят за какво става дума“ и допълни, че дори автобусът да е бил чисто нов, пак можело да стане такъв инцидент. „Освен това – уточни той – този автобус не е в най-лошото състояние“!

Николай Точев е бивш  шеф на ДАИ-Бургас. Той е и ексдиректор на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” към транспортното министерство. Именно това е ведомството, което издава лицензите на превозвачите и на пунктовете за технически преглед на превозни средства, а също и контролира работата им.


Метла за шефовете на ДАИ

Още в деня на инцидента министърът на транспорта Ивайло Московски измете целокупно цялото ръководство на Областната дирекция на ДАИ в Бургас и шефовете на централното управление на  Автомобилна администрация към транспортното министерство и отне лиценза на фирма «Ентуртранс“, наела автобуса за фаталния курс.

След като стана белята, Московски светкавично констатира значителни пропуски в работата на подчинените му – занижен контрол и извършване на проверки, но само проформа. Подчинените му са допуснали върха на беззаконието, като необезпокоявано са оставили фирма без лиценз да превозва хора с лиценза на компания, която от месеци е в несъстоятелност и срещу която са съставени куп актове за почти всички възможни нарушения. За такива ситуации народът казва: „След дъжд качулка“.

Ден преди да бъде уволнен, шефът на ДАИ-Бургас Николай Милушев заяви пред наш репортер: „Според мен автобусите на тази фирма отдавна трябваше да бъдат спрени. Тази компания няма място на пазара – не само защото автопаркът й е остарял. Проблемът й е и че има десетки оплаквания от пътници-клиенти. И ако за един превозвач на месец имаме по един сигнал, то за „Ентуртранс" за това време постъпват поне по четири оплаквания“.


Николай Точев Николай Милушев

В категории: Разследвания , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки