US-прокурорът Роб Ливърмор: Българската прокуратура е неефективна


US-прокурорът Роб Ливърмор: Българската прокуратура е неефективна
11 Юли 2011, Понеделник


Роб Ливърмор е работил 5 години в Отдела за борба с организираната престъпност и корупцията към Департамента по правосъдие.


Автор: интервю на Лора Бориславова

Той често идвав България по повод съвместни проекти за борба с наркотрафика, пране на пари и корупцията.  Наскоро беше в Благоевград и Дупница, където прояви жив интерес към делото на братя Галеви.

- Съдебното разследване е твърде формално, у нас съдиите държат на буквата, а не на духа на закона. Доскоро не се признаваха СРС-та дори като доказателствен материал. Как стоят нещата в САЩ?

- В САЩ?можем да поискаме от съда да намали наказанието на даден престъпник, ако той предостави съществена помощ в разследването. Това е много полезно в случаи на организирана престъпност.

Обикновено непосредствените извършители на престъпленията са едни, а онези, които замислят и ръководят престъпните деяния, са съвсем други. Много е трудно обаче да се обвини шефа, защото той не си цапа ръцете. По тази причина в САЩ е позволено да се използват показанията на престъпници от ниските нива, за  да бъдат осъдени техните босове.

- Ефективно ли е българското правосъдие?

- Българската система на наказателно правосъдие е много ефективна за обикновените престъпници и групите организирана престъпност на ниско равнище. Полагат се големи усилия да се преследват и по-високите нива на организираната престъпност. Очевиден е стремежът да се разследват не само непосредствените извършители на престъпленията, а и хората, които ги поръчват.

- Знам, че вие може да разследвате лица във всички точки на САЩ, докато в България например, районите прокурори не се занимават с босовете на организирани престъпни групи, те са подсъдни на по-висша инстанция. Прокурорите от Самоков нямат право да разследват бандити от Дупница например!?

- Работата на един прокурор в САЩ е много различна от тази на български прокурор. В САЩ прокуратурата може да работи по усмотрение. Това означава, че макар да има извършено престъпление, ние не сме длъжни да го преследваме.

Ако аз съм твърде зает с други случаи, ако доказателството е твърде слабо, мога да кажа „не“ по телефона на следователя без да се мотивирам за това писменo. Така можем да отделим много време върху най-важните случаи.

А ми е направило впечатление, че българските прокурори прекарват голяма част от деня си в писане. Te oтделят много време и за  работа по случаи, които всеки знае, че нямат никакъв шанс за успех или над сравнително маловажни случаи и други административни въпроси. Тъй като са длъжни да правят това по закон, излиза, че именно законът ги прави крайно неефективни.


В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки