Стоян Иванов: Волен Сидеров помага на ДПС


Стоян Иванов: Волен Сидеров помага на ДПС
15 Юли 2011, Петък


Стоян Иванов е независим народен представител, 48-годишен.


Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов lisicov@desant.net

Добре познат на зрителите на СКАТ от предаването „Предизвикано”, което той водеше до средата на 2009 г., преди да седне на депутатската скамейка. На 8 юли т. г. Иванов стана поредният народен избраник, напуснал редиците на партия „Атака“.


Г-н Иванов, връзката с вас се оказа много затруднена тези дни. Защо така?

- Защото моите колеги от „Атака” ми блокираха телефона, когато ги напуснах. А това е личният ми номер, който ползвам от 11 години. Исках да си платя старите сметки и да изляза и от телефонната група, в която миналата година с голямо врънкане ме вкараха бившите ми съпартийци.

Вместо това обаче, колегите побързаха да блокират номера ми. Това са високо уважаемите депутати от „Атака“ и високо уважаемият Волен Сидеров, на когото съм оставил и партийната субсидия, която можех да прехвърля на друга партия, по подобие на останалите напуснали атакисти.


- Излязохте от парламентарната група на „Атака“ в деня, в който Волен Сидеров прочете декларация, с която оттегли подкрепата си за ГЕРБ. Това случайно съвпадение ли е?

- Вие сигурен ли сте, че декларацията съдържаше точно това? Аз не чух в нея той да казва категорично, че минава в опозиция и преустановява подкрепата си за ГЕРБ. Отново имаше някакви неясни твърдения, че Волен бил много против политиката на управляващата партия. Но като е много против, защо две години абсолютно безропотно гласуваше всичко, което предлагаха управляващите?

- Все пак какво мислите, че ще е поведението на „Атака“ оттук нататък? Очаквате ли да продължи да подкрепя правителството?

- Не мога да кажа. Действията, конкретно на Волен Сидеров, са адски непредвидими, защото те не следват някаква ясна логика. Но прави ли ви впечатление, че той обърна политиката си на 180 градуса в момента, в който отказаха да го изберат за председател на комисията по корупция?


- Т. е. Сидеров действа на базата на лични отношения?

- Ами, ако ставаше въпрос за принципни възражения и поставяне на ясни условия, то това трябваше да се случи още в есента на 2009 г., когато в парламента бяха приети редица текстове, които са диаметрално противоположни на програмата на „Атака“.

Например в нея се съдържа идея за намаляване на ДДС върху лекарствата и върху учебниците. Стигна се до срамната ситуация една дясна, неолиберална партия, като СДС, да го предложи. И тъй като аз и други колеги тогава не искахме да гласуваме в подкрепа на текст, който да остави ДДС-то същото, се правиха едва ли не опити да ни изнудват да направим точно това.

Самият Волен Сидеров гласува против намаляване ДДС за лекарствата, без дори да постави условие пред ГЕРБ това да се приеме, когато отмине кризата. В крайна сметка обещали сме го и за нас са гласували 400 хиляди души. Заради тях бяхме длъжни да го изискаме от управляващите рано или късно. Нали подкрепата ни за ГЕРБ трябваше да бъде безкористна, а не безусловна. Има разлика между двете понятия.


- Вие вече като независим можете да дадете обективна оценка на правителството и на управлението на ГЕРБ. Каква е тя?

- Определено имам доста резерви и доста критики към управлението на ГЕРБ, но не мисля, че то е по-лошо, отколкото беше предишното. За жалост обаче, не е това добро управление, за което министър-председателят се опитва да го представи. Има немалко пропуснати възможности и хаотични и непоследователни действия, в най-голяма степен в областта на икономиката и защитата на националните интереси.

- Сега предстои нов вот на недоверие. Как смятате да гласувате?

- Като видя мотивите за него, тогава ще реша. Сега поне ще си взимам решенията абсолютно самостоятелно. До онзи ден, макар че си изразявах позицията, все пак се опитвах да бъда лоялен към решенията на групата на партията, към която принадлежах. А по отношение на вота, притеснявам се единствено от това кой, какво и защо го внася. В случая това е „Движението за права и свободи“, подкрепено гръмогласно от Иван Костов. Извинявайте, но как ме виждате да застана в един отбор с ДПС на Ахмед Доган и с Костов?

- Е, да, но неопетнени политици у нас няма. Иначе пък ще застанете на страната на Бойко Борисов, който закриля контрабандата, както стана ясно от едни СРС-та в началото на годината.

- Не, няма да застана на страната на Бойко Борисов. Но не бих могъл да застана и на страната на тези, които ви изброих. Защото първо е ясно, че вотът няма да мине. И второ, което е също много интересно – какво ни предлагат всъщност в момента? Служебно правителство, направено от агент Гоце, което ще подготви следващите избори? Е, не. Благодаря.

- Сега очаквате ли да ви поискат 150 хиляди евро, след като и вие се оказахте не достатъчно лоялен към Волен Сидеров?

- Този въпрос засяга десетки депутати и кандидат-депутати от „Атака”. Преди изборите Волен Сидеров ми каза, че трябва да подпиша, че ставало въпрос за абсолютна формалност, че няма въобще изтеглени кредити, че няма регистрирани такива фирми. После, след като колегата от СКАТ Валентин Касабов постави въпроса, аз се поразрових и установих, че такива фирми има регистрирани и че те са действащи офшорки, въпреки уверенията на Сидеров, че не е така.

Собственици на дружествата пък се оказаха портиер в централата на „Атака” и вуйчо на Капка Сидерова. Убедих се за сетен път, че Волен ме е гледал право в очите и ме е лъгал и то многократно. Излъга и че ще изчисти проблема с тези договори.

Така че не бих се учудил, ако по някое време – дали ще е днес, след две или след три години, цъфне някоя друга, пак офшорна фирма, неизвестна до този момент за нас, регистрирана пак на някои острови, която да покаже документ, че е изкупила съответния дълг от старите офшорки и да тръгне да си го търси от тези няколко десетки души, които бяха подведени преди изборите.


- Вие защо предпочетохте партийната субсидия да остане в партия „Атака“?

- Защото не исках да дам възможност на Сидеров да ме обвини, че съм се продал. Това е типичен негов подход, който той използва дори срещу най-близките си – срещу бивши свои приятели и дори срещу хора, които го изстреляха нависоко към политическата сфера, като собственика на телевизия СКАТ (Валери Симеонов – б.а.), който му е бил и съученик. И понеже очаквах обвинения и към мен, че съм се продал - ами, ето - видя се, че не съм се продал.

Оставил съм парите в партия „Атака” и не съм напуснал заради субсидията. Напускам заради принципно несъгласие, защото се осъзнах окончателно. До последно се опитвах да повярвам, че това не е възможно. Че този човек, който се е клел в очите на всички, в името на България и патриотичната идея, ще се поправи.

До последния момент имах някакво зрънце надежда, но - не, не и не. В същото време действията му определено са в полза на Ахмед Доган. Провокациите пред джамията и в студиото на БНР срещу Корман Исмаилов са вода в мелницата на ДПС, които ще продължават да внушават, че сме екстремисти.


- Какво стана с онази подписка на СКАТ и ВМРО с над 300 хиляди подписа за предизвикване на референдум за влизането на Турция в ЕС? Защо НС не взима решение по нея?

- Аз подкрепих провеждането на такъв референдум, въз основа именно на тази подписка на СКАТ и ВМРО. Оттам нататък подписката трябваше да бъде проверена, въпреки че аз бях много против тези допълнителни проверки. Но уж имало съмнения за фалшифицирани подписи.

Оказа се обаче, че тя е абсолютно легитимна и не съм наясно защо това предложение все още не е влязло в дневния ред на НС. Аз обаче се ангажирам да поставя този въпрос пред ръководството на парламента. Оттам нататък да решават – ще я отхвърлят ли, ще я приемат ли, но така да държат тази подписка някъде „на трупчета” не е редно. Това, меко казано, е неуважително отношение към тези стотици хиляди, които са се подписали.


- Но законният срок, в който тя трябваше да се гласува в НС, отдавна изтече. Парламентът нарушава нормите, които сам приема.

- Това няма да е първото нарушение на ръководството на НС – нито в сегашния, нито в миналия парламент. В предишния даже прегазванията на правилата бяха още по-драстични.


В категории: Интервю , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки