Пламен Захариев (в средата) реже лентата през 2009 г. на поредната придобивка на частната му фирма, платена с пари от държавата – дневен център за инвалиди във Велинград. До него е кметът на града Иван Лебанов
24 Юли 2011, Неделя
Новият шеф на Агенцията по рибарство и аквакултури Пламен Захариев би трябвало да е станал вече любимец на Бойко Борисов.
Автор: Пролетина Николова nikolova@desant.net
И той като него от години е наясно с качеството на човешкия материал в България. Но докато премиерът направи прозренията си сравнително късно – чак през 2009 година, а и обобщаваше чисто психологически вижданията си за жителите на страната, Захариев бе подходил съвсем практично.
Още в мандата на НДСВ, когато се озова в позицията на директор на Националния център за социална рехабилитация (НЦСР), той бързо се ориентира към сладък живот на гърба на инвалидите.
Стотици хиляди левове, превеждани от държавата в иначе частния център, потъваха в бездънни ями, докато шефът Захариев не смогваше да обикаля света по екскурзии и да си прави разни други развлечения.
Компания във всичко това му бе Христина Христова,
която първо бе директор на центъра, после стана социален министър в кабинета на НДСВ, а в момента оглавява едноименната партия и обича често да споменава думата “морал” в изказванията си.
Захариев пое сегашния си пост от Явор Недев, който през юни подаде оставка, след като рибари от Варна се бяха оплакали от него пред Борисов. Любопитна подробност е, че новият шеф на Агенцията е магистър по стопанско управление в Бургаския свободен университет, за който се знае, че там не се е дипломирал само този, който не е пожелал да учи в него. Явно във ВУЗ-а са го подготвили доста добре.
На предишната си работа Захариев блесна с огромните професионални заслуги как най-бързо да се изконсумират парите на данъкоплатците за лични нужди. Макар Центърът за социална рехабилитация да бе създаден в далечната вече 1992 година, нито в мандата на Христова, нито на наследника й Захариев държавата се загрижи какво се случва в него.
За сметка на това обаче правителствата едно след друго се надпреварваха да го обявяват за представителна национална организация, по силата на което бяха длъжни да му превеждат пачки пари.
Единствената истинска проверка, извършвана там някога от Сметната палата, бе бързо смачкана и прибрана дълбоко по шкафовете.
През 2003 ревизорите прелистиха цялата документация и описаха десетки скандални случаи за обикновена пладнешка кражба на държавни средства.
От финансовата проверка се разбираше, че през 2000 г. кабинетът на Иван Костов е превел на центъра 14970 лв.
За 2001 г. сумата вече е скочила почти десеторно - по линия на социалното подпомагане са отпуснати 120 000 лв.
Все така стъпалообразно от година на година центърът бе получавал все повече и повече от държавата. Парите би трябвало да отиват за облекчаване на и без това нелекия живот на инвалидите у нас.
На практика обаче са отивали другаде. Схемата бе много лесна. Пред Социалното министерство НЦСР защитава бюджет, който държавата изцяло покрива. В него са включени всякакви разходи, включително за уреди и транспорт на инвалидите.
После същите тези бедни хора са принуждавани да си плащат за всяка услуга на центъра, която вече държавата е предплатила.
Накрая повечето от тях осребряват фактурите си в местните социални служби към съответните общини, което излиза, че за едно и също нещо веднъж плаща държавният бюджет, а после и общинският, но само не и органът, който би трябвало да плати – организацията на Пламен и Христина.
Ревизията на Сметната палата бе установила, че Асоциацията на родителите на децата с увредено зрение например бе платила на центъра само през 2000 г. за подобни услуги 10 887 лв.
Ей-по тази схема през 2001 г. в НЦСР постъпиха общо 1,1 млн. лв от държавата или общините. Отделно кметствата се бяха отчели и по още един параграф. Центърът ползва девет сгради в цялата страна. Наем плаща само за три от тях, понеже останалите общините са му предоставили безплатно. Една от тези постройки е на ул. "Преслав" 15 във Варна.
Не стига това, ами на 21 август 2001 г. Пламен Захариев я бе ипотекирал срещу валутен заем от Българо-американската кредитна банка. Самият договор за кредит бе доста съмнителен. Той бе сключен въз основа на протокол от същата дата, подписан от Христина Христова, представена като шеф на центъра, макар по това време тя вече да бе извън структурата му.
Изтегленият кредит бе в неясен размер.
По устни обяснения на главната счетоводителка, направени пред ревизорите, бил $ 100 000, а според протоколите от заседания на УС - $ 97 500. В НЦСР са намерени документи за постъпили $ 94 500. Едни 5500 долара се губят (не) ясно къде. Пламен Захариев отказал да представи договора на Сметната палата. Твърдял, че е конфиденциален.
Парите щели да се ползват за доставка на помощно-технически средства от чужбина, обяснил той. Ревизорите обаче установяват, че от Белгия наистина се доставят инвалидни колички и други такива средства, но абсолютно безплатно, като дарение. Отделно по белгийска линия в центъра са пристигали и пари.
Сметната палата така и не успява да установи колко точно, понеже траншовете се извършват по силата на договор, чието единствено копие в центъра е на фламандски език. Захариев признал пред ревизорите, че не познава съдържанието на сделката, защото нямало кой да преведе текста.
През 2001 г. от банковите сметки на центъра изчезват 71 445 лв. Според Захариев, той лично ги бил изтеглил, след което ги предал на длъжностни лица. Документи за това обаче не са открити, парите също ги няма в касата.
Което не пречи и "до ден днешен потокът на паричните средства у председателя Захариев да е все така огромен", пише в ревизията.
С нареждания-разписки биг босът тегли от сметките по 17 000, 7000, 20 000 лева.
"Извършвани са безналични разплащания", отчитат ревизорите.Сега за екскурзиите - през септември 2001 г. заместничката на Захариев - Радосвета Абаджиева се е разходила за десет дни до Турция. Разходите са платени от парите на центъра, които, както вече споменахме, са осигурени основно от данъкоплатците.
Абаджиева е представила като оправдателен документ фактура на туристическата фирма "Астрал холидейс", не и документ за командировка или покана от сродна организация.
Инвалиди с нея не са пътували.
Затова пък компания й е правил някой си Ивайло Георгиев Божков, който не фигурира никъде сред служителите на центъра. Името му обаче фигурира върху ваучера от "Астрал", който НЦСР е осребрил.
Двамата са ползвали двойна стая в петзвездния хотел "Имбад" в Кушадасъ. Сегашната шефка на НДСВ Христова също е обикаляла света с пари на данъкоплатците. Макар и вече да не е работила в центъра от три месеца, на 16 ноември 2001 г. е била командирована за 5 дни в Белгия в компанията на Захариев. Платили са й самолетен билет, дневни, нощувки. Тя твърди, че била командирована от министерството.
Документите, намерени в НЦСР, сочат, че частната организация е платила с парите от държавната субсидия. Макар че по същото това време колите за инвалиди, с които центърът разполага, да са пътували постоянно по света, Сметната палата е установила, че в тях не се е намирал нито един инвалид.
През ноември 2001 г. една такава кола, заедно с шофьор, е командирована от шефа Захариев по маршрут София-Истанбул-Анкара-Бурса и обратно. Командировъчното е за 13 дни, попълнените пътни листове са за 10, а в отчета се споменават 6.
Общо изминатите километри са 2471, колкото за една обиколка из целите Балкани. Валутата за тази командировка - $ 150, е прибрал Захариев, без самият той по документи да се води напускал страната.
Според ревизорите, в колата за инвалиди из Турция са пътували разни групи от напълно здрави хора. Колко точно не е било изяснено. Само през проверената 2001 г. микробусите за инвалиди са пропътували 22 273 км. Едва в една трета от случаите на борда им е имало истински инвалиди.
Другите километри са навъртени за разходки на белгийски гости, на администрацията, на командировани босове. Цели три инвалидни микробуса са били на денонощно разположение на фирма за промоция на кока-кола.
Служебното пежо на Захариев през 2001 г. е навъртяло 25 хил. км, но пътни листи са открити само за 13 000. От тях с маршрут София - из града босът е пропътувал 5274 км.
И сега най-сладката част от тази история.
Любимата отсечка на Захариев в маршрута София – из града е от основната сграда на НЦСР на ул. "Солунска" до кв. "Дружба". По тази линия са пропътувани 917 км. Ревизорите така и не са открили какво толкова важно има в тази “Дружба”.
Просто защото не са знаели, че там живее Христина Христова. А точно в този период – 2001 та чак до 2005 Пламен Захариев и Христина Христова са не просто съмишленици в грижите за инвалиди и социално слаби, но и се сближават чисто душевно и обичат заедно да прекарват душевни емоции. Другата любима дестинация на Захариев, която вероятно ще се запази като такава и на новата му длъжност, е София – морето.
Изобщо разходките на шефовете на центъра по света и у нас през 2001 г. са стрували на данъкоплатеца 23 255 лв. Други 20 405 лева са отишли по направление "посрещане на гости". Естествено не инвалиди.
В доклада на Сметната палата има още десетки случаи, които чисто и просто вонят. Но този доклад така и никога не видя бял свят.
Захариев си живя спокойно дълги години на държавна издръжка в уж частна фирма, а сега за благодарност ГЕРБ го уреди и с още едно сладко местенце, което спокойно може да се окаже трамплин за голямата политика. Така е то с хората, които разбират от “кофти човешки материал”.
Отвратителен сбъркан психар крадец и мошенник, грях е да се заиграваш със съдбата на болни хора и на техен гръб да трупаш пачки и да не плащаш на персонала си - ДУХАЙ ПАРЧОЦИ ДО ОТКАТ И ГЪЛТАЙ СПЕРМА ТВОЙТА МАМА ДОБИТ МАЛАУМНИК
1
сд
23.09.2019 19:30:01
0
0
Ах Захаро Захаро, извратено дърто крадливо шибано копелле с нежен женски глас окрало цяла България, барем мъж да беше, бе!! Много поздрави от център свети георги Поморие