Мария Петрова е секретар на новата патриотична партия „Национален фронт за спасение на България“, създадена от телевизия СКАТ.
Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов lisicov@desant.net
Тя е ангажирана с организационната дейност на политическата формация. В момента е и общински съветник от група „Независими“ в ОбС-Бургас.
- Г-жо Петрова, имахте ли проблем с регистрацията на партия „Национален фронт за спасение на България“ (НФСБ) в Софийски градски съд, а след това и в ЦИК - за участие в предстоящите избори?
- Нямахме проблем, тъй като документите ни бяха перфектни. А това се случи благодарение на нашите поддръжници, които бързо събраха изискваните подписи. И при двата вида регистрации осигурихме много повече подписи от необходимото, за да сме сигурни, че няма да има спънки от страна на властите.
- Вече се проведоха и първите срещи с граждани. Какви проблеми поставиха те пред ръководителите на партията?
- Трябва да кажа, че това не са предизборни срещи, такива тепърва предстоят. Основната ни цел сега е да запознаем хората отблизо с тези, които представляват НФСБ. В интерес на истината имаше доста голям интерес в общините, в които бяхме до момента - Поморие, Карнобат, Айтос, Средец.
Приятно ни изненада многобройното присъствие на съмишленици в Поморие, тъй като там в момента е разгарът на туристическия сезон. А иначе проблемите, които гражданите ни поставиха, за съжаление са същите като тези отпреди 20 години – безработицата, ниските заплати и пенсии, инфраструктурните проблеми по места.
- Прави впечатление, че засега сте се концентрирали в Бургаския регион. Защо така?
- На първо място, защото в Бургас бе поставено началото на НФСБ – тук беше учредителното събрание. В морския град имаме и най-много общински съветници – това е групата „Независими“. В Бургаско събрахме и най-много подписи за регистрациите на партията. Нека не забравяме, че в този регион телевизия СКАТ е най-силна.
След учредяването на НФСБ много хора ни се обадиха и поискаха да се срещнем, нямаше как да не отговорим на този интерес. Искам да кажа обаче, че това е само началото на поредицата от срещи, които предстоят не само в област Бургас, но и в цялата страна. До голяма степен ще разчитаме на координаторите ни, които по много места тепърва предстои да бъдат определени. Още сме в начален организационен период.
- В кои градове новата партия има най-силни позиции от наблюденията ви към момента?
- На основата на подписките, които събрахме, може да се каже, че най-много привърженици имаме в Бургас, Варна, Пловдив, Враца, Стара Загора, София, Хасково, Ямбол, Сливен, Плевен. Силни сме и там, където СКАТ има добро разпространение. Което вече е почти неограничено, тъй като телевизията е част и от сателитната мрежа на БУЛСАТКОМ.
- Какви са амбициите на НФСБ в предстоящите местни и президентски избори?
- Поставили сме си доста високи цели, но трябва да е ясно, че няма да участваме на всяка цена във всяко едно населено място. Много от местните ни структури ще бъдат сформирани след изборите. От шест години се занимавам активно с партийна дейност и на основата на опита, който имам, мога да кажа, че доста хора влизат в партиите от личен интерес - с цел да се наместят на някакъв публичен пост.
След изборите до голяма степен ще стане ясно кои са ни търсили само, за да попаднат във властта и кои действително искат да работят за свещената кауза България, заради която създадохме НФСБ.
- Излиза, че формирането на партията е закъсняло спрямо предстоящите избори. Няма да има достатъчно време за подбор на кадри и за други технически въпроси.
- Не, време има за всичко, но ние не бързаме, защото трябва да е ясно, че НФСБ не е партия-еднодневка. Тя не се прави заради конкретните избори, след което да приключим дейност, каквито практики има много. Напротив – ние правим партия за години наред и тя тепърва предстои да се развива.
Чисто технически погледнато, няма никакъв проблем да издигнем кандидати във всяко едно селце – ежедневно получаваме обаждания от цялата страна от хора, които искат да се включат активно в партийната дейност.
Би било лесно да номинираме механично кандидати за кметове и за общински съветници навсякъде. Не трябва обаче да бързаме, защото е много важно да бъдат издигнати качествени хора, на които имаме доверие. Такива, които да защитават интересите на гражданите така, както го правим ние вече четири години в ОбС-Бургас.
- Смятате ли, че за парламентарните избори през 2013 г. партията ще е укрепнала и ще разполага с достатъчно качествени кандидати за народни представители? - Не знам, но бъдете сигурни, че ще направим всичко възможно за целта.
- В общинските избирателни комисии (ОИК) НФСБ ще може ли да излъчи свои представители? Как ще извършвате контрол на вота?
- По закон нямаме право на представители нито в ОИК, нито в секционните избирателни комисии. Такива могат да излъчат само парламентарно представените партии. Имаме обаче право на застъпници, които ще наблюдават преброяването на бюлетините. Това е, което можем да направим.
- Сега с новоприетия изборен кодекс има въведено изискване – членовете на ОИК да имат висше образование. Това оправдано ли е?
- Няма голяма логика. Примерно един агроном, който не се е занимавал с бюрократични формалности, трудно ще се справи, защото в случая се обработват страшно много документи. А се гонят и срокове.
В същото време някой със средно образование, но който има известен опит – поне от секционни комисии, би могъл спокойно да се справи със задачата. Т.е. в случая с едно „голо“ висше не се решава проблема. Изискването трябва да е ръководството на една ОИК - председателят, заместник-председателят и секретарят – да имат съответния опит.
- Излязоха данни, че ГЕРБ и Атака имат превес в много избирателни комисии. Смятате ли, че са възможни манипулации от страна на управляващите?
- Това е почти сигурно. От опита, който имам в кампаниите, и като знам как се работи в момента в тези две партии, знам, че ще се търсят начини за фалшификации.
- Кандидати за кметове можете ли да обявите вече? - Не, все още не мога да кажа.
- А за президент? - Също не.
- От НФСБ изпратихте писмо до кмета на Бургас да се премахнат избирателните секции в ромския квартал Победа, но това беше отхвърлено. Защо, според вас?
- А вие как мислите? В циганската махала на Кюстендил например вече няма такива секции. Това беше и нашата идея. За мен обяснението е едно – някой се готви да купува гласове в Бургас. И познайте кой е той – сигурно този, от когото зависи дали там ще има, или не, изборни секции.
Аз нямам друго обяснение. СКАТ впрочем излъчи репортаж, от който се вижда как в ден на избори в циганската махала в Бургас са двама от общинските съветници на ГЕРБ (Руслан Карагьозов и Антонио Душепеев - б. а.).
- Има ли партии, с които бихте си сътрудничили и коалирали на този етап?
- Бихме направили коалиции в местата, където ДПС традиционно печели изборите, с цел да ги свалим от власт. Винаги сме готови на сътрудничество с българските партии, когато трябва да се направи нещо добро и полезно за България и за нашите съграждани. Единствено с ДПС изключваме категорично всякакво взаимодействие.