Заможни българи са изкупили старите къщи в Блъсковци и са ги превърнали в частни летни вили или къщи за гости, предлагащи лукс и уют за 10-15 лева
31 Август 2011, Сряда
Гробна тишина и райска красота - това е в делнични дни малкото селце Блъсковци.
Автор: Здравка Христова Снимки авторът
Махалата е само на 5 километра северно от възрожденския град Елена, сгушена в пазвите на полегатите склонове на живописния Еленски балкан и на 4 километра от язовир "Йовковци". Според легендата Блъсковци получава името си от падането на гръм по тия места – според местния диалект мълнията „се блъска“.
Характерният говор на хората тук обаче скоро може да остане само смътен спомен. Къщите са почти напълно обезлюдени, през зимата в махалата нощуват не повече от 5-6 човека, разказва кметският наместник Румяна Терзиева.
Освен за Блъсковци, тя отговаря за още 8 махали в планината. И отчита, че единствено покрай туристите малцината старци чуват хорска реч, пък и изкарват някой лев. Кметицата този ден я няма, тя и без друго идва два-три пъти в годината, затова металната решетка на единствената обществена сграда е заключена.
Сварваме пред залостените врати обаче работници, пратени от общинския център да окосят тревите край пътя, да почистят оградата на църквата и да оплевят гробището.
Докато разговаряме с тях, през селския мегдан минава комбайн-антика. Собственикът от съседната махала на бос крак и полугол управлява машината, прибирайки се от жътва. Рядко спирам в Блъсковци, защото няма нито кръчма, нито хранителен магазин. Дори пакетче семки не можеш да си купиш, оплаква се мъжът. Косачите кимат и в потвърждение сочат към торбите с храна и вода, които си носят от Елена.
Липсата на търговски обекти и малочисленото население обаче не спира ентусиазма на варненци и русенци, които от известно време хвърлят луди пари, за да се сдобият с имот точно тук. Вече почти всяка трета къща е пригодена за ваканционна вила, а поне десетина са категоризираните семейни хотелчета за гости.
Двойно повече са частните летни резиденции на заможни българи. Именията са с по няколко декара дворове, басейни и скрити зад масивни дъбови порти, а стобори по над два метра високи ги крият от любопитните погледи. В уикенда обаче тишината на безвремието изчезва. Балканската махала се пълни с туристи, тръгнали да дирят отмора в райското кътче, останало запечатано от десетилетия. Нощувките варират от 12 до15 лева.
Срещу тези суми гостите получават пълно обслужване и се ширят по миндери с дебели китеници, а вечер си пият ракията на зелена морава под дебелите сенки на орехите или пред камината с цвъртящи борови цепеници. През почивните дни оживлението е пълно, чува се детска врява и смях. Общо в деветте махали около Блъсковци има само две дечица, които живеят с родителите си на село. Училищата, естествено, отдавна са затворени, порутени и пусти.
Иначе данни за школо в Блъсковци по историческите хроники има от 1829 г. Първата училищна сграда е строена през 1857 година. През 1921-22 учебна година е правен опит да се открие гимназия, но начинанието не се осъществило. През 1951 г. е построена нова двуетажна училищна сграда. След обезлюдяванета на махалата училището е закрито.
С решение на Общинския съвет в Елена сградата е обявявана на три пъти за продажба. Купувач няма и днес постройката представлява жалка руина зад заключеното кметство. За сега по-благосклонна е съдбата на читалището с име „Съгласие“ в Блъсковци. То е основано през 1905 година, а сградата е строена през 1948 г. Местните още си спомнят театралните представления и вечеринките.
Миналата година с 10 000 лева от общинския бюджет беше ремонтиран покривът, за да не пропадне нацяло. През последните 6 години богатите собственици на летни резиденции и на къщи за гости в Блъсковци събрали пари и накрая ремонтирали църквата в селото "Свети Великомученик Димитрий". С дървен материал, осигурен със средства на общината, пък е сменено дюшемето. С парите на дарителите и църковното настоятелство е освежен олтарът и стенописите по стените.
Православният храм е строен през 1860 г. и в него са се черкували и хората от съседните махали. Днес и той е под ключ. Няма кръщавки и венчавки. Само редки погребения. На Димитровден обаче Блъсковци се оживява и храмът отваря врати за празнична литургия и събора на махалата, сгушена в пазвите на Балкана.
До скоро в махалата хората усещаха мириса на водата от язовир "Йовковци", но чешмите стояха пресъхнали. С 800 000 лева беше направено водоснабдяване на Блъсковци и околните 8 махали. Така и хората се утешиха, а къщите за гости се увеличиха, хвали се кметът на Елена Сашо Топалов.
От няколко дена пътят към Блъсковци е с чисто нови изкърпени дупки. Гладък и лъскав като люспите на змия, криволичеща из пущинаците, в каквито се превръщат селата ни, коментират балканджиите.