До този контейнер е бил намерен трупът на охранителя Снимка Николай Недев
09 Октомври 2011, Неделя
Грозен слух за убийство вкара в смут бургаския квартал Победа (по-популярен като Комлука) тези дни.
Автор: Тихомир Смоленов
Както е известно, там живее преимуществено циганско население. Събитията в Катуница пък изостриха междуетническите отношения у нас в края на миналата седмица.
В нощта срещу събота, на 1 октомври, в ДЕСАНТ получихме сигнал за прикривано жестоко убийство. Наши информатори ни съобщиха, че на пазач на цех в центъра на Комлука му е бил прерязан гръклянът.
Читателите ни бяха в паника от това и недоумяваха защо никоя медия не е съобщила за чудовищния акт. Случаят не присъстваше и в полицейската сводка.
Според справката, която получихме от пресцентъра на МВР обаче, истината се оказа по-различна. Действително е имало човешка смърт, но това е било нещастен случай, уточниха от полицията. Става въпрос за 60-годишния Салим Мехмет, който е бил намерен мъртъв сутринта в събота, плувнал в кръв до контейнер за отпадъци.
Според протокола на пристигналите на оглед служители на МВР, Мехмет бил с дълбока порезна рана на китката. От полицията твърдят, че той случайно се е наранил на стъкло с големина 50-60 см. След извършената аутопсия не са установени следи от насилие, увериха от пресцентъра.
Според информацията на МВР, Салим Мехмет всъщност е работел като пазач към гимназията за дървообработване. Към момента на инцидента той е охранявал учебните работилници. Те са на различно място от основната сграда на даскалото, която е в съседния кв. Акации.
Свързахме се с Регионалния испекторат по образование, но оттам казаха, че нямат информация по случая. „Ако е имало инцидент, то ние щяхме да бъдем уведомени от директора“, категорична бе инспекторката Ламбринова, която заместваше отсъстващата началничка на РИО-Бургас Виолета Илиева. Впоследствие Ламбринова призна, че е имало такъв случай, но не знаела за него.
Директорът на гимназията Евгени Ангелов първоначално твърдеше, че Мехмет е бил пиян, което е било и причина за инцидента, но после каза, че това не можело да се каже със сигурност. Извикахме полицията, те разследваха и знаят най-добре, каза той.
Някои от работещите в квартала пък продължават да се страхуват и се съмняват, че органите на реда прикриват истината.
Още повече, че това не е първият подобен случай там.
Преди няколко години пак на същото място и отново охранител на складове бе нападнат и пребит от местни цигани. Тогава полицията скри инцидента, а хората се страхуваха да говорят за това.
Пазачите до ден днешен продължават да не разполагат с оръжие, като оправданието е, че те имат паник-бутони, чрез които могат да алармират при нападение. Това обаче очевидно не върши работа, тъй като местните мургави бабаити са далеч по-отривисти от охранителите – пенсионери на по 60 и повече години.
Самото българско законодателство също продължава да толерира апашите, така че ако човек ползва оръжие при самоотбрана, то по-вероятно е той самият да попадне в затвора, отколкото нападателя му.