Имам жилище в новострояща се кооперация в комплекс „Лазур“ в Бургас.
Сградата е довършена на етап акт 15, подписан от всички притежатели на апартаменти, с изключение на един - син на една от собственичките. По негова жалба строителната дирекция издаде заповед, с която забрани достъпа до сградата, тъй като според тях тя е незаконна. Според разпореждането ще бъдат прекъснати електро- и водозахранването й.
В нея живеят 20 семейства с малки деца. Подадохме жалба до Административния съд, но молбата ни бе отхвърлена. Магистратите изобщо не бяха коментирали факта, че за нас това е единствено жилище и няма къде да живеем. Към кого да се обърнем за компетентно съдействие и как да спрем своеволията на този човек и действията на РДНСК, които са предизвикани от неговите клеветнически жалби?
Д.Петров, Бургас
Действително, след като сградата не е въведена в експлоатация и не е издаден акт образец 16, тя не би следвало да се ползва, съобразно действащото законодателство.
Правилно сте постъпили, като сте обжалвали заповедта на РДНСК пред Административния съд, а след това и пред Върховния административен съд (ВАС). В този случай следва да изчакате постановяването на решение от ВАС. Междувременно може да се обърнете и към прокуратурата, като подадете сигнал, в който да изложите случая и да поискате да се извърши както проверка за извършен състав на престъпление, така и проверка по реда на надзора за законност, защита на обществения интерес и правата на гражданите.
Друг орган, към който можете да се обърнете, е националният омбудсман. Съгласно чл. 19 от Закона за омбудсмана, той приема и разглежда жалби и сигнали за нарушения на права и свободи от държавните и общинските органи и техните администрации, както и от лицата, на които е възложено да предоставят обществени услуги;
прави проверки по постъпилите жалби и сигнали; отговаря писмено на лицето, което го е сезирало, в едномесечен срок; ако случаят изисква по-обстойна проверка, този срок е три месеца;отправя предложения и препоръки за възстановяване на нарушените права и свободи пред съответните органи, техните администрации и лицата по т. 1.
Общественият защитник посредничи между административните органи и засегнатите лица за преодоляване на допуснатите нарушения и примирява позициите им; прави предложения и препоръки за отстраняване на причините и условията, които създават предпоставки за нарушения на правата и свободите;
уведомява органите по чл. 150 от Конституцията, за да бъде сезиран Конституционният съд, ако се прецени, че се налага тълкуване на Конституцията или обявяване на противоконституционност на закона; уведомява органите на прокуратурата, когато има данни за извършено престъпление от общ характер.
Предоставените съвети не заместват консултацията с адвокат