Имаме разрешение от 1997 г. за строеж на двуетажна къща. Жилището е построено, но не живеем в него. Нямаме акт 16.
Има ли някакъв срок, в който този документ трябва да се издаде, може ли да се каже, че домът ни е незаконен и какво да направим?
Пенка Николова, Карнобат
Домът ви представлява строеж, който не е въведен в експлоатация. Това не го прави незаконен, но не може да го ползвате, докато не бъде издадено разрешение за това от компетентния орган. По тази причина ви е необходим документ за въвеждане в експлоатация. Правната уредба за това се съдържа в Закона за устройство на територията (ЗУТ) - чл. 175-178. Ето какво разпорежда законът:
- След фактическото завършване на строежа се изготвя екзекутивна документация, отразяваща несъществените отклонения от съгласуваните проекти от изпълнителя или от лице, определено от възложителя.
Тя съдържа пълен комплект чертежи за действително извършените строителни и монтажни работи. Заверява се от възложителя, строителя, лицето, упражнило надзор, от физическото лице, извършило технически контрол за част "Конструктивна", и от лицето, осъществило строителния надзор.
Предаването се удостоверява с печат на съответната администрация, положен върху всички графични и текстови материали.
- Когато строежът е изпълнен в съответствие с одобрените инвестиционни проекти, не се предава екзекутивна документация.
Цялата екзекутивна документация се представя за безсрочно съхраняване на органа, издал разрешението за строеж, а в необходимия обем - и на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
- След завършване на строежа възложителят, проектантът, строителят и лицето, упражняващо строителен надзор, съставят констативен акт, с който удостоверяват, че строежът е изпълнен съобразно одобрените инвестиционни проекти, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 2 от ЗУТ и условията на сключения договор. С този акт се извършва и предаването на строежа от строителя на възложителя.
След завършване на строежа за него се съставя технически паспорт. В него се определят сроковете за извършване на основните и текущите ремонти, съответствието на характеристиките на строежа с изискванията на действащите нормативни актове и документи и необходимите мерки за тяхното подобряване.
- Техническият паспорт на нов строеж се съставя от лицето, упражняващо строителен надзор, или от техническия ръководител - за строежите от пета категория, преди въвеждането му в експлоатация от компетентния орган, в два оригинални екземпляра - по един за възложителя и за органа, издал разрешението за строеж. Възложителят предоставя заверено копие от техническия паспорт на строежа на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
- След завършването на строежа и приключване на приемните изпитвания, възложителят регистрира пред органа, издал разрешението за строеж, въвеждането на обекта в експлоатация.
Представя окончателния доклад на лицето, упражняващо технически надзор, до възложителя, договорите с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура и документ от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, че екзекутивната документация е представена в необходимия обем за безсрочно съхраняване.
В 7-дневен срок от постъпване на искането органът, издал разрешението за строеж, след проверка на документите регистрира въвеждането на строежа в експлоатация и издава удостоверение за това.
- Свързването на вътрешните инсталации и уредби на строежа с общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура се извършва въз основа на договор със съответните експлоатационни дружества.
Предоставените съвети не заместват консултацията с адвокат