Хроника на един предизвестен вот


Хроника на един предизвестен вот
Кючекът на победата смачка фасона на едни и удари в земята надеждите за промяна на други в Кърджали
01 Ноември 2011, Вторник


Ако някой е очаквал Кърджали да произведе по-различна от предишния вот през 2007 г. новина, ще да е сънувал розови сънища.


Автор: Златина Стоянова

И ако някой си е въобразил, че ДПС е нещо друго, освен машина за производство на избори, съвсем е заспал пред телевизора.
Във всичките 7 общини на Кърджалийска област кметовете са от ДПС. От раз. Без автобуси от Турция и без /констатирано/ купуване на гласове. С десетки хиляди двойни граждани, заличени от основните списъци и вписани в забранителните за местния вот.

Тогава как стана така, че до късния следобед в неделния ден в Кърджали, Ардино и Кирково нещата вървяха към балотажи, но изведнъж и много рязко картината се обърна? А вечерта на 7 точки в Източните Родопи вреше от кючеците на победата.

И докато всички твърдяха, че Доган е пуснал „окръжно” по места за бойкот на президентския вот, защо в крайна сметка се оказа, че в Кърджалийско за държавен глава са гласували 39,67%, а за местна власт – 41,03 на сто! Минималната разлика сочи съвсем друго. И то е, че ДПС закова позиции, въпреки бариерите и нафукания поход на ГЕРБ срещу монопола на партията.

А също и че ДПС пак облича костюма на брокера с намерението да осигури на Калфин върха на държавата. Вариантът Доган да е поставил своите на най-тежкия тест през последните 20 години – да мобилизират до крак електората без турската инжекция, да се справят с трудния двоен вот като на генерална репетиция за втория тур, не се прокрадна отникъде.

Какво се случи
 Към 13 ч. избирателната активност в Кърджали за местни избори бе 23, 79%, а за президент и вицепрезидент – 15, 59%. В ОИК бяха постъпили 23 жалби. А до края на изборния ден броят им скочи до 50 – стъписващо малко в сравнение с други областни градове, а и с последния парламентарен вот, когато само ГЕРБ в града се разписа с над 60 сигнала.

Към 16 ч. балотажът между Хасан Азис от ДПС и „гербера” Илия Илиев беше неизбежен, поне по данните на всевъзможните социологически агенции. Илиев буквално дишаше във врата на Азис, а социалистът Милко Багдасаров ги догонваше, без много да бърза. Хаосът и пълзящото темпо на гласуването наложиха удължаване на изборния ден. Но скоро след финала му от 6-те общини запристигаха хаберите за смазващия удар на ДПС.

След 1.00 часа през нощта срещу понеделник пред щаба на Хасан Азис лумна олелията, която даде знак и за неговата победа. Последваха кючеците на площад „Освобождение” и неотменното автошествие из градските улици.

Едва на следващия ден се заговори за „поръчковите” социолози. И за огромния процент на отказалите да попълват анкетите за паралелното преброяване. И за щедрите хонорари на преброителите и на самите агенции заради твърдите им внушения в полза на поръчителите.

Бомбата, заложена в ГРАО
Избиратели от селата, заличени от списъците, са алармирали, че през последните 4 месеца живеят постоянно в района, но не са били допуснати до урните.

Председателката на ОИК Даниела Петрова бе категорична, че само ако не отговарят на изискванията за уседналост, те са попаднали в забранителния списък.

Проверки установили грешки на секционните комисии, които са допуснали до гласуване хора от забранителните списъци. Длъжностните лица носят отговорност по смисъла на НК, предполагам, че са сбъркали от недоглеждане, уклончиво коментира тогава Петрова.

Заради стотици хора, минали през щаба на ДПС със сигнали, че неоснователно са в забранителния списък, оттам беше пратена жалба и до ЦИК. Сред лишените от право на глас се оказаха мнозина българи, работили или пътували в чужбина, но през последните 5-10 години не напускали страната.

Дори бившият шеф на ДАИ в Кърджали, завърнал се у нас през 2000 г. след 2 години отсъствие, не можа да гласува. В актуализираните списъци на ГРАО не фигурираха имената на хора, които не бяха мръдвали никога по-далече от селото си, други не съществуваха никъде в българските регистри, а се гневяха „на живо”.

Само в община Кърджали от списъците за местния вот отпаднаха 30 000 души, в Кирково – 16 000, и т.н. На автогарата в областния град в събота и неделя нямаше пристигащи от Турция, а посрещачи бяха само журналисти на „инспекция”. Редовните автолинии съкратиха по 6 курса заради липсата на пътници.

Ще има ли проверка и санкции за бомбата, която Главна дирекция ГРАО заложи и предизвика дивашкия хаос в списъците, остава да помечтаем. Докато не гръмне, задействана от ръката на българите.

И все пак пробойни в мнозинството на ДПС
Нови имена на съветници извън листите на ДПС в местните парламенти отвориха пробойни в желязното мнозинство на Доган в Кърджалийско. Резултатите от вота за общински съветници в 7-те общини променят осезателно картината, още малко ни трябва и ще бутнем ДПС, зарече се областната шефка на ГЕРБ и депутат Цвета Караянчева.

ГЕРБ не успя да надвие електоралната мощ на ДПС и да завоюва кметски постове, но влиянието ни расте, подчерта тя. В Кърджали и Кирково партията на Борисов ще бъде представена от по 9-има съветници. Пробивът всъщност е в областния град, където за пръв път ГЕРБ ще има такава мощна група, докато преди те бяха трима. Групата на БСП е от 7 души, 1 е от ЕНП и 1 независим в новия орган в Кърджали. ДПС разполага с 23-ма.

В Кирково срещу 16-имата от ДПС се изправят 9 „гербери”, 2 от ЕНП, и по 1 от БСП и СДС. В Крумовград ДПС е с 19 съветници срещу 6 от ГЕРБ, 2 от БСП и 2 от ЕНП. В Джебел хората на Доган са 13, на ГЕРБ – 6, а БСП и ЕНП имат по 1 представител. В Ардино „герберите” са 6-има срещу 13 от ДПС и 2 от ЕНП. В Момчилград ДПС има 21 съветници, ГЕРБ - 4, ЕНП – 2, БСП и Национално движение „Единство” по 1.  В Черноочене ДПС е с 13 представители, по двама имат ГЕРБ и ЕНП.


Видните „гербери” Илия Илиев (дюнерджия) и Цвета Караянчева (депутатка) искат ръчно преброяване на бюлетините и касиране на вота Изборите 2 в 1 затрудниха повечето избиратели, а и удължиха прекомерно процеса на гласуване

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки